چگونه با روش های خانگی آفت دهان را سریع درمان کنیم؟

به گزارش مجله وبلاگ فروش، آفت دهان ضایعات دردناکی هستند که در مخاط دهان، زبان یا لثه به وجود می آیند. اگر دائما دچار آفت های دهانی می شوید، این بیماری می تواند نشان دهنده کمبود ویتامین ها و یا تغییرات هورمونی باشد.

چگونه با روش های خانگی آفت دهان را سریع درمان کنیم؟

چگونه با روش های خانگی آفت دهان را سریع درمان کنیم؟

آب نمک، جوش شیرین، مریم گلی، روغن میخک، سرکه سیب و عسل، روش هایی برای درمان سریع آفت دهان هستند. در صورتی که دائما دچار آفت های دهانی می شوید، آن را جدی بگیرید و برای تشخیص علت آن به پزشک مراجعه کنید.

آفت دهان ضایعات دردناکی هستند که در مخاط دهان، زبان یا لثه به وجود می آیند. اگر دائما دچار آفت های دهانی می شوید، این بیماری می تواند نشان دهنده کمبود ویتامین ها و یا تغییرات هورمونی باشد. بعلاوه عفونت ویروسی، ضعف سیستم ایمنی، حساسیت به مواد غذایی از دلایل ابتلا به آفت های دهانی هستند. در بیشتر مواقع آفت های دهانی با تغییرات کوچک در رژیم غذایی، استفاده از روش های خانگی و بعضی دارو های بدون نسخه در دسترس در داروخانه ها قابل درمان هستند. در این مقاله به آنالیز روش هایی می پردازیم که می تواند به شما یاری کند تا به سرعت این آفت ها را درمان کنید.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در لیست موضوعی زیر به موضوع دلخواه خود برسید.

1- درمان خانگی

2- درمان دارویی-پزشکی

3- پیشگیری با تغییر رژیم غذایی

درمان سریع آفت دهان با روش های خانگی

خوشبختانه روش های زیادی برای درمان آفت دهان در خانه وجود دارد. بعضی از این روش ها عبارتند از:

1. آب نمک

یک قاشق چای خوری نمک یا نمک دریا را در یک فنجان آب ولرم حل کنید و چند بار آن را قرقره کنید. آب نمک دهان را ضد عفونی می نماید و باعث آزاد شدن مایع درون آفت می گردد. بعد از شست و شوی دهان با آب نمک میزان کمی نمک روی آفت قرار دهید. این کار بسیار دردناک است، اما یکی از برترین راه ها برای درمان سریع آفت دهان است. شما می توانید اینکار را 4 تا 5 بار در روز انجام دهید.

2. شیر منیزیم

شیر منیزیم را می توانید از داروخانه تهیه کنید و دهان خود را با میزان کمی از آن شست و شو دهید، خواص آنتی اکسیدانی این ماده شیری رنگ اسید هایی که باعث سوزش آفت دهان می شوند را خنثی می نماید و درد را کاهش می دهد. بعلاوه می توانید یک تکه پنبه را به شیر منیزیم آغشته کنید و به مدت 5 الی 10 ثانیه روی آفت قرار دهید. اینکار باعث خشک شدن آفت می گردد و فرآیند بهبود را سرعت می بخشد.

3. ژل آلوئه ورا

تکه ای پنبه را به ژل آلوئه ورا آغشته کنید و 1 تا 2 دقیقه بر روی آفت قرار دهید، سپس دهان خود را بشویید. ژل آلوئه ورا درد و سوزش آفت را تسکین می دهد. شما می توانید این درمان را 4 تا 5 بار در روز تکرار کنید.

4. جوش شیرین

یک قاشق چایخوری جوش شیرین را در یک لیوان آب ولرم حل نموده و قرقره کنید. بعلاوه می توانید به یک قاشق غذاخوری جوش شیرین میزان کمی آب اضافه کنید تا حالت خمیری پیدا کند. سپس با استفاده از یک پنبه به مدت 5 تا 10 ثانیه روی افت قرار دهید. جوش شیرین PH دهان را افزایش می دهد و خطر عفونت باکتریایی را کاهش می دهد. استفاده از جوش شیرین 7.8 بار در روز برای درمان سریع آفت دهان مفید است.

5. چای مریم گلی و بابونه

برای تهیه چای مریم گلی یک قاشق چای خوری مریم گلی را در یک فنجان آب گرم بریزید. چای بابونه هم به همین روش درست کنید. وقتی سرد شدند به نسبت مساوی با یکدیگر مخلوط کنید، سپس دهان خود را با آن بشویید. مریم گلی و بابونه هر دو دارای خاصیت ضد باکتری و ضد التهابی هستند و خطر عفونت را کاهش می دهند.

6. فلفل قرمز

فلفل قرمز را با چند قطره آب مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند و میزانی بسیار کمی از آن را بر روی آفت قرار دهید. اگرچه اینکار وحشتناک به نظر می رسد، اما کپسایسین (عامل تندی فلفل) موجود در فلفل درد را کاهش می دهد. مراقب باشید که فلفل به زبان و سایر قسمت های دهان برخورد نکند.

7. شیرین بیان

استفاده 4 بار در روز از دهانشویه شیرین بیان برای درمان سریع آفت دهان موثر است و درد آن را کاهش می دهد. نصف قاشق چایخوری عصاره شیرین بیان را با ¼ فنجان آب گرم مخلوط کنید و دهان خود را با آن بشویید. بعلاوه می توانید چای کیسه ای شیرین بیان را ابتدا در آب جوش قرار دهید تا کمی خیس بخورد. سپس به مدت 10 دقیقه روی آفت دهان قرار دهید. مصرف شیرین بیان معمولا آفت دهان را در مدت 3 روز کاملا بهبود می دهد.

8. سرکه سیب

اسید استیک موجود در سرکه سیب باکتری های بد دهان را از بین می برد و رشد باکتری های مفید را افزایش می دهد. میزانی سرکه سیب را با آب گرم مخلوط کنید و دهان خود را با آن بشویید. دهانشویه سرکه سیب، یک آنتی بیوتیک طبیعی است که برای درمان سریع آفت دهان بسیار پرکاربرد است.

9. گشنیز

گشنیز به علت خاصیت آنتی باکتریایی برای درمان سریع آفت دهان بسیار موثر است. برگ های گشنیز را در آب بجوشانید، سپس آن را صاف نموده و روزی 4 بار دهانتان را با آن بشویید. بعلاوه برای تهیه دهانشویه گشنیز می توانید یک قاشق چایخوری دانه های گشنیز را در یک لیوان آب گرم بریزید و بعد از یک روز آن را صاف کنید.

10. عسل

ویتامین ها و مواد معدنی موجود در عسل و بعلاوه خاصیت ضد باکتریایی آن به درمان آفت دهان یاری می نماید. یک قاشق چایخوری عسل را برای چند دقیقه روی زخم قرار دهید. سپس با آب ولرم بشویید. اگرچه استفاده از عسل برای درمان آفت دردناک است، اما تاثیر آن شما را شگفت زده خواهد نمود.

11. روغن میخک

قطره روغن میخک را با نصف قاشق چایخوری روغن زیتون ترکیب کنید، دهان خود را با آب گرم بشویید. این محلول را با استفاده از یک پارچه نخی تمیز به مدت 5 دقیقه روی زخم قرار دهید. استفاده از این روغن دو بار در روز به درمان سریع آفت دهان یاری می نماید.

درمان سریع آفت دهان با روش های دارویی - پزشکی

درصورتیکه روش های خانگی به درمان آفت یاری نکنند و یا دهان شما مکررا آفت می زند باید به پزشک مراجعه کنید. معمولا از دارو های زیر برای درمان آفت استفاده می گردد.

1. آفتین ژل

در عرض 20 ثانیه از شر آفت دهان خلاص شوید! درد و ناراحتی بعد از چند دقیقه کاهش می یابد و بعد از مدت کمی آفت بهبود می یابد. یک قطره از این ژل را به یاری سرسرنگ روی گوش پنبه قرار دهید و آن را به مدت 20 ثانیه روی آفت فشار دهید، سپس دهانتان را با آب فراوان بشویید. استفاده از این ژل رشد آفت را متوقف می نماید و بلافاصله با افزایش خونرسانی در محل آفت آن را بهبود می بخشد.

2. کورتیکواستروئید

استفاده از کورتیکواستروئید ها ورم و التهاب آفت را کاهش می دهد و برای درمان سریع آفت دهان مفید است.

3. مسکن

در صورتیکه آفت دهان دردناک گردد، دارو های مسکن به طور مستقیم بر روی آفت قرار داده می شوند. داروی بنزیدامین به صورت اسپری یا دهان شویه برای درمان سریع آفت دهان مورد استفاده قرار می گیرد. زمانیکه اولین بار از دهانشویه بنزیدامین استفاده می کنید، میزانی سوزش را تجربه خواهید کرد، اما با استفاده مکرر از آن این سوزش از بین می رود. اگر سوزش ادامه داشت مصرف دهانشویه را قطع و با پزشک مشورت کنید.

4. درمان هورمونی

در صورتیکه خانم ها در زمان قاعدگی دچار آفت دهان می شوند، پزشک هورمون درمانی را تجویز می نماید. معمولا از دارو های جلوگیری از بارداری برای هورمون درمانی استفاده می گردد.

5. لیزر

استفاده از لیزر، راهی سریع برای درمان آفت دهان در افرادی است که سایر گزینه های درمانی برای آن ها موثر نیست. لیزر ویروسی که باعث آفت می گردد را از بین می برد و از پیشرفت آن پیشگیری و به درمان یاری می نماید. درمان با لیزر چند دقیقه طول می کشد و بدون بی حسی انجام می گردد.

پیشگیری از آفت دهان با تغییر رژیم غذایی

در بعضی مواقع آفت های دهانی نشانه ای از کمبود بعضی از ویتامین ها در بدن است. در چنین شرایطی مصرف مواد غذایی زیر برای درمان و پیشگیری از آفت می تواند موثر باشد.

1. ویتامین B12

کمبود ویتامین B12 منجر به آسیب عصب و سلول های خونی که برای ترمیم بافت داخل دهان ضروری هستند، می گردد. درصورتیکه رژیم غذاییتان دارای میزان کافی این ویتامین نباشد، ممکن است دچار آفت دهان شوید. خوردن غذا های دریایی (مانند ساردین، ماهی قزل آلا، ماهی تن، کدو، میگو)، گوشت گاو و گوشت بره می توانید ویتامین B12 مورد احتیاج بدن را تامین کند.

2. اسید فولیک

اسید فولیک برای حفظ سلامتی بافت داخل دهان لازم است. لوبیا، عدس، سبزیجات دارای برگ سبز مانند اسفناج منبع غنی از اسید فولیک هستند که برای درمان و پیشگیری از آفت دهان می توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

3. آهن

آهن به بدن برای فراوری گلبول های قرمز که برای ترمیم بافت های آسیب دیده لازم است، یاری می نماید. غذا های دریایی، گوشت گاو، بوقلمون، مرغ، عدس، لوبیا و اسفناج همه منابع عالی از آهن هستند.

4. روی

روی در سرتا سر بدن وجود دارد و به بازسازی سلول ها یاری می نماید. کدو تنبل، کنجد، عدس و بادام زمینی غنی از روی هستند.

منبع:سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 16 آبان 1400 بروزرسانی: 16 آبان 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 14960

به "چگونه با روش های خانگی آفت دهان را سریع درمان کنیم؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چگونه با روش های خانگی آفت دهان را سریع درمان کنیم؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با روش های خانگی آفت دهان را سریع درمان کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید