آیا پاکسازی کبد واقعا سودمند است؟

به گزارش مجله وبلاگ فروش، برنامه های پاک سازی یا سم زدایی کبد با این ادعا که سموم را از بدن خارج می نمایند، به کاهش وزن کمک می رسانند و سلامتی را بهبود می بخشند، تبلیغ می شونداما آیا این ادعا پایه ای علمی هم دارد؟

آیا پاکسازی کبد واقعا سودمند است؟

کبد شما یکی از بزرگترین اندام ها در بدن شما است که به دفع مواد زائد یاری می نماید و سوخت وساز مواد مغذی گوناگون داروها را انجام می دهد.

برنامه های پاک سازی کبد به اشکال گوناگونی انجام می شوند: ممکن است توصیه به مدتی غذا نخوردن یا نوشیدن صرف آب میوه ها و سایر مایعات برای چند روز گردد. ممکن است رژیم غذایی با محدودیت کالری توصیه گردد یا بعضی از داروهای گیاهی یا مکمل های غذایی تجویز شوند.

اول اینکه بعضی از مکمل ها یا داروهای گیاهی در چنین برنامه هایی ممکن است خودشان به کبد آسیب بزنند. برای مثال مکمل های عصاره چای سبز به خصوص در دوزهای بالا و برای درازمدت ممکن است آسیب های کبدی ایجاد نمایند. تنقیه با قهوه که در بعضی از این رژیم ها توصیه می شوند ممکن است به عفونت روده ای و به هم خوردن تعادل آب و املاح بینجامند.

دوم اینکه هیچ شاهد علمی وجود ندارد که این برنامه های به اصطلاح سم زدایی سموم را از بدن خارج نمایند یا سلامت شما را بهبود بخشند.

البته ممکن با مصرف رژٰیم غذایی توصیه شده در این برنامه ها احساس سلامت بیشتری کنید، صرفا به این دلیل که مصرف غذاهای تولید شده حاوی چربی های جامد و قندهای تصفیه شده را کنار می گذارید. این نوع غذاها کالری زیاد اما ارزش تغذیه ای پایینی دارند.

همچنین ممکن است در این برنامه های پاکسازی غذاهایی را که به آنها حساسیت داشته اید مانند لبنیات، گلوتن، تخم مرغ یا بادام زمینی و از این حساسیت خبر نداشته اید، دیگر مصرف نکنید و سلامت گوارشی تان بهبود یابد.

اما شاهدی وجود ندارد که پس از مصرف زیاد غذاهای ناسالم برای مدت های طولانی صرفا با یک رژیم پاکسازی کبدی سلامت شما یا کارکرد کبدتان بهبود یابد.

شرایط کلی سلامت شما، ژن هایتان، رژیم غذایی تان ، سبک زندگی تان و محیط زیست تان است که سلامت کبدتان را مشخص می نمایند. برنامه های سم زدایی نمی تواند آسیب کبدی را درمان یا از بیماری های آن پیشگیری نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 4948

به "آیا پاکسازی کبد واقعا سودمند است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا پاکسازی کبد واقعا سودمند است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید