7 اقدام ویژه سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در سال 98

به گزارش مجله وبلاگ فروش، رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان هفت اقدام ویژه سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در سال 98 را تشریح کرد.

7 اقدام ویژه سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در سال 98

به گزارش خبرنگاران ، فاطمه مهاجرانی با تبیین اقدامات ویژه سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، اظهار کرد: سمپاد مهارتی به منظور شناسایی، پرورش و هدایت دانش آموزان مدارس استعدادهای درخشان به سوی رشته ها، حرف و مهارت های موردنیاز حال و آینده کشور در راستای تربیت افراد ماهر و متناسب با نیازهای صنعت و فناوری صورت می گیرد.

وی اضافه نمود: این طرح از سال تحصیلی 99-1398 به وسیله آزمون ورودی مدارس متوسطه دوره دوم استعدادهای درخشان و پذیرش از میان داوطلبان سمپاد مهارتی در رشته های شبکه، نرم افزار و فتوگرافیک در استان های خراسان رضوی، البرز و همدان اجرا شد.

مهاجرانی توضیح داد: در سال تحصیلی1400-1399 این طرح توسعه یافته و در استان های فارس، همدان، یزد و شهر تهران علاوه بر رشته های مذکور در رشته های مکاترونیک و پویانمایی پذیرش انجام خواهد شد.

آموزش مهارت های زندگی

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان دومین اقدام اجرا شده در سال 98 را اجرای طرح آموزش مهارت های زندگیویژه دانش آموزان مدارس استعدادهای درخشان دوره اول و دوم متوسطه و اولیاء آنان دانست و گفت: هدف از این طرح، تقویت مهارت های زندگی دانش آموزان مدارس سمپاد به منظور به کارگیری آموخته ها در موقعیت های واقعی زندگی در راستای شهروند متعادل و مقبول اجتماع و رشد تمام ساحتی است.

مهاجرانی گفت: افزایش سطح سلامت روانی-اجتماعی دانش آموزان مدارس سمپاد، برای ورود اگاهانه و مسئولانه به زندگی فردی و اجتماعی و همچنین پرورش مهارت های نقادانه، حل مسئله و خلاقیت در راستای تقویت سمپاد مهارتی از دیگر اهداف این طرح می باشد. این طرح در سال 1397 به صورت آزمایشی در مدارس متوسطه دوره اول استعدادهای درخشان سراسر کشور اجرا شد و در سال 98 علاوه بر مدارس دوره اول در سطح مدارس دوره دوم متوسطه مدارس سمپاد اجرا شد.

مرکز مشاوره و هدایت

وی در ادامه اضافه نمود: اخذ مجوز پنج مرکز مشاوره و هدایت خانواده ویژه دانش آموزان و اولیاء مدارس استعدادهای درخشان و مرکز ویژه دانش پژوهان جوان که در محل باشگاه دایر می گردد، از دیگر اقدامات سال گذشته این سازمان است.

برگزاری الکترونیک جشنواره خوارزمی

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان گفت: بیست و یکمین جشنواره جوان خوارزمی بخش دانش آموزی برای اولین بار به صورت سامانه الکترونیکی برگزار گردید و این فرایند باعث کیفیت بخشی به طرح ها، کوتاه شدن زمان، صرفه جویی در هزینه ها، استفاده از داوران متخصص و همچنین استفاده از ظرفیت های دیگر سازمان ها در همکاری و مشارکت شد.

وی اضافه نمود: از ویژگی های مهم این طرح می توان به داوری طرح های دانش آموزی در مرحله کشوری به صورت مستقیم، ارزیابی از داوران طرح ها و استفاده از ظرفیت های برون سازمانی در داوری طرح ها اشاره نمود.

توسعه المپیاد های علمی و پژوهشی

مهاجرانیتوسعه المپیادهای علمی و پژوهشیرا پنجمینطرح ویژه این سازمان در سال 98 دانست و اذعان کرد: به منظور توسعه المپیادهای علمی سه رشته شامل: المپیاد زمین شناسی، اقتصاد و مدیریت و المپیاد کار آفرینی به المپیادهای علمی کشور اضافه شد است.

وی ادامه داد: المپیاد پژوهشیانرژی و محیط زیست را برای اولین بار به وسیله سامانه الکترونیکی برگزار کردیم تا فرصتی در اختیار دانش آموزان خلاق وپژوهشگر قرار گیرد تا بتوانند توانمندی های خود را در عرصه علم و پژوهش نشان دهند.

اندیشکده دانش پژوهان جوان

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان گفت: استفاده از ظرفیت المپیادهای ادوار جهت توسعه و گسترش علم و پژوهش در قالب اندیشکده دانش پژوهان جوان از دیگر اقدامات ویژه این سازمان در سال گذشته است.

وی اضافه نمود: تغییرات ایجاد شده در ترکیب بعضی از اعضای کمیته ها و استفاده از ظرفیت اساتید ومعلمان برتر درکمیته ها باعث یاری به فرایند آموزش دانش پژوهان شده و توسعه علم و تکنولوژی و پژوهش را به دنبال داشته است.

راه اندازی سامانه آموزش مجازی فراوری شده توسط مدارس استعدادهای درخشان

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان با اشاره به راه اندازی سامانه فراوری محتوای آموزش مجازی توسط دانش آموزان مدارس استعدادهای درخشان به منظور استفاده عموم دانش آموزان کشور، اظهارکرد: این سازمان در راستای آموزش مجازی دانش آموزان سمپادی و سایر دانش آموزان مدارس کشور، با همکاری استان ها و با مرکزیت استان فارس سامانه ای را به آدرس: esampad.farsedu.pnjco.ir طراحی نمود و این سامانه پاسخی به خلق تمایز در اقدامات سازمان نسبت به گذشته و در راستای توسعه عدالت آموزشی است.

براساس گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، مهاجرانی درپایان گفت: هر کدام از قطب ها فراوری محتوای دروس یکی از پایه های تحصیلی در دوره اول و دوم متوسطه را برعهده دارند و از نکات حائز اهمیت می توان به فراوری محتوای المپیادها و فعالیت های پرورشی و تربیت بدنی اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 3546

به "7 اقدام ویژه سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در سال 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 اقدام ویژه سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در سال 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید