درمان بیماری های مقعد

به گزارش مجله وبلاگ فروش، روده فراخ که آخرین روده مربوط به دستگاه گوارش است و فشرده غذای مصرف شده (ضایعات مازاد بر مصرف) از این روده به صورت مدفوع خارج می گردد. انتهای روده، روده فراخ را که مانند دهانه کیسه ای است و دخالت در انقباض و انبساط (بسته شدن و باز شدن دهانه) دارد، (مقعد، نشست، عقب یا رکتال) می گویند.

درمان بیماری های مقعد

بیماری های شایع مقعد

روده فراخ که آخرین روده مربوط به دستگاه گوارش است و فشرده غذای مصرف شده (ضایعات مازاد بر مصرف) از این روده به صورت مدفوع خارج می شود. انتهای روده، روده فراخ را که مانند دهانه کیسه ای است و دخالت در انقباض و انبساط (بسته شدن و باز شدن دهانه) دارد، (مقعد، نشست، عقب یا رکتال) می گویند. در این قسمت از عضو و این محل چندین بیماری ممکن است بروز کند، مانند: سوزش، خارش، ورم، کرمک، بواسیر دکمه ای، بواسیر خونی، اقسام خون ریزی، ترک، نواشیر، کندرم، عفونت، اُبنه و سرطان.

مقعد عضوی است حساس که با کوچک ترین تغییر مزاجی اثرش روی آن قسمت ظاهر می شود، مانند گرم شدن مزاج که اثرش سوزش یا خارش مقعد است، پیدایش اسهال که خروج مقعد در تعقیب آن است، مخصوصاً در اطفال و یبوست که ادامه آن باعث بواسیر هم خواهد شد و...

شایع ترین بیماری این عضو، بواسیر یا فیستول (سوراخ عفونی و یا فرورفتگی) است که متأسفانه مزاحمت سختی برای بیماران ایجاد می نماید و ترک خوردگی یا شقاق و بالاخره خیلی نادرتر سرطان این ناحیه است، خارج شدن مقعد هم یکی از بیماری های شایع به خصوص در اطفال و اشخاص پیر و ضعیف است.

خارش مقعد

پوست اطراف مقعد بیشترین حساسیت را دارا می باشد که باعث خارش در اطراف آن می شود. علل بسیاری برای خارش مقعد وجود دارد که از این قرار است: بی دقتی در بهداشت مقعد و عدم رعایت آن، بواسیر، انگل ها، حساسیت ها، مصرف داروهای آنتی بیوتیکی و یا عفونت های قارچی که از همه شایع تر هستند. در اطفال، خارش مقعد اکثراً در اثر کرمک است که ممکن است با خوردن خوراکی های آلوده و دست آلوده مبتلا شوند. کرمک ها سفید و نازک هستند که در روده از تخم خارج می شوند و بالغ می گردند و دور مقعد تخم گذاری و جفت گیری می نمایند، که باعث خارش می شوند، به خصوص هنگام شب.

از راه چسب نواری که به مقعد می چسبانند و گاهی با مشاهده مدفوع پس از دفع، هم می توان به وجود کرمک ها پی برد و در صورت وجود آن، باید ناخن ها را کوتاه کرد و همه چیز را شسته و ضدعفونی نموده و دستشویی و توالت را دائم پاک و ضدعفونی نموده و نگه داری کرد. پس از دفع مدفوع هم مقعد و دست ها را باید با صابون یا مواد ضدعفونی نماینده پاک کرد که دیگران مبتلا نشوند و اگر دلیل خارش مقعد چیز دیگری است باید دلیل را یافت و آن را درمان کرد تا خارش برطرف شود.

درد مقعد

برای تسکین درد مقعد باید برگ و پوست درخت پسته را بجوشانید و آب صاف نموده آن را در مقعد بچکانید.

ورم رگ های مقعد

اگر رگ های مقعد ورم نموده است، هر روز آب پرتقال بنوشید.

* گِل ارمنی، صبر زرد، آمله مقشر، کندر، مسطکی و خون سیاوشان را به نسبت مساوی، مخلوط نموده نرم بسایید و هر شب کمی از آن را با آب بارهنگ خمیر و ضماد کنید.

* تخم کتان، تخم شنبلیله، گل محمدی، گل بابونه، گل بنفشه، مغز ناخنک، برگ خطمی، همه را به نسبت مساوی بپزید و شب ها هنگام خواب ضماد کنید.

بیرون زدگی مقعد

گاهی در اثر بلند کردن بار سنگین، پرش، زور زدن، هُل دادن اتومبیل و امثال آن، فریاد زدن، سرپا نشستن زیاد، وجود یبوست و خشکی مزاج، در اثر اسهال های شدید، فشار دارو و هم چنین مواردی از این قبیل ممکن است (مقعد، نشست، پتوز، رکتوم) بیرون بیاید.

مخصوصاً در اطفال و افراد مسن که ضعیف البنیه هستند، بیشتر اتفاق می افتد، در بچه ها عموماً در اثر کم خونی، کم بنیه گی و یا ارثی خواهد بود. برای درمان آن باید بلوط، مازو، ریشه اریسا، ریشه انجبار، فوفل، گلنار فارسی، صمغ عربی، مسطکی و کندر از هر کدام 20 گرم را نرم بسایید و هر مرتبه کمی از آن را با آب گشهم تازه خمیر نموده و درب مقعد ببندید و روزی دو مرتبه تکرار کنید.

* کات هندی، مازو، خون سیاوشان، گلنار فارسی، جفت و گِل ارمنی را به نسبت مساوی با مقدار کمی زاج سبز مخلوط نموده و نرم بسایید، هر شب کمی از آن را بپزید بعد با کمی روغن خیار ممزوج نموده و بر مقعد استعمال کنید.

* سماق، مورد، عدس، میوه کاج، اقاقیا، مازو، پوست انار و بلوط را بکوبید بعد بجوشانید و در آب آن بنشینید و روزی دو تا سه مرتبه تکرار کنید.

* گل بابونه شیرازی، گل خطمی، گل بنفشه، تخم کتان، برگ شنبلیله، برگ یا گل پنیرک را بکوبید، بعد بپزید و در آب صاف نموده آن بنشینید و روزی دو تا سه مرتبه تکرار کنید. پس از بهبودی، برگ مورد، گلنار فارسی، بلوط و مازو را نرم بکوبید و بعد با کمی آب بپزید، سپس با کمی روغن خیار مخلوط نموده و بر محل ضماد کنید.

* مازو، سماق، اقاقیا، میوه کاج و مورد را روزی دو تا سه بار پس از نیم کوب کردن بجوشانید و در آب صاف نموده اش بنشینید.

* خون سیاوش، بلوط، گِل ارمنی، جفت، کهربا و مازو را نرم بسایید و بر آن بپاشید یا خمیر نموده و روی آن ضماد کنید.

* پوست انار خشک شده، جفت، بلوط، برگ مورد، گل محمدی، شاخ گوزن، کاغذ آبی رنگ سوخته، پشم بز سوخته، جوهر لیمو و گلنار فارسی را نرم بسایید و بر نشست بپاشید یا خمیر نموده و روی آن ضماد کنید.

بیرون زدگی مقعد به دلیل ورم:اگر خروج مقعد به دلیل ورم باشد، باید گل بابونه، گل خطمی، گل بنفشه، برگ شلغم، برگ کلم و تخم کتان را نیم کوب نموده و بجوشانید و در آب آن بنشینید و این کار را روزی دو تا سه مرتبه تکرار کنید.

* روغن شبت و روغن بابونه را در ظرفی ریخته، بعد قطعه مومی در آن انداخته و کمی گرم کنید تا موم در روغن ها حل شود و روزی سه مرتبه بمالید.

* گل شب بو، گل بنفشه و گل بابونه را روزی سه بار بجوشانید و در آب آن بنشینید و موقعی که مقعد خارج شده داخل شد، برگ مورد، بلوط، عفض، گلنار و تکمه های گل محمدی را به مقدار مساوی نیم کوب نموده و بجوشانید و با آب آن شستشو کنید. در ضمنً می توانید تفاله آن را هم بر موضع ضماد گذارید.

* هر بار تاج ریزی و سماق از هرکدام 5 گرم، گل خطمی و عدس از هرکدام 10 گرم، همه را بجوشانید و با آب آن شستشو کنید و تفاله آن را هم بر موضع ضماد گذارید.

* زاج سبز، سرمه، گلنار، اقاقیا، سفیدآب قلع و مازو را به نسبت مساوی مخلوط نموده و بسایید و بر محل بپاشید.

بیرون زدگی مقعد بچه ها:کودکی که به این بیماری مبتلا شده است، ضمن پرهیز از خوردن: تره، ترب، پیاز، بادنجان، لوبیا و باقلا باید از آب پرتقال، آب سیب درختی، آب هویج، آب لیمو، گلابی، موز، خرمالو، کمپوت توت، مربای هویج، مربای بالنگ، مربای به، که درمان نماینده هستند، بیشتر استفاده کند.

* برای درمان آن باید پیه الاغ را مانند شیاف درست نموده و شبی یک عدد استعمال کنید.

* پیه الاغ، پیه بز، پیه شتر و کوهان شتر را مخلوط بکوبید و به صورت شیاف شبی یک عدد استعمال کنید.

* روغن زیتون، روغن کنجد و روغن نارگیل را مخلوط نموده، بعد پوست انار خشک شده را نرم بسایید و با کمی از روغن های مخلوط شده خمیر نموده و به صورت شیاف شبی یک عدد استعمال کنید.

* روزی سه مرتبه با محلول پرمنگنات موضع را شستشو دهید بعد او را روی یک قطعه سنگ یا آجر گرم نموده بنشانید یا روی سنگ سکو یا پله یا ایوان که آفتاب خورده و گرم شده است او را بنشانید.

* روزی دو مرتبه، هر بار مقداری مریم گلی را بجوشانید و با آب صاف نموده آن شستشو دهید و بعد تفاله آن را هم ضماد کنید.

* پوست انار شیرین خشک شده، جفت و مازو از هرکدام 200 گرم را بجوشانید، بعد آب آن را صاف کنید و او را در آب آن بنشانید، آن قدر بنشانید تا آب سرد شود. بعد او را بیرون آورده و خشک نموده سپس با روغن کوهان شتر کمر او را چرب نمایید و همه روزه به همین ترتیب از همین دارو بهره ببرید.

* جفت، هواچوبه، تخم خشخاش و مازو را نرم بسایید و با کمی روغن کوهان شتر به صورت شیاف درآورید و شبی یک عدد استعمال کنید.

* بلوط، مورد، زاج سبز، پوست انار خشک شده، گل محمدی و مازو را به نسبت مساوی بجوشانید و کودک را در آب آن بنشانید.

بیرون زدگی مقعد کودک از سردی و ضعف:اگر دلیل خروج مقعد کودک در اثر شلی عضله تنگ نماینده مقعد به دلیل سردی و ضعف و ناتوانی و غیره بوده باشد، علائمش این است که به آسانی جا رفته و باز به سادگی بیرون می آید.

در این حال برای درمان آن باید سفیدآب قلع، مازو، گلنار، تخم شبت، سرمه، پوست انار خشک، صدف سوخته و اقاقیا را به نسبت مساوی نرم بسایید و هر بار پس از چرب کردن موضع با روغن گل، مقداری از دارو را بر محل بپاشید.

* اقاقیا، میوه درخت کاج، بلوط و مازو را بجوشانید و او را در آب صاف نموده آن بنشانید.

در آب صاف نموده مورد و بارهنگ او را بنشانید.

* اول با روغن قسط موضع را چرب کنید. بعد سفیدآب قلع، مورد، تخم تره، اذخرمکی، مقل و کندر را نرم بسایید و بر موضع بپاشید.

50 گرم تخم ریحان را نرم بسایید و بعد با 100 گرم عسل مخلوط نموده و روزی سه مرتبه بر موضع بمالید و تا می توانید از رفتن به حمام و خوردن لبنیات او را پرهیز کنید.

بیرون زدگی مقعد در اثر ضعف یا اسهال:اگر در اثر ضعف و بی بنیه گی یا اسهال مقعد بیرون آید، باید شب ها با پیه مرغ آب نموده نشست را چرب کنید.

* صبر زرد را با روغن کوهان شتر خمیر نموده و شب ها به صورت شیاف استعمال کنید.

* روزی سه مرتبه سنگ یا آجر را داغ کنید. بعد لای پارچه ای بپیچید و او را روی آن بنشانید.

* پوست انار خشک شده، جفت و بلوط را به مقدار مساوی نرم بسایید و روزی دو سه مرتبه روی موضع بپاشید، یا با کمی آب خمیر نموده و روی آن ضماد گذارید.

* روغن کوهان شتر را روزی سه مرتبه کمی با غذا مخلوط کنید و بخورید و کمی از آن را هم بر کمر بمالید.

* روده گوسفند خشک شده را با جفت به طور مساوی، مانند غبار نرم بسایید و هرگاه مقعد بیرون زد مقداری از آن را روی موضع بپاشید.

* پوست خشک انار، بلوط، جفت، شاخ گوزن، برگ مورد، گل محمدی، کاغذ آبی رنگ سوخته شده، پشم بز سوخته شده، گلنار فارسی و جوهر لیمو را به نسبت مساوی نرم بسایید و بر نشست بپاشید.

* کهربا، گِل ارمنی، خون سیاوشان، جفت و بلوط را به نسبت مساوی نرم بسایید و بر نشست بپاشید.

* صبر زرد، جفت و شیره کوکنار را به نسبت مساوی نرم بسایید، سپس با پیه آب نموده مرغ و پیه آب نموده گوسفند خمیر نموده و به صورت شیاف شبی یک عدد از آن را استعمال کنید.

بواسیر

بواسیر یا وجع، جزء امراض نشست است که اقسام مختلف دارد.
1- بواسیر خونی یا چرکی (عفونی):
که دلیل فراوری بواسیر و بروز آن کثیفی خون است.
2-بواسیر بادی:
افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند، خود را نمی توانند نگه دارند و اگر چند دقیقه خود را کنترل بنمایند و خود را حفظ نمایند، به قدری ناراحت می شوند که به خود می پیچند و مجبورند باد را رها نمایند تا راحت شوند.
3- بواسیر تکمه ای:
این بیماری بیشتر در اثر خشکی مزاج و یبوست ایجاد می شود.

به طور کلی این نوع بواسیر به عناوین مختلف و شکل های گوناگون خودنمایی می نماید، مانند: دکمه ای، زگیلی شکل، توپلی، آویزان مانند ریشه و یا به شکل کلاف واریسی، شکل عروق و غیره.

در صورت بروز این بیماری باید از خوردن تخم مرغ، گوشت، ماهی، شیر، پنیر، شیرینی های قنادی و کلم پرهیز کنید و از کارهای سخت و سنگین، هل دادن اتومبیل و غیره، سرپا نشستن حتی در توالت، زور زدن، پریدن و بالا رفتن از پله و کوه و شیب ها هم دوری گزینید: و در عوض از خوراکی هایی که درمان نماینده هستند بیشتر بهره ببرید، مانند: رژیم انگور، آب انگور، آب پرتقال، آب هویج، خرمای خرک، سنجد، انجیر، تره خام، اسفناج، خرفه، فلفل سبز، آش با تره خالص، کوکو با تره خالص، خربزه قبل از غذا، مربای به، شربت زرشک، برنج، نخود داغ، سیاه دانه با مغز گردو، آب غوره با سرکه، آب دم نموده گل بومادران و آب جوشانده ریوند چینی.

* به اسم درمان باید ریشه انجبار، ریشه اریسا، سنامکی، گل محمدی، بسبایج، پر سیاوش، بادرنجبویه، گل بنفشه، گل نیلوفر، گل پنیرک، مغز ناخنک، پودر شیرین بیان، ریوند چینی، تاج ریزی و انیسون از هرکدام 20 گرم، همه را نیم کوب نموده، سپس به 20 قسمت مساوی تقسیم کنید و هر قسمت را یک روز صبح بجوشانید و آب آن را صاف و شیرین نموده بنوشید و تفاله آن را هم بخیسانید و شب باز در همان آب جوشانده و آبش را مصرف کنید.

* سورنجان، قولنجان، مسطکی رومی، مقل ازرق، هلیله سیاه، صبر زرد و انزروت را به نسبت مساوی نرم بسایید، بعد مقداری شکر سرخ و گز علفی را در کمی آب حل کنید. سپس داروها را با آن آب مرطوب نموده تا به صورت خمیر سفتی درآید و حب هایی به شکل دانه های تسبیح و به مقدار یک عدد نخود بسازید و صبح، ظهر و شب و هر مرتبه دو عدد میل کنید.

* هر بار 5 گرم سیاه دانه را بسوزانید و با نیم فنجان آب جوشانده مورد مخلوط نموده و بخورید و روی بواسیر هم سرکه بمالید.

* پوست ریشه درخت گردو را در روغن زیتون بجوشانید تا له شود و ضماد کنید.

* آب جوشانده شیرین بیان را بخورید و ضماد نعناع هم بگذارید.

* قولنجان، سورنجان، صبر زرد، مقل ارزق، مسطکی، هلیله سیاه و انزروت را نرم بسایید، بعد شکر سرخ و گز علفی را در آب حل کنید، سپس داروها را با آن خمیر نموده و حب هایی بسازید به مقدار یک عدد نخود و شبی سه حب میل فرمایید.

* سنگی را خوب داغ کنید و روی آن سرکه بریزید و بواسیر را روی آن بخور دهید.

* خاکستر چوب مو را با روغن یا کره به صورت پماد درست کنید و بمالید.

* روغن هسته زردآلوی تلخ را کمی بخورید و بر موضع هم بمالید.

* نعناع ِ کوبیده را بر آن ضماد کنید.

* تخم تره را بجوشانید و به آن موضع بخور دهید.

* 5 روز و هر روز 5 مثقال تخم تره بیابانی را بخورید.

* چند روز رژیم انگور گرفته و هر روز از کمر به پایین را حمام آب سرد بگیرید.

* 8 روز و هر روز یک بار 12 عدد تره فرنگی را با پیاز و برگش خرد نموده و در شش تا هشت لیتر آب بجوشانید، بعد آب آن را در یک لگن بریزید و وسط بدن خود را در آن گذاشته و حمام ته نشین بگیرید.

* روزی دو الی سه بار، هر مرتبه یک قاشق سوپ خوری گل های گزنه را در یک استکان آب جوش 12 دقیقه دم نموده و آب آن را بنوشید.

* شیره انجیر را بر موضع بمالید.

* روزی سه تا چهار استکان شربت اسطوخدوس را به نوبت بنوشید.

* پوست سبز گردو را بجوشانید و پس از سرد شدن، صاف کنید، سپس انجیر کال خشک را نرم بسایید و بعد گردوها را با آب پوست گردوها خمیر نموده و شیاف هایی درست کنید و شبی یک عدد به خود برگیرید.

* سیب زمینی خام را ریز رنده کنید و با روغن زیتون مخلوط و ضماد گذارید.

* یک مشت زغال اخته را در نیم لیتر آب بجوشانید و مقعد را با آب آن شستشو دهید.

* پوست هلیله کابلی و هلیله سیاه از هرکدام 2 مثقال، سکبینج نیم مثقال و خردل سفید 8 نخود، همه را بسایید، بعد در کمی آب تره ای که قبلاً 1 مثقال مقل ازرق در آن حل نموده اید، خمیر کنید و قرص هایی به مقدار یک عدد نخود تهیه نموده و روزی شش عدد تدریجاً بخورید.

* مرصاف، اقاقیا، بزرالبنج، صمغ عربی و برنج بوداده را به مقدار مساوی نرم بسایید و با آب مورد خمیر نموده، سپس شیاف هایی بسازید و هر شب یکی از آن ها را استعمال نمایید.

* حضض، عفض، کندر، گلنار، اقاقیا، گِل ارمنی، صمغ عربی و کمی زاج سبز را با آب مورد شیاف سازید و استعمال کنید.

* مقل ازرق را نیم کوب نموده و شب در آب تره بخیسانید و صبح آمله مقشر، پوست هلیله زرد، هلیله سیاه، پوست بلیله و تخم تره را نرم بسایید، سپس با آن آب خمیر نموده و شیاف بسازید و شبی یک عدد استعمال کنید.

* گلنار فارسی، مازو، فوفل، جفت و بلوط از هرکدام 2 مثقال را نرم بکوبید و هر بار کمی از آن را با آب گشهم تازه خمیر نموده و درب مقعد ببندید.

* گلنار فارسی، فوفل، مغز قرص کمر، تباشیر هندی، مسطکی، کندر، صمغ عربی، ریشه اریسا، ریشه انجبار، تخم خرفه، رازیانه، مازو، جفت، بلوط و گِل ارمنی، از هرکدام 2 مثقال را نرم بکوبید و هر بار کمی از آن را با آب تره خمیر نموده و درب مقعد ببندید.

* دارچین، زنجبیل، بسبایج، جوزهندی، فلفل سیاه، هل قرابی و تربد مجوف از هرکدام 1 مثقال، آمله مقشر 2 مثقال، نبات زرد 250 گرم، همه را نرم بسایید و بعد با 500 گرم عسل مخلوط کنید و صبح، ظهر و شب و هر مرتبه یک قاشق غذاخوری از آن را بخورید.

* عود بلیسان و قرنفل از هرکدام 10 گرم، تخم کرفس و مسطکی رومی از هرکدام 20 گرم، تخم زردک، و تخم شبت از هرکدام 30 گرم، همه را نرم بسایید، بعد با 500 گرم عسل مخلوط کنید و هر روز صبح، ظهر و شب و هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل فرمایید.

بواسیر در افراد چاق و پرخوندر صورتی که چاق و پرخون هستید و دچار مشکل فشارخون می باشید و به این بیماری مبتلا شده اید، باید از غذاهای شور و سوداوی مانند: گوشت گاو، گوشت آهو، گوشت شتر، گوشت سایر حیوانات وحشی و شکاری، ماهی های شور، بادنجان، کلم، عدس، خرما، پنیر و آب سرد پرهیز کنید و بایستی مدام طبع نرم و لینت مزاج برقرار باشد، که بسیار مهم است. هم چنین واجب و ضروری است که فصد نموده و خون کم کنید و تنقیه کنید و اگر توأم با درد است برای تسکین درد، برگ کلم و پوست خشخاش را بپزید بعد با روغن گل و سفیده تخم مرغ مخلوط کنید و بمالید.

برای درمان آن بلوط، مازو، تخم مورد، مرمکی، گل محمدی، کندر و مسطکی از هرکدام 5 گرم، گِل ارمنی، ریشه انجبار، میوه کاج و گلنار فارسی از هرکدام 10 گرم، همه را نرم بسایید و کمی از آن را با کمی مومِ آب نموده به صورت شیاف درآورید و شبی یک عدد استعمال کنید و مقداری از آن را هم با روغن زیتون مخلوط کنید و روزی سه مرتبه بمالید.

* اسیدبوریک و اسید دوزنگ از هرکدام 5 گرم، سفیدآب قلع 10 گرم، همه را نرم بکوبید، بعد با یک عدد پیاز رنده شده و 25 گرم روغن وازلین یا روغن کوهان شتر مخلوط نموده، سپس گرم کنید تا خوب ترکیب شود و روزی سه بار بمالید.

* گل خطمی، گل بنفشه، گل پنیرک، مغز ناخنک و تخم شوید، همه را به نسبت مساوی مخلوط بسایید، بعد با روغن گل یا روغن بنفشه مخلوط نموده و ضماد کنید.

* گل خطمی، مغز ناخنک و کوکنار از هرکدام 5 گرم و تخم کتان 10 گرم، همه را نرم بسایید و هر بار کمی از آن را با سفیده تخم مرغ به صورت شیاف درآورید و شبی یک عدد از آن را استعمال کنید.

درد بواسیر

برای تسکین درد بواسیر، مقل ارزق و معیه سایله از هرکدام 10 گرم را نرم بسایید و با 25 گرم پیه آب نموده مرغ و مقداری مغز ساق گاو، درهم کوبیده و حل کنید و بر مقعد ضماد گذارید. و تخم تره، خیار دشتی، سیاه دانه، اسفند و کندر را روی آتش بریزید و دود آن را بر موضع بدهید.

* تفاله چای دم نموده که چای آن مصرف شده است را بر آن ضماد کنید.

* گل خطمی، عدس و مغز ناخنک را به نسبت مساوی نرم بسایید و با زرده تخم مرغ و کمی گلاب مخلوط نموده و ضماد کنید.

* روزی سه مرتبه موضع را با عرق کامفره بشویید، بعد جعفری پخته شده را تا گرم است روی آن ضماد کنید.

* زفت را در روغن به دست آمده از پیه مرغ، روغن زرده تخم مرغ و روغن گل سرخ حل کنید و روزی سه مرتبه بمالید.

* روزی سه مرتبه روی آن خیار بمالید و تره هم زیاد بخورید.

خشک کردن بواسیر

برای خشک کردن بواسیر؛ هر روز صبح، ظهر و شب پس از مصرف چای تفاله های آن را بر موضع ضماد کنید.

خشک کردن خون بواسیر

برای خشک کردن خون بواسیر، ریشه کبر، خیار دشتی، تخم حنظل، میوه کاج، مورد، اقماع بادنجان، مقل ازرق، مرمکی، پوست انار، کندر، عفض، زردچوبه، تخم پیاز و دانه های اسفند را نرم بسایید بعد با آب تره خمیر نموده و ضماد کنید، هم چنین بهتر است چندتایی از اقماع بادنجان را هم در آتش بریزید و دود آن را به موضع بدهید و مرتباً با روغن زیتون کهنه محل را ماساژ دهید.

* خون سیاوشان و کندر را نرم بسایید و روزی سه مرتبه بر موضع بپاشید.

* بلوط و کندر از هرکدام 10 گرم، پوست انار خشک شده و میوه کاج از هرکدام 20 گرم، همه را نرم بکوبید، بعد در آب انگور بپزید و صبح و شب ضماد کنید.

اگر همراه با درد و پرخونی است و خون ها خارج نمی شود، باید در آب گرم بنشینید و بعد با روغن زیتون یا روغن کرچک یا مغز ساق گاو محل را چرب کنید.

در ضمنً باید مزاج را ملین نگه دارید.

شستشوی بواسیر

جهت شستشوی بواسیر؛ روزی دو مرتبه گل بنفشه، گل پنیرک، گل نیلوفر، گل خطمی، تاج ریزی، صبر زرد، سه پستان، انیسون، پوست خشخاش، رازیانه و تخم گشهم را به نسبت مساوی نیم کوب نموده و بجوشانید و در آب صاف نموده آن بنشینید و هم می توانید هر بار با آب جوشانده داروها خود را بشویید.

شیاف برای بواسیر

شیاف هایی که در اقسام بواسیر نافع است و در طب نو مصرف می شوند، عبارتند از:
شیاف مسکن:
شیاف یدفرم، شیاف اپیوم، شیاف ارگوتین، شیاف بلادن، شیاف بیسموت، شیاف ژوسکیام، که هرکدام طبق فرمول های زیر ساخته می شوند.
شیاف مسکن:
عصاره بلادن 2%سانتی، آنتی پیرین 30%سانتی، محلول آدرنالین 10قطره، کره کاکائو 2 گرم؛ روزی 2 عدد شیاف، صبح و شب و هر بار 1 عدد استعمال شود.
شیاف یدفرم:
یدفرم 10%سانتی، آنتی پیرین 20% سانتی، عصاره بلادن 2% سانتی، کره کاکائو 20 گرم برای یک شیاف شبی؛ یک شیاف هنگام خواب استعمال شود.
شیاف اپیوم:
اسید تانیک 30% سانتی، عصاره بلادن 1% سانتی، عصاره اپیوم 1% سانتی، کره کاکائو 3 گرم، برای یک شیاف؛ هرچند عدد که ضروری است، از این قرار تهیه نموده و هر شب هنگام خواب یک عدد استعمال کنید.
شیاف ارگوتین:
ارگوتین 10% سانتی، پودریدفرم 10%سانتی، مرفین 1% سانتی، اسید تانیک 50% سانتی، محلول آدرنالین 10% سانتی، کره کاکائو 3 گرم، برای یک شیاف؛ صبح و شب و هر مرتبه یک عدد استعمال شود.
شیاف بلادن:
عصاره بلادن 1%سانتی، عصاره ژوسکیام 2%، آنتی پیرین 20%سانتی، کره کاکائو 2 گرم؛ صبح و شب و هر مرتبه یک عدد استعمال شود.
شیاف بیسموت:
پروتارگل 5% سانتی، تانالبین 20%سانتی، سونیسرات دو بیسموت 1 گرم، کره کاکائو 2 گرم؛ شبی یک عدد استعمال شود.
شیاف ژوسکیام:
ایکتیول 10% سانتی، عصاره بلادن 4% سانتی، عصاره اپیوم 2%سانتی، عصاره ژوسکیام 2% سانتی، کره کاکائو 2گرم، برای یک شیاف.

هم چنین شیاف هایی با داروهای گیاهی ساخته می شود، که انواع آن بدین توضیح است:

حب القار، مسطکی، کندر، ریوند چینی، سورنجان مصری، هلیله سیاه، نبات لاهوری، پوست هلیله زرد، تخم خواجه باشی، شهم حنظل شامی، مرمکی، مقل ازرق، سنامکی، عصاره شیرین بیان، رب ریوند، زنجبیل، صبر زرد و صمغ عربی را به نسبت مساوی نرم بسایید و با کمی آب تره خام، کمی آب پیاز و کمی عسل مخلوط نموده و به صورت خمیر سفتی درآورده، شیاف هایی درست کنید و صبح و شب پس از تخلیه معده و شستشو با آب گرم، یکی از آن ها را استعمال نموده و تا 40 روز ادامه دهید.

* شب ها کوهان شتر را به شکل شیاف استعمال کنید.

* هندوانه ابوجهل را نرم بکوبید و با کمی پیه الاغ و کمی پیه بز مخلوط نموده و شب ها پس از تخلیه مزاج، به صورت شیاف استعمال کنید.

* انجیر کال را خشک کنید بعد نرم بسایید سپس با پی مخلوط نموده و به صورت شیاف، شب ها پس از تخلیه معده یک عدد استعمال کنید.

* صبر زرد و گل بنفشه از هرکدام 10 گرم را نرم بسایید و با زرده تخم مرغ و روغن کوهان شتر مخلوط نموده و شیاف بسازید و شبی یک عدد پس از تخلیه معده استعمال کنید.

* گز علفی، گز خونساری، شکر سرخ، نبات لاهور، نبات مصری، عسل و روغن کوهان شتر را با هم مخلوط نموده و شیاف بسازید و هر شب پس از اجابت مزاج استعمال کنید.

* انجیر کال خشک شده را نرم بسایید بعد با آب جوشانده پوست سبز گردو خمیر نموده و شیاف هایی بسازید، شب ها پس از تخلیه مزاج یک عدد استعمال کنید.

جا زدن بواسیر

برای جا زدن دانه بواسیر که بیرون زده باشد، باید پوست سفت پسته را نیم کوب نموده و خوب بجوشانید، بعد آب آن را صاف کنید و در آن بنشینید و ملایم با دست زدن آن را تحریک نموده تا به جای خود باز شود.

بواسیر توأم با اسهال

برای درمان بواسیری که در اثر اسهال شدید باشد، یا همراه با اسهالِ فشاردار باشد و یا مزاج بی اختیار اجابت می شود، باید شبی یک عدد شیاف بیسموت استعمال کنید که بدین طریق ساخته می شود: بیسموت سونیسرات 1 گرم، تانالبین 20 سانتی، پرتارگل 5 سانتی و کره کاکائو 2 گرم، برای هر یک عدد شیاف.

* شبی یک عدد شیاف پرتاگل را هنگام خواب استعمال کنید که بدین طریق ساخته می شود: پرتاگل 5 سانتی، اسیدتانیک 5 سانتی، تانالبین 30 سانتی و بردوکاکائو 3 گرم.

بواسیر بادی

اگر دچار بواسیر بادی شده اید، ضمن پرهیز از خوردن تره خام، بادنجان، گوجه فرنگی، باید تخم ریحان را هر روز در گلاب یا شربت بنفشه بریزید و بخورید.

* پوست های سبز گردو را بجوشانید و بعد از سرد شدن، آب آن را صاف کنید بعد انجیر کال خشک را نرم بسایید سپس با آب جوشانده پوست گردوها خمیر نموده و شیاف هایی بسازید، هر شب هنگام خواب یک عدد را استعمال کنید.

* هر روز آب دم نموده بادیان را با نبات شیرین کنید و بنوشید.

یک برابر تخم مرزه و دو برابر ریشه کبر را بکوبید و روزی سه قاشق چای خوری از آن را با شکر به نوبت بخورید.

* تخم کرفس و انیسون را با شکر بکوبید و بخورید.

آب دم نموده بادنجان را با نبات مثل چای بخورید و به دو طرف ران زالو بیندازید یا از بازوی چپ خون بگیرید.

*با تره تازه کوکو بپزید و بخورید.

* سنبل الطیب، قسط تلخ و گردوی سرو را جوشانده و روزی سه بار در آب گرم آن بنشینید. بعد روغن گل سرخ، روغن نرگس، روغن سوسن، روغن بیدانجیل، و روغن نارگیل را مخلوط نموده، بر مقعد و مهره های انتهایی فقرات بمالید و هر روزی چند بار هم روغن نارگیل را با غذاهای روزانه و یا به تنهایی بخورید و اگر روغن را دوست نداشتید از خود نارگیل بهره ببرید.

* انجیر خشک را خیس نموده و صبح ها ناشتا به قدر 75 گرم آن را میل کنید.

* شب ها موقع خواب به قدر یک قاشق مرباخوری حنا را با روغن زیتون خمیر نموده و درب نشست بگذارید و صبح ها با آب گرم طهارت بگیرید.

* کلاهک و دُم بادنجان خشک شده را در آتش ریخته و پارچه ای دور خود گرفته و دود آن را به نشست بدهید.

* اکتیول 10 سانتی گرم، عصاره و شیره کوکنار 2 سانتی گرم، بلادن 2 سانتی گرم، ژوسکیام 2 سانتی گرم، کره کاکائو 2 گرم، برای یک شیاف که در بواسیر بادی بسیار نافع و مؤثر و به شیاف ژوسکیام مشهور است، این شیاف باید هر شب یک عدد هنگام خواب استعمال شود. اگر خواستند شیاف بیشتری به دست آورند، طبق همین مقدار دستور داده شده، وزن داروها را زیاد نمایند.

* کلاهک و دُم بادمجان را بجوشانید و آب آن را روزی یک استکان بنوشید.

* انجیر خشک را خیس نموده، صبح ها ناشتا به قدر 75 گرم آن را میل کنید.

* شب ها هنگام خواب به قدر یک قاشق مرباخوری حنا را با روغن زیتون خمیر نموده، درب نشست بگذارید و صبح ها با آب گرم طهارت بگیرید.

* کلاهک و دم بادنجان را بجوشانید و روزی یک استکان از آب آن بخورید.

* کلاهک بادنجان را در آتش ریخته بعد پارچه ای دور خود گرفته و دود آن را به نشست بدهید.

* با تره تازه کوکو بپزید و میل کنید و از خوردن گوجه فرنگی و تره خام و بادنجان اجتناب کنید.

بواسیر دکمه ایمزاج باید همواره در بواسیر دکمه ای لینت دار و نرم باشد، که هنگام اجابت شخص را ناراحت نکند و با خوردن روغن زیتون و پارافین مایع باید معده را نرم نگه داشت که عمل اجابت به سهولت و آسانی انجام شود و همواره بعد از غذا پرتقال میل شود. شب ها هنگام خواب خوردن 3 مثقال هلیله سیاه همواره معده را نرم نگه می دارد و نور چشم را زیاد می نماید.

ناگفته نماند که در موقع اجابت و عمل معده، هرچند سخت عمل نماید، مبادا با انگشت به خود دست بزنید که ایجاد خراش و ناراحتی می شود. بهتر است قبل از اجابت مزاج شیلنگ آب نیم گرم را به خود بگیرید تا دفع مدفوع آسان تر انجام گیرد.

پاک کردن مزاج از کثافات و تصفیه خون و خوردن مبردات، آش تمر، آب غوره، سماق و عناب که خون را تصفیه می نماید مفید می باشد، جراحی و عمل کردن از هر دارو و درمانی بهتر و نافع تر و مفیدتر می باشد. مخصوصاً در ایران که جراحان زبردست و چابک و با اطلاع زیاد هستند، مخصوصاً متخصصین در عمل جراحی بواسیر زیاد و همواره آماده به کار می باشند که در هر سال چندین هزار نفر را در سراسر کشور از ناراحتی و زجر و صدمه بواسیر نجات می دهند.

ولی اگر دسترسی به وسایل عمل کردن ندارید یا خوف از عمل جراحی داشته باشید، می توانید به دستور زیر عمل کنید:

* عناب، انجیرخشک، مقل ارزق، صبر زرد از هرکدام به مقدار مساوی، نرم ساییده و با کوهان شتر خمیر نموده و شیاف بسازید و هر شب یک شیاف استعمال کنید.

* ریشه انجبار 3 مثقال را در 3 استکان آب بجوشانید که یک استکان از آب آن باقی بماند، به جامانده را با 3 سیر شکر قرمز مخلوط نموده و 3 روز میل کنید.

* صبرزرد، صبر سیاه، مقل ارزق، مرمکی، مرک باد، مسطکی دانه، هلیله زرد، هلیله سیاه و تخم خواجه باشی، داروها را به مقدار مساوی نرم بسایید و با کره کاکائو خمیر نموده، مقدار 2 نخود گنه گنه تلخ را هم با آن مخلوط کنید، سپس شیاف درست نموده و شب ها موقع خواب یک شیاف را استعمال کنید.

* روغن گلیسیرین را به صورت حنا بهره ببرید و یا روغن کوهان شتر را به صورت شیاف استفاده نمایید، گل بابونه و گل خطمی را بجوشانید و در آب آن بنشینید و هم از دود دادن کاکل بادنجان بهره ببرید. هم چنین روزی 5 گرم تخم خواجه باشی را دم نموده و میل کنید.

* پوست سبز گردو را بجوشانید و بعد از سرد شدن صاف کنید، جداگانه انجیر کال خشک را نرم بسایید سپس پودرها را با آب پوست گردوها خمیر نموده و شیاف هایی بسازید و هر شب هنگام خواب یک عدد را استعمال کنید.

* گل بابونه، گل اروانه، سورنجان مصری، هندوانه ابوجهل، هلیله سیاه، مغز قرص کمر، جوزبویا، کلپوره، قولنجان، مریم نخودی و ریوند چینی را به نسبت مساوی نرم بسایید، بعد با روغن زیتون خمیر نموده و حب هایی به مقدار یک عدد نخود بسازید و صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک عدد از آن را بخورید.

* مقل ازرق، صبر زرد، عناب خشک و انجیر خشک را به مقدار مساوی نرم بسایید، بعد با روغن کوهان شتر به صورت خمیر درآورده و شیاف هایی بسازید و هر شب هنگام خواب یک عدد از آن ها را استعمال کنید.

در ضمنً داروهایی که یاری به بهبودی می نماید و باید بیشتر مصرف کنید عبارتند از:

خوردن پرتقال یا آب پرتقال بعد از هر غذا، آش تمرهندی، آب غوره یا آش آب غوره، سماق یا آش سماق، عناب، روغن پارافین خوراکی و روغن زیتون.

از بین بردن تُکمه بواسیربرای از بین بردن تکمه های بواسیر باید سورنجان را بسیار نرم بسایید، بعد با کمی پیه آب نموده شیاف هایی بسازید و پس از اجابت مزاج استعمال کنید.

* پوست ریشه کبر، کندر، مقل ارزق، جوزالسرو، تخم تره، شهم حنظل، بلوط و مازو را به نسبت مساوی مخلوط نموده و نرم بسایید و شب ها هنگام خوابیدن مقداری از آن را در ظرف کوچکی بپزید و به صورت خمیر ضماد کنید.

بیماری هایی که باعث خونریزی مقعد می شوند

بیماری هایی که باعث خون ریزی مقعد می شوند به چند قسم است:

خون ریزی در اثر سرطان معده، خون ریزی در اثر زخم معده، خون ریزی در اثر بواسیر، خون ریزی در اثر اسهال خونی و خون ریزی در اثر کندرم.

خون ریزی در اثر سرطان معده:
در سرطان معده، اغلب خون ریزی وجود دارد و این نوع خون ریزی زیاد نیست ولی به طوری اتفاق می افتد که ممکن است گاهی مقدارش کم باشد که از راه معاینه و میکروسکوبیک می توان آن را تشخیص داد. سرطان روده و روده بزرگ از بیماری هایی است که ممکن است با خون ریزی همراه باشد. البته در اینجا سایر علائم سرطان با این مرض یعنی خون ریزی همراه نمی باشد.
خون ریزی در اثر زخم معده یا اثنی عشر:
زخم که در معده و روده اثنی عشری پیدا می شود، اغلب با خون ریزی توأم است و این مسئله باعث می شود که گاهی شخص به همان مرض خود که زخم معده باشد، پی ببرد. چون معمولاً تمام وقت این خون از دهان بیرون نمی آید و مقداری از آن از طریق روده خارج می شود که در این موقع بیمار ملاحظه می نماید که مزاجش قهوه ای رنگ کار نموده. از علایم زخم معده و روده اثنی عشر آن است که با سایر ناراحتی های قبلی ِ بیمار، خون ریزی همراه است.
خون ریزی در اثر اسهال خونی:
خون ریزی همراه با زخم های کوچکی در جدار روده وجود دارد، ولی معمولاً آن خون ریزی زیاد نیست، علاوه بر خون ریزی، زورپیچ و عمل کردن به شکل بلغمی از تعیینات اسهال خونی است. اسهال خونی ممکن است از طریق پارازیت مخصوصی به نام آمیب دیسانتری یا میکروب های تعیین ایجاد شود که البته درمان این ها با هم فرق دارند.
خون ریزی در اثر بواسیر:
این مرض گاهی با خون ریزی از راه روده توأم است، لیکن این خون ریزی شکل مخصوصی دارد، بدین معنی که همواره قبل از اجابت مزاج ابتدا مقداری خون از روده خارج می شود. معمولاً خون، تازه، قرمز رنگ و منعقد (سفت) نشده است و گاهی ممکن است مقدار آن زیاد و یا کم باشد.
خون ریزی در اثر کندرم (رکتوم):
نوعی از بیماری هایی است که با خون ریزی توأم است. بدین معنی که همواره پس از اجابت مزاج مقداری خون از مدفوع خارج می شود یا آن که این خون همراه با مدفوع است. بدین ترتیب خوب می توان تشخیص داد که این شکل خون ریزی، با خون ریزی بواسیر فرق کلی دارد. به طور کلی هرگاه در معده خونریزی شود، این خون در محیط روده تقریباً نیم هضم شده و به رنگ قهوه ای یا کاکائویی درمی آید و حالت قرمزی خود را از دست می دهد. این خون ریزی ممکن است در اثر بیماری های فوق باشد علائم هریک جداگانه توضیح داده شد.

درمان خون ریزی ها

برای درمان خون ریزی ها قبل از آغاز به درمان نخست باید دلیل خون ریزی را کشف کرد و تا هنگامی که دلیل تعیین نشده است، می توان به درمان موقت آن مداومت کرد و از برخی داروهای ضد خون ریزی، مانند: آردنوکسیل استفاده کرد. این دارو به سرعت باعث بند آمدن و جمع شدن عروق پاره شده می شود و خون ریزی را بند می آورد و در کنار آن هم می توان از داروهای دیگر، مانند: ویتامین K، ویتامین C و کلسیم و امثال این ها استفاده کرد.

ولی اگر غفلتاً مقدار زیادی خون از بدن خارج شد، باید فوری خون به بدن تزریق شده و این عمل باید زیر نظر مستقیم پزشک و به دستور او انجام شود. یکی از داروهای ساده بند آورنده خون ریزی (در صورت نداشتن یبوست) سنجد است که می توان هر روز مقداری از آن را همراه داشت و به مرور مصرف کرد و یا پودر سنجد را بعد از هر غذای روزانه یک یا دو قاشق میل نموده و یا روی غذاهای روزانه ریخته و مصرف کرد.

بواسیر خونی

بواسیر خونی که دلیل فراوری و بروز آن مشاهده خون کثیف می باشد، اگر خواستید درصدد معالجه و برطرف و دفع آن برآیید، باید اول بدن را از کثافات پاک نموده و اخلاط اربعه را منظم کنید.

با خوردن آب غوره، گل قند، سناء و گل سرخ، معده را پاک و سردل را سبک سازید و بعد با خوردن عناب، زرشک، تمرهندی، آش تمرهندی، آب نارنج، آش آب غوره، پاچه گوسفند، انار، تمشک، پرتقال و امثال این ها خون را صاف کنید. سپس چند دانه زالو در حدود 3 تا 7 عدد در اطراف نشیمن گاه بیاندازید که خون های کثیف جمع شده را بمکد که بسیار نافع است، هم چنین از خوراکی هایی که بواسیر خونی را درمان می نماید بیشتر بهره ببرید، مانند: آش آب غوره، آش تمرهندی، آب نارنج، آب انار، زرشک، آب عناب، تمرهندی.

به اسم درمان باید پوست سبز و تازه روی گردو را تهیه نموده، بجوشانید و صاف کنید، بعد مقداری انجیر کال نرسیده را خشک نموده و نرم بسایید و در آب پوست گردو خمیر نموده، شیاف هایی بسازید و از آن شیاف ها شبی یک دانه به خود استعمال کنید، بسیار مؤثر است.

* شب ها موقع خواب کوهان شتر را به شکل شیاف درست نموده و به خود استعمال کنید و قدری از روغن کوهان شتر را در چهاربند و مهره کمر خود بمالید.

* انجیر کال خشک را نرم بسایید بر روی پنبه ریخته، به خود برگیرید.

* گل بنفشه، جفت و گلنار فارسی، از هرکدام 1 مثقال را نرم ساییده، با زرده تخم مرغ خمیر نموده و به داخل مجرا با انگشت بمالید.

* پیه الاغ، پیه بز و کوهان شتر را مخلوط نموده و شیاف سازید و شبی یک شیاف استعمال کنید.

* بر دو کاکائو، پیه بز، کوهان شتر را با صبر زرد و مازو هرکدام به مقدار مساوی برداشته و مازو را نرم بسایید بعد با آن ها مخلوط نموده، شیاف هایی بسازید و شب ها موقع خواب استعمال کنید.

* آب جوشانده پوست گردوی تازه را به پنبه آغشته نموده و به خود برگیرید و از خوردن روغن زیتون غفلت نورزید، مخصوصاً شب ها موقع خواب یک قاشق غذاخوری میل شود.

* مغز گردو، سیاه تخمه، زنیان و بادیان از هرکدام 2 مثقال؛ دانه ها را نرم بسایید و با مغز گردو مخلوط نموده و 2 روز میل کنید و اگر داخل غذا هم بریزید و بخورید نافع است.

* دانه های انار، گل های داخل کلاهک انار و گلنار فارسی را بجوشانید و آب آن را میل کنید، بسیار مؤثر است.

* تره تازه را بکوبید، آب آن را گرفته و با عصاره شیرین بیان و کوهان شتر خمیر نموده، شیاف کنید.

* تخم لاک پشت را با شیره کوکنار ممزوج نموده، درب نشست بمالید.

* هسته هلو را بسوزانید و مغز آن را که بو داده شد بکوبید و با پیه الاغ خمیر نموده، شیاف کنید.

* بعد از پاک کردن جگر و خشک کردن آن مقعد را با شیر گاو بشویید، بعد تنباکو و خاکشیر را جدا جدا بسوزانید و با مقل ازرق، همه را نرم بسایید و با روغن کوهان شتر روی آتش مخلوط نموده و شیاف هایی بسازید و استعمال کنید.

* روزی سه مرتبه نخود پخته را تا گرم است بخورید.

* هر روز برگ جعفری را دم کنید و آب صاف نموده آن را بنوشید.

* کره کاکائو را با آنتی پیرین مخلوط نموده و شیاف کنید.

* در طب نو از شیاف میدی ساخت کارخانه بایر آلمان استفاده می شود که نافع است، هم چنین شیاف کلارگل هم مفید است.

* اسید تانیک 30 سانتی، عصاره بلادن 1 سانتی، عصاره شیره کوکنار 1 سانتی، کره کاکائو 2 گرم، برای 1 شیاف (شیاف بلادن) جهت خون ریزی که زیاد باشد بسیار نافع است.

* کلردوکلسیم 5 گرم، هیپوسولفید 2 سود 5%گرم، شربت ساده 30 گرم، آب جوشیده 150 گرم، همه را مخلوط کنید و هر ساعت 1 قاشق غذاخوری میل فرمایید.

* کلردوکلسیم 5 گرم، شربت ساده 30 گرم، آب جوشیده 120 گرم، همه را مخلوط نموده و هر سه ساعت یک قاشق غذاخوری میل کنید.

* روزی یک عدد آمپول آرگوتین تزریق کنید.

* شیاف یدفرم که عبارت است از: پودر یدفرم 30 سانتی، آنتی پیرین 30 سانتی، عصاره بلادن 2 سانتی گرم، کره کاکائو 3 گرم، این فرمول برای یک عدد شیاف است و اگر با درد همراه می باشد، باید 10 قطره آدرنالین به آن افزوده شود، استعمال این شیاف برای بواسیری که زیاد خون ریزی می نماید نافع است.

جلوگیری از خون بواسیرگاهی خون ریزی در اثر بواسیر بوده و گاهی خون ریزی ممکن است با خون ریزی روده ای همراه باشد، لیکن این خون ریزی شکل مخصوصی دارد. بدین معنی که همواره قبل از اجابت مزاج ابتدا مقداری خون از روده خارج می شود و معمولاً خون تازه قرمز رنگ منعقد (سفت) نشده است و گاهی ممکن است مقدار آن زیاد یا کم باشد.

خوردن تره خام یا سیر یا لیمو و هم تزریق آمپول آرگوتین برای جلوگیری از خون بواسیر مؤثر است. هم چنین می توانید ریشه کبر، خیار دشتی، اقماع بادنجان، شحم حنظل، میوه کاج، دانه های اسفند، مرمکی، مقل ازرق، کندر، عفض، پوست انار، زردچوبه و تخم پیاز را به صورت بخور مصرف کنید و یا همه را نرم بسایید و بر مقعد ضماد کنید و مرتباً با روغن زیتون تصفیه نشده و کهنه محل را ماساژ دهید.

* کندر و خون سیاوشان را نرم بکوبید و به صورت پودر به موضع بواسیر بپاشید.

* بلوط و کندر از هرکدام 10 گرم، پوست خشک انار و میوه کاج از هرکدام 20 گرم، همه را مخلوط نموده و نرم بکوبید و با آب انگور بجوشانید و به حالت خمیری درآورید و ضماد کنید. اگر خونی خارج نشود و ورم آن زیاد باشد باید در آب گرم بنشینید.

* با روغن زیتون، روغن کرچک، روغن مغز ساق گاو و روغن کوهان شتر، روزی سه مرتبه چرب کنید و هر روز آب جوشانده هلیله یا پودر هلیله را میل فرمایید.

* هر روز 20 گرم تخم مورد، 15 گرم مازو، 25 گرم تخم گل محمدی یا تکمه های گل محمدی، 200 گرم پوست خشک انار، همه را نیم کوب کنید و بجوشانید، بعد در آب صاف نموده آن بنشینید.

* هر روز سفیدآب قلع را در آب بارهنگ حل کنید و بمالید.

* گل بابونه، گل بنفشه، گل محمدی و برگ گل خطمی از هرکدام 5 گرم، تخم کتان و مغز ناخنک از هر کدام 10 گرم و تخم شنبلیله 20 گرم، همه را نرم بکوبید و هر بار کمی از آن را کنار ظرف کوچکی بپزید تا به صورت خمیر درآید و گرم گرم ضماد کنید.

* کندر، گِل ارمنی، صبر زرد، خون سیاوشان و مسطکی را به نسبت مساوی نرم بسایید و هر صبح و شب، هر بار مقداری از آن را با سفیده تخم مرغ و یا آب بارهنگ خمیر نموده ضماد کنید.

* صبر زرد، برگ مورد، کندر، مسطکی، گل محمدی و مرزنجوش را به نسبت مساوی مخلوط نموده و هر صبح و شب مقداری از آن را به صورت بخور بر موضع بهره ببرید.

* بلوط و مازو از هرکدام 20 گرم، گِل ارمنی و پوست انار خشک از هرکدام 50 گرم، همه را نرم بسایید و صبح و شب، هر بار کمی از آن را خمیر نموده و ضماد کنید.

* جو مقشر، شبت، شنبلیله، گل بنفشه، گل پنیرک، برگ خطمی، سبوس گندم، برگ ریحان کوهی و گل بومادران را به نسبت مساوی مخلوط نموده و روزی یک تا سه مرتبه مقداری از آن را بجوشانید و در آب صاف نموده آن بنشینید.

* روزی سه مرتبه، روی آن روغن خیار بمالید.

* روزی سه مرتبه هر بار نیم فنجان آب ترب بنوشید.

* پوست انار خشک، گِل ارمنی، کندر، اقماع بادنجان، مازو، بلوط، گلنار و رُناس از هرکدام 10گرم، همه را مخلوط نموده و نرم بسایید و هر شب کمی از آن را کنار ظرفی بپزید و بعد کمی روغن نباتی به آن اضافه کنید، سپس پنبه ای را به آن آغشته نموده و هنگام خواب به خود برگیرید و این کار را تا بهبودی کامل ادامه دهید.

* گل مامیثا، گلنار فارسی، کندر و خون سیاوشان را به نسبت مساوی نرم بسایید و هر شب کمی از آن را با سفیده تخم مرغ خام خمیر نموده و به صورت شیاف استعمال کنید.

* پوست انار خشک، گل مامیثا، گلنار فارسی، خون سیاوشان، صبر زرد و مازو را به نسبت مساوی نرم بسایید و هر شب کمی از آن را بپزید تا به صورت خمیر درآید و ضماد کنید.

* بلوط، مورد، گلنار فارسی، پوست انار خشک و مازو را به نسبت مساوی نرم بکوبید و هر شب کمی از آن را بپزید بعد با کمی روغن نباتی مخلوط نموده و از طریق پنبه آغشته شده استعمال کنید.

باز کردن خون بسته بواسیر:برای باز کردن خون بسته بواسیر، خوردن پسته وحشی مؤثر خواهد بود.

زردآب بواسیر

برای جلوگیری از زردآب بواسیر، آن را خوب فشار دهید تا همه زردآب آن خارج شود، بعد پوست انار خشک شده و کندر را نرم بسایید و بر آن بپاشید و اگر دهانه فساد داخل بود، آن مواد را با لعاب کتیرا مخلوط نموده و پنبه ای را خوب به آن آغشته سازید و به صورت شیاف استعمال کنید.

بواسیر چرکی از کثیفی خون

بواسیر چرکی که دلیل فراوری و بروز آن از خون کثیف می باشد، اگر خواستید درصدد معالجه و برطرف و دفع آن برآیید، باید اول بدن را از کثافات پاک نموده و اخلاط اربعه را منظم کنید.

و با خوردن آب غوره، گل قند، سنامکی و گل محمدی معده را پاک نموده و سر دل را سبک کنید. بعد با خوردن عناب، زرشک، تمرهندی، آش تمر، آب نارنج، آش آب غوره، انار، تمشک، پرتقال و امثال این ها خون را صاف نموده، سپس چند دانه زالو، حدود 3 تا 7 عدد در اطراف نشیمن گاه بیندازید که خون های کثیف جمع شده را بمکد که بسیار نافع است.

برای درمان آن پوست سبز روی گردوی تازه را تهیه و بجوشانید و صاف کنید بعد مقداری انجیر کال نرسیده را خشک نموده و نرم بسایید، پودرها را در آب پوست گردو خمیر نموده و شیاف سازید و از آن شیاف ها شبی یک دانه به خود استعمال کنید. بسیار مؤثر است.

* شب ها موقع خواب با کوهان شتر شیاف درست نموده و به خود استعمال کنید و قدری از کوهان شتر را هم در چهاربند و مهره کمر خود بمالید.

* انجیر کال خشک شده را نرم بسایید، بعد روی پنبه ریخته و به خود گیرید.

* گل بنفشه، جفت و گلنار فارسی، از هرکدام 1 مثقال را نرم بسایید و با زرده تخم مرغ خمیر کنید و با انگشت داخل مجرا بمالید.

* پیه الاغ، پیه بز و کوهان شتر را مخلوط نموده و شیاف سازید و شبی یک شیاف استعمال کنید.

* بر دو کاکائو، پیه بز، کوهان شتر، صبر زرد و مازو؛ را به مقدار مساوی تهیه نموده و مازو را نرم بسایید و بعد با آن ها مخلوط کنید و شیاف بسازید و شب ها موقع خواب استعمال کنید.

* کره کاکائو را با آنتی پیرین مخلوط نموده، به شکل شیاف درست کنید و به خود برگیرید.

* در طب نو از شیاف میدی ساخت کارخانه بایر آلمان استفاده می نمایند که نافع است، هم چنین شیاف کلارگل مفید می باشد.

* آب جوشانده پوست گردوی تازه را به پنبه آغشته نموده و به خود برگیرید و از خوردن روغن زیتون غفلت نورزید، مخصوصاً شب ها موقع خواب یک قاشق غذاخوری میل شود.

در ضمنً در این مورد خوردن پاچه گوسفند پخته هم مؤثر است.

* مغز گردو، سیاه تخمه، زنیان و بادیان از هرکدام مقداری را نرم بسایید و هر روز میل کنید و اگر داخل غذا هم بریزید و بخورید نافع است.

* دانه های انار و گل های داخل کلاهک انار را بجوشانید و آب آن را میل کنید، بسیار مؤثر است.

* تره تازه را بکوبید، آب آن را گرفته و با پودر عصاره شیرین بیان و کوهان شتر خمیر نموده و شیاف کنید.

* تخم لاک پشت را با شیره کوکنار ممزوج نموده و درب نشست بمالید.

* هسته هلو را بسوزانید و مغز آن را که بو داده شده با پیه الاغ خمیر نموده و شیاف کنید.

* اسید تانیک 30 سانتی، عصاره بلادن 1 سانتی، عصاره شیره کوکنار 1 سانتی، کره کاکائو 2 گرم، برای 1 شیاف که شیاف بلادن نام دارد، استعمال آن بسیار نافع است.

* پوست ریشه درخت گردو را بکوبید و بجوشانید، پس از پخته شدن، ریشه ها را بکوبید و بعد در آب خودش ریخته و مقداری روغن زیتون به آن اضافه نموده و ملایم بجوشانید و مرتب به هم بزنید تا آب آن تمام شود و به صورت خمیر درآید، بعد به صورت ضماد مصرف کنید.

خون ریزی مقعد

برای جلوگیری از خون ریزی مقعد باید مقداری سماق کوبیده شده را در آب سرد مخلوط کنید و در طول روز جرعه جرعه میل فرمایید.

خون ریزی مقعد بر اثر اسهال:

در اسهال خونی به خاطر این که زخم های کوچکی در جداره روده ایجاد شده است، خون ریزی وجود دارد، ولی معمولاً این خون ریزی زیاد نیست اما علاوه بر خون ریزی، زور پیچ و عمل کردن به شکل بلغمی از تعیینات اسهال خونی است. اسهال خونی ممکن است از طریق پارازیت مخصوصی به نام (آمیب دیسانتری) یا میکروب های تعیین ایجاد شود که البته درمان آن ها با هم تفاوت دارند.

خون ریزی مقعد در اثر زخم معده:

هنگامی که زخم معده و روده اثنی عشر پدید می آید، اغلب با خون ریزی توأم است، این مسئله باعث می شود که گاهی شخص به بیماری خود که همان زخم معده یا اثنی عشر می باشد، پی ببرد، چون معمولاً تمام وقت این خون از دهان بیرون نمی آید و مقداری از آن از روده خارج می شود که در این موقع بیمار ملاحظه می نماید که مزاجش قهوه ای رنگ است. وقتی مزاج بدین گونه کار کند و همراه با ناراحتی های معده و روده باشد، تشخیص زخم معده یا روده را خواهند داد.

خون ریزی مقعد در اثر سرطان:

در سرطان معده، اغلب خون ریزی وجود دارد و این نوع خون ریزی زیاد نیست و طوری اتفاق می افتد که ممکن است گاهی مقدارش بسیار کم باشد که از راه معاینه و میکروسکوبیک می توان آن را تشخیص داد. سرطان روده و روده بزرگ از بیماری هایی است که ممکن است با خون ریزی همراه باشد. البته سایر علائم سرطان با این بیماری یعنی خون ریزی همراه نمی باشد.

کندرم (رکتوم)

کندرم یا رکتوم نوعی از بیماری هایی است که با خون ریزی توأم است. بدین معنی که همواره پس از اجابت مزاج مقداری خون از مقعد خارج می شود، یا این که این خون همراه با مدفوع خارج می شود، بدین ترتیب به خوبی می توان تشخیص داد که این شکل از خون ریزی با خون ریزی بواسیر تفاوت دارد. این بیماری دور نشست و لای چروک های کندرم بروز می نماید که قسمتی از داخل و قسمتی از خارج را فرا می گیرد. این بیماری بیشتر در اثر خوردن گوشت زیاد یا گوشت فاسد، مانده و خراب بی مبالاتی در مصرف غذا به وجود می آید که خون کثیف می شود و در برخی مزاج ها ماده مستعد است و فشار و یبوست حاد هم ایجاد می نماید که در اطراف نشیمن ابتدا خارش های شدید ایجاد می شود و در اثر خاراندن ساییده شده و به موقع اجابت، فشار زیاد به اطراف نشیمن وارد می شود و در نتیجه زخم می شود و چون این محل نزدیک ترین مکان به میکروب است، فوری زخم رو به شدت گذارده و زخم کندرم زیاد می شود، دلیل دیگری هم سبب مرض کندرم رکتال خواهد شد، که خدای ناخواسته ممکن است در اثر مقاربت اشخاص سفلیسی باشد که از نفس آن اثر نموده و شخص را مبتلا سازد.

در این مورد به اسم درمان باید عناب، گل بنفشه، ریشه کاسنی و برگ کاسنی را به مقدار مساوی، همه روزه طبخ نموده میل کنید و همراه با غذاهای شبانه روزی، غذای تشکیل شده از عدس، برگ چغندر، زرشک، آب غوره، قرقروت، آلو و هندوانه و امثال این ها را بهره ببرید. ولی عمل جراحی کردن و خارج کردن زخم بر هر چیزی مقدم است که ریشه آن را بیرون بیاورند تا شخص مبتلا از شر این بیماری راحت شود.

و اما می توانید صبر زرد، تخم گشهم، پیه بز، کافور و گوگرد از هرکدام 1 مثقال را نرم بسایید، با پیه بز مخلوط نموده و شیاف سازید و روزی دو شیاف، صبح و شب موقع خواب استعمال کنید و اگر در اثر مقاربت با سفلیسی باشد، یک آمپول نئو 15 تزریق شود.

* محلول نیترات دارژان (سنگ جهنم) را 1 گرم در 4 لیتر آب مقطر مخلوط نموده و روزی سه بار شستشو دهید.

* اسید بوریک را با مرکوروژ و سفیدآب روی (اکسید دوزنگ: سینکا) از هرکدام به مقدار مساوی و با روغن وازلین یا بردو کاکائو مخلوط نموده و بر نشست بگذارید و بخوابید، بسیار نافع است.

زخم مقعدزخم های مقعد را بایستی هرچه سریع تر درمان کرد، زیرا در مکان کثیفی واقع شده است و در اثر تماس با میکروب های سمی روده آلوده شده و عفونی می شود. لذا بایستی به درمان صحیح و مؤثری اقدام کرد.

* برای درمان آن مریم گلی، آویشن شیرازی، گل خطمی، گل بومادران، گل بنفشه، ریشه اریسا، مغز ناخنک، شنبلیله خشک و خارخاسک را به نسبت مساوی مخلوط نموده و هر روز یک مشت از آن را بجوشانید و با آب صاف نموده آن مرتب شستشو دهید یا روزی سه مرتبه پس از شستشوی مقعد در آب جوشانده آن بنشینید.

* مرمکی، چوب درخت سماق، چوب درخت مورد، سفیدآب قلع، اسید بوریک و اکسید دوزنگ را از لحاظ وزن به نسبت مساوی مخلوط نموده و نرم بسایید و بر محل زخم بپاشید.

در ضمنً بدانید هر دارویی که در خشکانیدن زخم مؤثر است در این مورد هم مفید خواهد بود.

شقاق مقعد

در صورتی که دچار ترک خوردگی یا شقاق مقعد شده اید باید نظافت را به طور کامل رعایت فرمایید، لباس زیر را هر روز عوض کنید، هر بار خود را با محلول پرمنگنات یا بتادین رقیق یا سابلون رقیق یا موادهای ضدعفونی دیگر شستشو دهید، به طور مرتب از داروهای لینت دهنده مزاج بهره ببرید و هم از پمادها یا داروهای خشک نماینده زخم استفاده نمایید.

* به اسم درمان گوگرد زرد 5 گرم، سفیدآب قلع، اسیدبوریک و اکسید دوزنگ از هرکدام 10 گرم را با 10 گرم موم سفیدآب نموده و 50 گرم روغن وازلین ترکیب کنید و هر بار کمی از آن را بر موضع بمالید.

* آرد جو را با مغز ساق گاو مخلوط کنید و ضماد گذارید.

* مقل ازرق را در روغن تخم شب بو، روغن سوسن، روغن کرچک با گرم کردن حل کنید و بمالید و اگر ورم و درد زیاد باشد، ابتدا مغز ناخنک و بابونه شیرازی را بجوشانید و در آب صاف نموده آن بنشینید و پس از آن روغن فوق را بمالید.

* مقداری مقل ازرق را در لعاب تخم کتان حل کنید، بعد پارافین مایع، روغن کنجد، پیه مرغ، روغن کوهان شتر و مغز ساق گاو را با آن مخلوط نموده، روی آتش ملایم بجوشانید تا آبش تمام شود و روغن بماند و آن روغن را روزی سه مرتبه بمالید.

* سفیدآب قلع و مردار سنگ را نرم بسایید و با زفت و مغز ساق گاو مخلوط نموده و صبح، ظهر و شب بمالید.

* مغز تخم کدوی خام و مغز تخم خربزه خام از هرکدام 20 گرم و سعد کوفی 10 گرم، همه را نرم بسایید، بعد با مغز ساق گاو حل کنید. و به صورت ضماد استعمال نمایید.

* هر روز گل بومادران، مریم گلی، برگ مورد، سعد کوفی، پوست انار، بلوط و مازو، همه را به نسبت مساوی بجوشانید و در آب صاف نموده آن بنشینید.

* زرآوند، جاوشیر، مرصاف، اوشق، کندر، مقل ازرق، انزروت، سقز، زفت و مردارسنگ، همه را به نسبت مساوی نرم بسایید، بعد بجوشانید، سپس با مقداری موم و روغن زیتون مخلوط نموده و گرم کنید و به صورت ضماد بهره ببرید.

* بلوط، مقل ازرق، کهربا، کندر، شادنج سنگی و ابهل از هرکدام 10 گرم و ریشه انجبار، ریشه اریسا و تخم مورد از هرکدام 20 گرم، همه را نرم بسایید، بعد با مقداری موم و روغن کنجد مخلوط نموده، سپس گرم کنید و به صورت ضماد بهره ببرید.

* زاج سبز، سرمه بادام یا هفت مغز، مردار سنگ، زردچوبه، گلنار فارسی و خون سیاوشان از هرکدام 10 گرم، همه را نرم بسایید، بعد 30 گرم موم عسل را در 200 گرم روغن زیتون گرم کنید تا حل شود، سپس داروها را خوب با آن روغن مخلوط ساخته و بجوشانید و روزی سه مرتبه ضماد کنید.

* 3 مثقال موم زرد را با 10 مثقال مقل ازرق در یک لیوان آب تره تازه مخلوط کنید، بعد 150 گرم روغن کوهان شتر را با آن ها مخلوط نموده و بجوشانید تا آب آن تمام شود و روغن بماند و بر محل درد ضماد کنید.

* مقداری موم را در پیه مرغ آب نموده حل کنید. بعد سفیدآب قلع، نشاسته، کتیرا، مردار سنگ، گل خطمی و به دانه را نرم بسایید و با موم و پی و مقداری روغن گل محمدی مخلوط نموده و به صورت شیاف شب ها هنگام خواب استعمال کنید.

شقاق مقعد از گرمی و حرارتدر این مورد باید از خوراکی هایی که حرارت را کم می نمایند و برای شقاق هم مفید می باشند بیشتر بهره ببرید، مانند: آب لیموشیرین، مغز خیار، آب کدو با شکر، لعاب به دانه با شیرخشت و شکر، لعاب اسپرزه با شکر.

برای درمان آن هم موم کافوری و سفیدآب قلع از هرکدام 20 گرم، روغن گل سرخ یا روغن بادام شیرین 6 مثقال تهیه کنید و موم کافوری و روغن را روی آتش گذاشته بعد سفیدآب قلع را بسایید و بر آن بپاشید و هم بزنید. پس از آماده شدن به صورت مالیدنی از آن بهره ببرید و اگر خون ریزی زیاد است از بازو یا از زیر زانو خون کم کنید و به تهیگاه، یا به کفل ها و یا به زانوها بادکش بیندازید.

زخم مقعد همراه با خون و عفونتاگر زخم مقعد با عفونت و خون همراه باشد، باید زاج سبز و زاج سفید را به نسبت مساوی نرم بسایید و بر آن بپاشید تا هم از خون ریزی و هم از عفونت جلوگیری کند و هم این که زخم را التیام بخشد.

فیستول یا نواسیر

نواسیر که آن را در طب نو فیستول می نامند، در اثر کثافات خون و نامنظم بودن اخلاط اربعه، در وسط ران ها، نزدیک به نشست و دور مقعد به وجود می آید، ابتدا پس از چندین روز خارش و ناراحتی دور نشیمن دانه های ریز عدس مانند، کوچکی پیدا می شود که روز به روز بزرگ تر خواهد شد. پس از مدتی دمل سرباز نموده و عفونت از آن خارج می شود. به دلیل این که دمل در جایی قرار گرفته که نزدیک به محل میکروب بوده و در مجاورت چروک های اطراف مقعد می باشد، لذا عفونت قطع نخواهد شد و کم کم ریشه عفونت قوی شده و پس از سر باز کردن و خارج شدن عفونت ها دهانه ای پدیدار می شود که آن را نواسیر یا فیستول می نامند. این عوارض در اثر عفونت حفره های کوچکی که در پشت دریچه های آنال قرار دارند حاصل می شوند. این عفونت ها ممکن است از خارج یا داخل یا از ضخامت اسفنکتر آنال به خارج سرباز نمایند.

یک نوع دیگری از فیستول وجود دارد که آن را فیستول نعل اسبی می نامند. فیستول هایی که به مقعد رسیده باشند، چون مرتباً ترشحات مقعد بر آن ها وارد می شود، معالجه و مداوای آن بسیار سخت است، زیرا میکروب های روده باعث ایجاد عفونت مجدد فیستول شده و به درمان جواب مثبت نمی دهد، از این رو برترین معالجه عمل جراحی می باشد.

* اگر تصمیم به درمان با داروهای گیاهی گرفتید، باید آویشن شیرازی، بومادران، مغز ناخنک و گل خطمی را هر روز بجوشانید و با آب آن شستشو دهید و هم روزی سه مرتبه هم در آب جوشانده آن بنشینید و پس از آن یک قطعه پنبه را به جاوشیر آغشته نموده و شیاف کنید.

* گِل ارمنی و تخم گشهم را نرم بسایید، بعد پنبه ای را بر آن آغشته نموده و در دهانه زخم بگذارید.

* تخم گشهم و گِل ارمنی را نرم بسایید و با کمی آب غوره خمیر نموده و روی دهانه زخم بگذارید.

* جفت و پوست انار شیرین خشک شده را نرم بسایید، بعد پنبه ای را با آن آغشته ساخته و در دهان زخم بگذارید.

* محلول بلودومتیل 20% را به پنبه ای آغشته نموده و بر دهانه زخم بمالید.

* پودر اکسید دوزنگ، اسید بوریک و مرکوروژ را به نسبت 10% با روغن وازلین مخلوط نموده و بر روی دهانه زخم ضماد کنید.

* جفت، قمبلیله و پوست انار شیرین خشک شده را نرم بسایید، بعد با روغن وازلین خمیر نموده و بر روی زخم ضماد کنید.

* زاج سیاه را نرم بسایید و روزی سه مرتبه بر دهانه زخم بپاشید.

در ضمنً باید بدانید که پس از بهبودی باز هم ممکن است چند سال بعد مجدداً فیستول عود کند، لذا باید چند سالی مواظبت نموده و بهداشت کامل را در این موضع رعایت کرد و همواره خود را با موادهای ضدعفونی نماینده شستشو داد و لباس زیر را هم هر روز عوض کرد. در ضمنً از لحاظ درمان اگر داروها و درمان های فوق مؤثر واقع نشود، آخرین علاج فیستول همانا عمل جراحی است که از طریق جراحان قابل و مجرب ریشه فیستول که مانند ریشه ترب نازک و مویی می باشد، خارج می شود و بیمار از رنج نجات می یابد.

نویسنده: احمد حاجی شریفی

منبع مقاله:

حاجی شریفی، احمد، (1395)، دائرةالمعارف گیاه درمانی ایران، تهران: انتشارات حافظ نوین، چاپ پانزدهم.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

منبع: راسخون
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 14695

به "درمان بیماری های مقعد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان بیماری های مقعد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید