تعرفه واردات در سال 99 تصویب شد

به گزارش مجله وبلاگ فروش، به گزارش تجارت نیوز، سیاست تجاری در سال 99 از تثبیت مجدد طبقات و سقف و کف تعرفه های واردات حکایت دارد. طبقات تعرفه ای همانند دو سال گذشته 8طبقه و حداقل و حداکثر تعرفه دریافتی برای واردات نیز به ترتیب 5 و 55 درصد تعیین شده است. فرایند سیاست گذاری تعرفه ای نشان می دهد با وجود اینکه در سال ها و دهه های اخیر گام هایی در جهت تعدیل میزان و طبقات تعرفه ای برداشته شده، اما همچنان فاصله با یک نظام تعرفه ای حداقلی مبتنی بر تجارت آزاد زیاد است.

تعرفه واردات در سال 99 تصویب شد

مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی سال 99 به تصویب هیات دولت رسید. براساس مصوبه جدید در مجموع 464 ردیف تعرفه در 8 طبقه حقوق ورودی معین تکلیف شده است. سقف حقوق ورودی 55 و کف آن 5 درصد است. همچنین تعداد ردیف تعرفه نیز نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. مصوبه مذکور از سوی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شده است.

ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور

براساس نامه معاون اول رئیس جمهور خطاب به وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت جهاد کشاورزی، هیات وزیران در جلسه 28 اسفند 98 به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت مصوبه ای را در دو بند ابلاغ کرد.در بند اول این مصوبه اشاره شده است که اصلاحات بعدی درخصوص حقوق گمرکی و سود بازرگانی به جای 15 آذر، تا تاریخ 15 آبان انجام می شود.

همچنین براساس بند دوم نیز مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی 464 ردیف تعرفه همراه با حذف، ایجاد، اصلاح شرح ردیف تعرفه و مندرجات ذیل یادداشت فصول کتاب مقررات صادرات و واردات اعلام شده و تاییدیه آن به مهر دفتر هیات دولت رسیده است. در این ابلاغیه عنوان شده است که اعمال اصلاحات اعلام شده از اول فروردین سال 99 قابل اجراست.

جداول پیوست شده به این ابلاغیه نشان می دهد که 8 طبقه تعرفه ای برای سال 99 در نظر گرفته شده است. بالاترین طبقه 55درصد و پایین ترین طبقه 5 درصد است. هیات دولت درحالی 8 طبقه تعرفه ای را به تصویب رسانده که کاهش طبقات تعرفه ای در سال های گذشته یکی از اهداف مهم دولتمردان در حوزه تجارت خارجی بوده است. اما این هدف تا به امروز آن طور که مورد انتظار بوده، محقق نشده است.

طی سال های گذشته تعداد طبقات از حدود 120 طبقه در سال 76 به 15 طبقه در سال 92، 14 طبقه در سال 93، 10 طبقه در سال 96 و در نهایت به 8 طبقه در سال 95 رسید. با وجود اینکه سازمان توسعه تجارت موظف شده بود، نظام تعرفه ای را تا سال 96 به 6 طبقه برساند؛ اما این هدف در عمل محقق نشد و در سال 96، 97 و 98 هشت طبقه تعرفه ای باقی ماند، فرایندی که در سال جدید هم ادامه خواهد داشت. اما در عین حال ردیف تعرفه مصوب شده در سال جدید با کاهش 64 ردیف تعرفه ای نسبت به سال 98 (در سال 98 تعداد ردیف تعرفه های اعلام شده 528 مورد بود) به 464 ردیف رسیده است.

تعرفه به عنوان تنها ابزار کنترل واردات، زبانی مشترک برای کلیه کشورهای عضو سازمان جهانی گمرک و امور واردات، صادرات، حمل ونقل، بیمه و… است. براساس رویه ای که سیاست گذاران دنبال می کند، هر سال سطح تعرفه ها مورد بازنگری قرار می گیرد و در قالب کتاب مقررات صادرات و واردات منتشر می شود.

با وجود اینکه تمامی کشورها دارای نظام تعرفه ای هستند اما بین کشورها در اعداد و ارقام تعرفه تفاوت هایی وجود دارد. در برخی کشورها تعرفه ها از سوی دولت در پایین ترین حد ممکن نگه داشته می شود و حداکثر با تعریف یک یا دو طبقه تعرفه به تبادل کالا در سطح جهانی می پردازند.

در برخى کشورها تعداد طبقه های تعرفه ای فقط یک طبقه است و کلیه کالاهای وارداتی، صرف نظر از نوع و کاربرد، از یک تعرفه ثابت برخوردار است. اما بررسی فرایند سیاست گذاری تعرفه ای در ایران نشان می دهد که نظام تجاری ایران با وجود آنکه در سال ها و دهه های اخیر گام هایی را در جهت تعدیل میزان و طبقات تعرفه ای برداشته است، اما همچنان فاصله زیادی با یک نظام تعرفه ای حداقلی مبتنی بر تجارت آزاد دارد.

اگرچه سیاست های تجارت خارجی ایران، پیوستن به سازمان تجارت جهانی است اما از مهم ترین ملزومات تحقق این امر، کاهش طبقات تعرفه ای است. موضوعی که به آسانی در نظام تجاری ایران قابل تحقق نیست. نظام تعرفه ای کشور، براساس اقتضائات بین المللی، شرایط ارزی، نیازهای داخلی و حمایت از تولیدات داخلی همواره درحال تغییر است. از این رو کاهش طبقات تعرفه ای در ایران با چالش های زیادی روبه رو خواهد بود. براساس مصوبه جدید، کالاها در سال 99 نیز با تعرفه های 5درصد، 10 درصد، 15 درصد، 20 درصد، 26 درصد، 32 درصد، 40 درصد و 55درصد وارد کشور می شوند.

ارزیابی تعرفه های سال 99

از میان 464 ردیف تعرفه ای، حقوق ورودی 225 کالا نسبت به سال گذشته بدون تغییر باقی مانده است. همچنین حقوق ورودی 104 کالا افزایش داشته است. 6 ردیف کالایی نیز با کاهش حقوق ورودی روبه رو بوده است. مابقی ردیف های تعرفه ای با اصلاحاتی روبه رو شده اند. اصلاحاتی که یا نشان از تفکیک ردیف تعرفه ای دارد یا در مصوبه جدید ایجاد شده اند.براساس آنچه به تصویب هیات دولت رسیده است، برخی از ردیف های تعرفه ای به دلیل آنکه میزان تولید داخلی جوابگوی نیاز کشور نیست، با کاهش حقوق ورودی روبه رو شده اند.

یکی از ردیف های تعرفه ای که حقوق ورودی آن کاهشی بوده، پیاز است. دلیل کاهش تعرفه ورودی این کالا به دلیل عدم کفایت تولید داخل ذکر شده است. تعرفه ورود این کالا از 55 درصد به 32 درصد کاهش یافته است.

برنج نیمه سفید شده نیز از دیگر کالاهایی است که تعرفه آن از 26 درصد به 10 درصد کاهش یافته است. دلیل این کاهش حقوق ورودی نیز به ممنوعیت ترخیص کالا در فصل برداشت (اول مرداد هر سال تا آخر آبان همان سال) ذکر شده است.

بذر نیز از دیگر ردیف های تعرفه است که در سال گذشته مشمول پرداخت 10 درصد حقوق ورودی بود؛ اما امسال با پرداخت 5 درصد حقوق ورودی می تواند وارد کشور شود.حقوق ورودی فیلترهای تصفیه دود اگزوز خودروهای دیزلی به صورت کامل نیز به دلیل عدم کفایت تولید داخلی از 15 درصد در سال 98 به 5 درصد در سال 99 کاهش یافته است.

گوشی تلفن همراه به صورت قطعات منفصله CKD و SKD نیز از جمله کالاهایی است که در سال 99 مشمول کاهش حقوق ورودی شده است. چراکه تولید داخلی این کالا جوابگوی نیاز کشور نیست. از این رو تعرفه ورودی این کالا از 15 درصد در سال 98 به 5 درصد در سال 99 رسیده است.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 3683

به "تعرفه واردات در سال 99 تصویب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعرفه واردات در سال 99 تصویب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید