توافق اولیه بر سر تشکیل دولت تکنو-سیاسی بدون حضور باسیل

به گزارش مجله وبلاگ فروش، یک شبکه عربی به نقل از منابع لبنانی خاطرنشان کرد، توافق اولیه بر سر تشکیل دولت تکنو-سیاسی در لبنان با نخست وزیری سمیر الخطیب و بدون حضور جبران باسیل وزیر خارجه حاصل شده است.

توافق اولیه بر سر تشکیل دولت تکنو-سیاسی بدون حضور باسیل

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، پنج هفته از زمانی که سعد الحریری نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان می گذرد و هنوز تکلیف دولت جدید مشخص نیست؛ الحریری دیروز بار دیگر اظهار داشت، در دولت آینده نخست وزیر نمی گردد و از نخست وزیری سمیر الخطیب حمایت می نماید.

الخطیب از تاجران لبنانی و نزدیک به سعد الحریری است؛ وی در حال حاضر ریاست یک شرکت بزرگ به نام خطیب و علمی را بر عهده دارد.

شبکه الجزیره به نقل از منابع مطلع لبنانی گزارش داد: توافق اولیه بر سر تشکیل دولت تکنو-سیاسی به نخست وزیری سمیر الخطیب است و جبران باسیل رئیس التیار الوطنی الحر در آن حضور نخواهد داشت.

الجزیره ادامه داد، این دولت در زمینه تصویب قانون انتخاباتی جدید کار نخواهد کرد و بنابراین موعد انتخابات پارلمانی زودهنگام را مشخص نمی نماید.

این شبکه درباره عمر دولت مذکور هم گزارش داد؛ عمر این دولت سه تا نه ماه خواهد بود و وطیفه اصلی آن به حرکت درآوردن چرخ اقتصاد و ایجاد سازوکار های موثر برای حل بحران اقتصادی است.

باسیل دیروز در کنفرانسی خبری اظهار داشت: مهمتر از حضور ما در دولت، موفقیت آن است و ما این موفقیت را به حضور خود در دولت ترجیح می دهیم.

بر اساس گزارش رسانه های لبنانی، از زمانی که الحریری در هفتم آبان ماه کناره گیری کرد منابع وابسته به جریان 14 مارس همیشه گفته اند باسیل نباید در دولت آینده حضور داشته باشد.

روزنامه الجمهوریه هم نوشت: شانس تشکیل تکنو-سیاسی بویژه پس از اعلام باسیل مبنی بر عدم حضور در دولت، بیشتر شده و این شرط سعد الحریری بود.

در ادامه این گزارش آمده، دولت جدید 24 وزیر دارد که شش نفر آن ها سیاسی و 18 نفر دیگر تکنوکرات هستند. وزرات دارایی برای طیف شیعی باقی خواهد ماند و وزارت دفاع در اختیار میشل عون رئیس جمهور خواهد بود.

الجمهوریه اضافه نمود، جبران باسیل پیشنهاد عوض کردن کرسی وزارت خارجه با وزارت کشور را به سمیر الخطیب داده، اما هنوز توافقی در این زمینه حاصل نشده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 1220

به "توافق اولیه بر سر تشکیل دولت تکنو-سیاسی بدون حضور باسیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق اولیه بر سر تشکیل دولت تکنو-سیاسی بدون حضور باسیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید