190هزارکیلومترمربع از برنامه اکتشافی آزاد شد، عرضه به بخش خصوصی

به گزارش مجله وبلاگ فروش، به گزارش خبرنگاران به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، مهدی کرباسیان در مراسم آغاز واگذاری 9 بلوک از 15 بلوک معدنی در پهنه آباده- جازموریان به سرمایه گذاران بخش خصوصی، گفت: واگذاری بلوک های اکتشافی، نخستین نتیجه برنامه اکتشافی 250 هزار کیلومتر مربعی است که از سال 93 توسط ایمیدرو، شرکت تهیه و فراوری و شرکت های بخش خصوصی آغاز شد و این میزان اکنون به 270 هزار کیلومتر مربع رسیده است.

190هزارکیلومترمربع از برنامه اکتشافی آزاد شد، عرضه به بخش خصوصی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: برنامه وسیع اکتشافی در حالی آغاز می شد که در بعضی استان ها، شرکت های متخصص وجود نداشت و خوشبختانه شرکت های اکتشاف با حضور متخصصان در مناطق اکتشافی شکل گرفت و درنتیجه، آنها تحت نظارت ایمیدرو فعالیت های اکتشافی خود را آغاز کردند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به نخستین اقدام شده در زمینه معادن زیر زمینی در منطقه ایران مرکزی توضیح داد: در این منطقه یک شرکت داخلی، با 2 حفاری به عمق 1900 متر، توانست معدنی با حداقل 2 میلیارد تن ذخیره اکتشاف کند.

وی ادامه داد: از سال 93 تاکنون 200 هزار کیلومتر مربع ژئوفیزیک هوایی در نقاط مختلف کشور صورت گرفته و الان در 2 منطقه کرمانشاه و کردستان به وسعت حدود 5 هزار کیلومتر مربع برای شناسایی ظرفیت های معدنی ژئوفیزیک هوایی انجام می گردد.

سرمایه گذاری 600میلیاردی در اکتشاف

کرباسیان با بیان اینکه ایمیدرو، به رغم محدودیت های بودجه ای، طی سال های 94 تا 96، با شرکت مس حدود 600 میلیارد تومان در حوزه اکتشاف سرمایه گذاری نموده است، گفت: با توجه به اینکه بخش خصوصی علاقه مند به کار سرمایه گذاری است اما وارد ریسک کارهای بزرگ همچون اکتشاف نمی گردد، درنتیجه دولت ورود نموده و ریسک مورد نظر را می پذیرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: وسعت پهنه آباده- جازموریان در ابتدای اکتشاف، 45 هزار کیلومتر مربع بوده که پس از انجام مراحل مقدماتی، ریسک آن به 5 هزار کیلومتر مربع کاهش یافت و 15 بلوک برای واگذاری به بخش خصوصی آزاد شد.

وی ادامه داد: اکنون 190 هزار کیلومتر مربع از 270 هزار کیلومتر مربع برنامه اکتشافی، آزاد شده و در اختیار ادارات صنعت، معدن و تجارت استان ها است و آنها مکلفند به بخش خصوصی عرضه نمایند.

کرباسیان گفت: کشور ما با وسعت یک میلیون و 648 هزار کیلومتر مربع از نظر فعالیت های اکتشافی هنوز بکر و نوظهور است و با برخورداری از امکانات بالقوه نظیر معادن غنی، نفت و گاز فراوان، نیروی انسانی و دسترسی به آب های آزاد، آینده خوبی دارد و محل مناسبی برای سرمایه گذاری و توسعه است.

وی ادامه داد: بخشی از نتایج حاصل شده از برنامه اکتشاف 270 هزار کیلومتر مربعی، افزایش 500 میلیون تن سنگ آهن، 450 میلیون تن زغال سنگ، 21 میلیون تن بوکسیت، 40 تن طلا، 65 هزار تن عناصر نادر خاکی، 30 هزار تن آنتیموان و بعضی دیگر از مواد معدنی به ذخایر قطعی کشور است.

استفاده از متخصصان خارجی

رئیس هیات عامل ایمیدرو اظهار داشت: در برنامه اکتشافی مذکور، در کنار متخصصان داخلی، در بعضی حوزه های اکتشافی، متخصصان اروپایی، کانادایی و استرالیایی حضور داشتند تا کیفیت کار اکتشافی بالا باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، با بیان اینکه یکی از افتخارات عمده دولت، خروج از بنگاهداری طبق قانون اساسی است، گفت: البته این واگذاری ها به معنای این نیست که به غیراهلیت واگذار گردد یا اینکه به نحوی باشد که مورد استفاده قرار نگیرد بلکه، اهلیت یکی از شروط اساسی واگذاری ها بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 47

به "190هزارکیلومترمربع از برنامه اکتشافی آزاد شد، عرضه به بخش خصوصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "190هزارکیلومترمربع از برنامه اکتشافی آزاد شد، عرضه به بخش خصوصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید