اسکندری: وقت خود را برای پاسخ دادن به حاشیه سازها هدر نمی دهیم، بودجه ما به اندازه یک فوتبالیست نیمکت نشین است

به گزارش مجله وبلاگ فروش، رئیس فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس گفت: خیلی ها تلاش کردند برای فدراسیون حاشیه درست کنند اما از همکاران خود در مجموعه و اعضای تیم ملی خواسته ام که به این موارد بی توجه باشند.

اسکندری: وقت خود را برای پاسخ دادن به حاشیه سازها هدر نمی دهیم، بودجه ما به اندازه یک فوتبالیست نیمکت نشین است

هاشم اسکندری، رئیس فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرنگاران درخصوص حواشی اخیر این فدراسیون گفت: خیلی ها تلاش کردند برای فدراسیون ما حاشیه درست کنند اما از همکاران خود در مجموعه و اعضای تیم ملی خواسته ام که به این موارد بی توجه باشند. وظیفه ما سیاست گذاری و برنامه ریزی است نه حاشیه سازی! وظیفه ما این نیست که دنبال حاشیه سازی برای مخالفان خود باشیم یا وقت خود را برای پاسخ دادن به آنها هدر بدهیم.

وی تاکید کرد: در ورزش همواره حواشی زیادی وجود دارد اما آنهایی پیروزیت می شوند که به این حواشی کمتر توجه کنند و تنها به پیروزی و مسائل اخلاقی فکر کنند. اگر همه ورزشکاران و ملی پوشان در کشورمان تمام هم و غم خود را به وظایف اصلی و قهرمانی خود اختصاص دهند و از حواشی دور باشند، امور بهتر پیش خواهد رفت و پیروزیت زودتر حاصل می گردد.

اسکندری گفت: در سال های اخیر اتفاقات خوبی در فدراسیون رخ داده و 97 مدال به دست آوردیم، همه اینها به این خاطر بوده که تمام بچه ها روی اهداف خود متمرکز کردند و ما نیز با پشتیبانی از آن ها، پل هایی را آماده کرده ایم تا این راستا هموار گردد. من اعتقاد دارم که ما در فدراسیون وظیفه داریم که در راستا پیشرفت و حرکت بازیکنان، ریل هایی احداث کنیم که پیروزیت آنها را تضمین کند و این رشته را به سمت جلو هدایت کند.

وی در مورد شرایط رشته بولینگ افزود: قبل از ورود من و در زمان ریاست قبلی فدراسیون، در این رشته بولینگ رتبه 47 جهان را داشتیم و امروز در بخش آقایان پس از کشور پاکستان در رتبه دوم و در بخش بانوان در رتبه نهم قرار داریم و این نشان می دهد که این رشته رشد خوبی داشته است.

اسکندری در مورد رشد اسنوکر و بیلیارد در سال های اخیر شرح داد: در این مدت پل هایی ایجاد شد که ما را به سمت حرفه ای شدن سوق داد. بیلیارد در بیشتر کشورها به صورت آماتور اداره می گردد و حرفه ای شدن در آن مستلزم طی کردن راستا سختی است. دو فدراسیون مهم جهانی بیلیارد وجود دارد حرفه ای ها و آماتورها.فدراسیون آماتور همه در آن عضو هستند. در یکی دو سال اخیر توانستیم ارتباطات خوبی با فدراسیون بیلیارد حرفه ای برقرار کنیم تا بچه ها بتوانند به سمت حرفه ای شدن حرکت کنند. خصوصا در حوزه ورزش اسنوکر هم اکنون گام های ارزشمندی برداشته شده است تا بچه ها بتوانند به فدراسیون حرفه ای ها برسند.

وی در مورد عضویت ایران در فدراسیون حرفه ای ها گفت: جالب است بدانید که این دو فدراسیون رابطه خوبی با هم ندارند اما ما با هر دو فدراسیون روابط بسیار مطلوبی داریم. هم اکنون دو نفر از ایران به شکل حرفه ای این رشته را دنبال می کنند. قبلا به این صورت بود که باید یک نفر حتما قهرمان جهان می شد تا مجوز ورود به حرفه ای ها به او تعلق می گرفت اما به خاطر مسائل و مسائلی که بین فدراسیون آماتور و حرفه ای ها پیش آمد، این امر دیگر محقق نمی گردد و این ورزش در دو شاخه جدا از هم پیگیری می گردد که البته هر دو شاخه را کمیته بین الملی المپیک به رسمیت می شناسد.

رئیس فدراسیون بولینگ، بیلبارد و بولس در پاسخ به این سوال که شرایط ورزشکاران ایران در مسابقات حرفه ای ها چگونه است، شرح داد: امیر سرخوش شانس خوبی برای حرفه ای شدن دارد. در این خصوص هم با هیئت رئیسه فدراسیون حرفه ای ها جلسات متعددی برگزار و طرحی تحت عنوان Q school از سوی آن ها ارائه شد. بر اساس این طرح هر کسی از هر کجای جهان می تواند در آن شرکت کند و اگر پیروز گردد در آن امتیازات لازم و مورد نظر فدراسیون حرفه ای ها را اخذ کند، به راحتی در جمع حرفه ای ها قرار می گیرد. از کشور ما هم اکنون امیر سرخوش در دو دوره رقابت در عرصه Q school را تجربه کرده است و من مطمئنم با توجه به تمرینات و تلاش های مستمرش، او در دور بعد حتما برای ورود به عرصه حرفه ای ها انتخاب خواهد شد.

وی در ادامه افزود: حسین وفایی در میان حرفه ای ها به عنوان یک ورزشکار جوان، می درخشد. او امروز با ورزشکارانی رقابت می کند که به اندازه سن او تجربه ورزش حرفه ای دارند. این راستا برای وفایی جز با تمرینات مستمر و تعریف اهداف میسر نمی شد. در این راه فدراسیون هم توانست کمک های لازم را انجام دهد.

اسکندری تاکید کرد: سال ها پیش دیوید رو که از بازیکنان حرفه ای سابق و از مربیان مطرح کنونی به شمار می آید، به ایران دعوت شد. وی در کنار مربیگری تیم ملی در اموری مانند استعدادیابی با فدراسیون و کمیته مربیان را نیز دنبال می کرد. در یکی از سفرهای استانی حسین وفایی که نوجوان بود را شناسایی کرد و به استعداد او پی برد. او به اردوهای مختلفی که در پایگاه آزادی برگزار می شد وارد شد و در سن 17 سالگی در مسابقات بزرگسالان، قهرمان جهان شد. وفایی در این مسابقات در مقابل بازیکنی که 10 سال سابقه ورزش حرفه ای داشت و در رقابتی که 11 ساعت به طول انجامید، قهرمان شد که این موضوع اتفاق نادری در تاریخ ورزش های بیلیاردی است.

وی گفت: ایران پر از استعداد است و هدف فدراسیون آن است که از طریق کمیته مربیان و کمیته استعدادیابی، به این استعدادها دست پیدا کند. برگزاری مسابقات مختلف از المپیاد دانش آموزی از این دست از اقدامات است. کشورهای عربی با پول های کلان و استخدام برترین مربیان حتی پیروز به کسب یک مدال هم نشده اند.

اسکندری در مورد فعالیت های ورزشکاران در زمان شیوع کرونا تاکید کرد: در این زمان که مسابقات برون مرزی وجود ندارد، بچه ها تمرینات خود را ادامه می دهند. در همین خصوص مسابقات از دو هفته پیش با رعایت پروتکل های بهداشتی آغاز شده و طی جلساتی که هیئت رئیسه با کمیته های مختلف داشته است، قرار بر این شده که تا سرانجام سال مسابقات زیادی انجام گردد.

وی در مورد سطح مربیان داخلی گفت: در مقطعی سهیل واحدی دو دوره در هنگ کنگ مربیگری کرد. چند کشور عربی هم خواهان جذب شهلا، سرمربی تیم ملی بودند و در این خصوص با توجه به قهرمانی های زیادی که با این مربی کسب کردیم، حاضر به خروج وی نبودیم و خودش هم رغبتی به رفتن نداشت. در داوری هم ظرفیت های زیادی داریم. منصور مقدم تنها سرداور و مدرس داوری در رشته بیلیارد در منطقه غرب آسیاست. در داوری مجوز اعزام مدرس را اخذ کرده ایم که البته فعلا بخاطر شرایط کرونا این امر منتفی است.

اسکندری گفت: بودجه فدراسیون به شدت محدود است و اگر مقایسه کنم باید بگویم به اندازه یک بازیکن نیمکت نشین تیم های فوتبال بودجه داریم. کل بودجه سالانه ما شاید تنها به خرید 10 میز مسابقاتی کفاف دهد اما باید بدانیم که پول همه کارهارا انجام نمی دهد. هم اکنون در فدراسیون ما بیش از 100 نفر از بزرگترین اساتید کشور داوطلب کمک می کنند و در کمیته های مختلف بدون هیچ حق و حقوقی و تنها از روی عشق کمک می کنند.

وی در مورد شرایط بیلیارد در کشور یادآوری کرد: در اخلاقم نیست که بخواهم کسی را تخریب کنم اما آن هایی که کارشناس ورزش هستند می دانند چه اتفاقاتی در طول دوران حضور من در این فدراسیون افتاده و چگونه اساتید بزرگ جذب این فدراسیون شدند. هم اکنون در 31 استان کشور فعال هستیم. اتفاقی که تا به امروز رخ نداده بود. به جرات می توانم بگویم ما در حدود 26 استان پایگاه قهرمانی رشته های مختلف بیلیارد و بولس را داریم و مطمئن هستم با توجه به انرژی که صرف این ورزش می گردد به زودی شاهد اتفاقات بهتری نیز خواهیم بود.

اسکندری در پاسخ به این سوال که چه برنامه ای برای رشد بولس، در کنار بولینگ و بیلیارد دارید،گفت: بولس به شدت پیشرفت می کند و به زودی رقیبی جدی برای بیلیارد خواهد شد. از آنجایی که بولس ورزش مفرحی است و می تواند خانوادگی برگزار گردد از آن استقبال زیادی می گردد. در تهران تنها 10 پارک تجهیز شده است. این رشته در دو فدراسیون فدراسیون کارگری و فدراسیون بیماری خاص بسیار اوج گرفته است.

وی افزود: بولینگ برای توسعه نیازمند حمایت دولتی است متاسفانه در کشور ما ورزش بولینگ جدی گرفته نمی گردد که علت آن نیز سرمایه بالایی است که این ورزش می طلبد. مثلا اگر کسی بخواهد یک باشگاه بولینگ راه اندازی کند در وهله اول به زمینی با ابعاد بزرگ نیازمند است که به دلیل هزینه بالای آن، چندان توجیه اقتصادی ندارد. در حوزه بیلیارد ما در کشور حدود 2 هزار مجوعه ورزشی داریم اما در حوزه بولینگ کمتر از 30 باشگاه در سطح کشور وجود دارد. به همین خاطر و به جهت توسعه این ورزش، سال های پیش جلسات متعددی را با وزارت کشور برگزار کردیم و همین موجب شد که به شهرداری ها ابلاغ گردد که رشته بولینگ را در بازارهای بزرگی که در حال احداث است، لحاظ کنند و حالا شاهد آن هستیم که در بیشتر پاساژهای بزرگی که تاسیس می گردد، باشگاه بولینگ وجود دارد که این موضوع می تواند به توسعه این ورزش کمک کند.

اسکندری تاکید کرد: بولینگ کاملا لاکچری و پر هزینه است و افرادی که وارد آن می شوند، سرمایه دار هستند. امروزه اگر کسی بخواهد یک بازی معمولی بولینگ انجام دهد، در سال چیزی در حدود پنجاه میلیون هزینه می کند. بنابراین اینطور به نظر می رسد که کسی که برای تفریحش این مبلغ را هزینه می کند، پول برایش اولویت کمتری دارد. اما جالب است بدانید برای برگزاری مسابقات لازم است مبلغ 150 هزارتومان بعنوان ورودی پرداخت گردد. حال ما برای آنکه این مبالغ وارد حساب مجموعه گردد و پس از آن صرف امور قهرمانی گردد، باید 5 درصد اقتصادیات دهیم. باورتان نمی گردد که برای دریافت این 5 درصد که اساسا مبلغ ناچیزی می گردد، ده ها جلسه گذاشتیم تا جایی که من عصبانی شدم و گفتم که این مبلغ را خودم پرداخت می کنم. نمی دانم چرا این افراد از پرداخت 7 هزار تومان اقتصادیات سرباز می زنند و این دردسرها را برای فدراسیون ایجاد می کنند.

وی افزود: متاسفانه در رشته بولینگ برخلاف ادعایی که از سوی ورزشکاران این رشته وجود دارد، پیروزیتی حاصل نشده است. ما برای تیم، مربیان خارجی استخدام کردیم و در مسابقات آسیایی شرکت کردیم. اما عملکرد بازیکنان چیزی شبیه یک آبروریزی بود. این در حالی است که برخورد و رفتار آنان شبیه قهرمانان المپیک بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 7475

به "اسکندری: وقت خود را برای پاسخ دادن به حاشیه سازها هدر نمی دهیم، بودجه ما به اندازه یک فوتبالیست نیمکت نشین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسکندری: وقت خود را برای پاسخ دادن به حاشیه سازها هدر نمی دهیم، بودجه ما به اندازه یک فوتبالیست نیمکت نشین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید