آخرین جزئیات تعیین نرخ سودبانکی و دریافت وام از صندوق بین المللی پول

به گزارش مجله وبلاگ فروش، خبرنگاران : بانک مرکزی موضع خود را درباره تغییر نرخ سود بانکی و حذف ایران از وام بگیران IMF تشریح کرد. بانک مرکزی درباره موضوع اول توضیح داد که این نهاد برنامه ای برای کاهش نرخ سود ندارد؛ اما بررسی ها نشان می دهد این موضع رسمی سیاست گذار پولی است و در نتیجه با توجه به رویکرد بانک ها تغییر نرخ سود بانکی منتفی نیست.

آخرین جزئیات تعیین نرخ سودبانکی و دریافت وام از صندوق بین المللی پول

به گزارش خبرنگارانهمچنین درباره موضوع دوم پیگیری ها نشان می دهد که مذاکرات برای دریافت وام از صندوق بین المللی پول ادامه دارد و به دلیل برخی چالش ها طولانی شده است.

روز گذشته بانک مرکزی دو خبر درباره تغییر نرخ سود بانکی و حذف ایران از دریافت کنندگان وام صندوق بین المللی پول را تکذیب کرد. بانک مرکزی درباره تغییر نرخ سود بانکی تاکید کرد که فعلا برنامه ای برای تغییر نرخ سود بانکی ندارد. در روزهای گذشته، نامه ای درباره توافق بانک ها درباره نرخ سود 5/ 17 درصدی منتشر شد. البته این موضع بانک مرکزی است و احتمال دارد با توجه به توافق اجرا شده از سوی بانک های دولتی و خصوصی در روز گذشته، نرخ سود بانکی برای اشخاص حقوقی تغییر کند. همچنین در تکذیبیه دوم نیز تاکید شده ایران از لیست دریافت وام از صندوق بین المللی پول کنار گذاشته نشده است، بلکه چالش هایی برای دریافت وام از این نهاد بین المللی وجود دارد. رسانه های خارجی در روزهای گذشته فهرست کشورهای نامزد دریافت وام را منتشر کردند که نامی از ایران در بین این کشورها دیده نمی شود.

خبر اول: درخواست وام از صندوق بین المللی پول

خبرگزاری رویترز در گزارشی خبر داده که صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، کمک های فوری خود را به کشورهای در حال توسعه و کم درآمد در سراسر جهان آغاز کرده است که این کشورها بتوانند تلاش خود را برای نبرد با ویروس به سرعت در حال گسترش کرونا افزایش دهند. نکته مهم اینکه در بین کشورهای منتخب دریافت این وام، نامی از ایران آورده نشده است. این در حالی است که ایران از حیث درگیری با این بیماری، یکی از بیشترین آمار آلودگی به ویروس کرونا را به نام خود ثبت کرده است. در آسیا نام کشورهایی نظیر افغانستان، کامبوج، هند، قرقیزستان، مالدیو، یمن، تاجیکستان و پاکستان دیده می شود.

در آمریکای جنوبی نیز نام کشورهایی نظیر آرژانتین، اکوادور، هائیتی و پاراگوئه وجود دارد. ایران از صندوق بین المللی پول درخواست وام 5 میلیارد دلاری را کرده است. نبود اسم ایران در بین کشورهای منتخب دریافت وام، باعث شد که برخی تایید کنند پرونده ایران برای دریافت وام از صندوق بسته شده است. اما بررسی ها نشان می دهد که به دلیل وجود چالش هایی، رویه دریافت وام از صندوق بین المللی پول طولانی تر از سایر کشورها خواهد شد. یکی از این چالش ها این است که در سال های گذشته ایران و صندوق بین المللی پول، همکاری اقتصادی نداشتند؛ اگرچه در سال های اخیر هیات نظارتی از صندوق برای بررسی شرایط ایران با بانک مرکزی همکاری می کردند، اما این همکاری به شکل غیراقتصادی و توصیه های اقتصادی بوده است. در نتیجه این موضوع باعث شده که همکاری اقتصادی با ایران نیاز به پیش زمینه هایی باشد و فراهم کردن این مقدمات نیاز به زمان دارد.

از سوی دیگر، صندوق بین المللی پول خود نیز باید ارزیابی خود را از شرایط اقتصاد ایران ارائه کند تا تایید کند که آیا در شرایط کنونی اقتصاد ایران به این میزان وام نیاز دارد یا خیر؟ همچنین آیا ایران قادر به بازپرداخت این وام ها است؟ علاوه بر این موارد، تحریم های آمریکا نیز درباره دریافت مبالغ و ارتباط بانکی ایران با سایر کشورها ایجاد مشکل کره است و بسکمک از بانک ها برای ارتباط بانکی با ایران از سوی آمریکا تهدید شدند.

به نظر نمی رسد که آمریکا در شرایط کنونی، موافق پرداخت این وام از سوی صندوق بین المللی باشد و کارشکنی های خود را در این زمینه عملی خواهد کرد. مجموع این چالش ها باعث شده که اعطای وام از سوی صندوق بین المللی پول به ایران با دشواری هایی روبه رو شده باشد؛ اما از سوی سیاست گذار پولی این فرآیند ادامه دارد و نام ایران از فهرست وام گیرندگان صندوق بین المللی پول کنار گذاشته نشده است.

خبر دوم: تکذیب تغییر نرخ سود بانکی

روابط عمومی بانک مرکزی در یک اطلاعیه رسمی، خبر تغییر نرخ سود بانکی را تکذیب کرد. در پی انتشارمتن پیشنهادی یکی از بانک های خصوصی در فضای مجازی درخصوص نرخ سپرده های بانکی، روابط عمومی این بانک گفت: بانک مرکزی برنامه ای برای تغییر در نرخ سود سپرده ها ندارد. در روزهای گذشته، نامه ای منتشر شد مبنی بر اینکه در جلسه مشترک رئیس کل بانک مرکزی و مدیران بانکی، مباحثی مطرح شد مبنی بر اینکه نرخ سود سپرده های بلندمدت یک ساله اشخاص حقیقی تا تاریخ اول اردیبهشت ماه سال جاری از رقم 5/ 17 درصد تجاوز نکند و نرخ های سود بلندمدت پس از تاریخ اول اردیبهشت ماه به میزان حداکثر 15 درصد تعیین شود. همچنین در بندهای دیگری از این نامه تاکید شده که حساب های پشتیبان به طور کامل همچنان ممنوع است و هیچ بانکی مجاز به داشتن حساب پشتیبان نیست. علاوه بر این، کماکان پرداخت سود سپرده روز شمار ممنوع خواهد بود. اگرچه بانک مرکزی، تغییر نرخ سود بانکی را در روز گذشته به طور قطعی تکذیب کرد، اما پایگاه خبری بورس 24 به نقل از رئیس هیات مدیره یکی از بانک های خصوصی عنوان کرد: مندرجات ذکرشده در این نامه درست است، در واقع محتوای آن اصالت دارد؛ اما چون پیشنهاد بانک مرکزی و برخی از مدیران بانک ها است، هنوز امضا و نهایی نشده و نامعتبر است.

گزارش ها حاکی از آن است که بانک مرکزی در واقع با مطرح کردن این موضوع، در واقع موضع خود را درباره نرخ سود بانکی مطرح کرده است و این موضوع لزوما به معنی عدم کاهش نرخ سود بانکی نیست. مطابق بررسی های اجرا شده روز گذشته شورای هماهنگی بانک های دولتی و کانون بانک های خصوصی و موسسات اعتباری به دلیل برخی از هزینه های ایجاد شده در شرایط کنونی، توافق کردند که نرخ سود سپرده ها برای سپرده های حقوقی حداکثر به میزان 15 درصد تعیین شود و احتمال دارد که این تصمیم از هفته های آینده عملیاتی شود. البته بانک مرکزی پیش تر اعلام کرده بود که سقف نرخ سود بانکی به طور رسمی 15 درصد است، اما بانک ها با توجه به شرایط نرخ سود تعادلی به برخی از سپرده ها نرخ سود بالاتر اعطا می کردند.

بنابراین به نظر می رسد که نامه منتشر شده از سوی بانک ها در روزهای گذشته واقعی بوده و توافق اجرا شده میان بانک های دولتی و خصوصی بوده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 3731

به "آخرین جزئیات تعیین نرخ سودبانکی و دریافت وام از صندوق بین المللی پول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین جزئیات تعیین نرخ سودبانکی و دریافت وام از صندوق بین المللی پول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید