در بافتها نوسازی نمی شود، فرسوده سازی می شود

به گزارش مجله وبلاگ فروش، عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان گفت: تسهیلات 600 میلیون تومانی نوسازی بافتهای فرسوده لازم است اما کافی نیست. رویکردها باید به سمت محله سازی برود و نوسازی تک پلاک، مشکل را حل نمی کند؛ چرا که زیرساختها و معابر قدیمی باقی می ماند و بعد از مدت کوتاهی خانه های نوساز مجددا فرسوده می شوند.

در بافتها نوسازی نمی شود، فرسوده سازی می شود

ایرج رهبر در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: درست است که چالشهای متعددی در نوسازی بافتهای فرسوده وجود دارد اما به نظر من لاینحل نیست. مساله تامین منابع، کاهش مدت زمان صدور پروانه و دیگر موضوعات می تواند در همکاری سه گانه دولت، شهرداریها و سازندگان حل شود.

وی افزود: یکی از مهمترین مسائل نوسازی بافتهای فرسوده مساله تملک است. بافتهای فرسوده همه دارای مالک هستند اما خیلی ها محل را ترک کرده اند. یا در خارج از کشور هستند یا به ورثه رسیده و درگیر مسائل حقوقی شده است. برخی املاک هم اجاره داده شده که مستاجران عمدتا از توانایی مالی چندانی برخوردار نیستند و بیشتر برای حفظ بنا در آنجا سکونت دارند.

اعتماد عمومی در بافت از دست رفته است

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران تاکید کرد: یکی از کارهایی که لازم است در بافت انجام شود ایجاد یک تشکیلات حقوقی برای تملک و تجمیع پلاکها است. قبلا شهرداری با مالکان صحبت می کرد و با دادن وعده واگذاری واحد نوساز، خانه های قدیمی را از مالکان می گرفتند اما شهرداری بعضا به تعهداتش آنچنان که باید و شاید خوب عمل نمی کرد و همین مساله باعث از دست رفتن اعتماد مردم شد.

به جای نوسازی باید محله سازی کنیم

رهبر با بیان اینکه محله سازی باید جای نوسازی پلاک به پلاک را بگیرد گفت: خانه هایی که در بافتها نوسازی می شوند عمدتا بعد از چند سال مجددا فرسوده می شوند. گذشته از آنکه زیرساختهای شهری در این محله ها فرسوده شده که نیاز به بازسازی دارد، نوسازی تک پلاک، مساله بافتها را به طور ریشه ای حل نمی کند؛ چرا که معضلات متعدد مثل عبور و مرور، ایمنی ساختمانها و چالشهای اجتماعی لاینحل می ماند.

وی اظهار کرد: اخیرا شهرداری تهران برای بهسازی و نوسازی بافتهای فرسوده عزم و اراده نشان داده است. در این خصوص به تازگی نشستهایی بین مدیران شهرداری با انبوه سازان برگزار شده و امیدواریم به نتایج مثمرثمری برسد. این رویکرد باید از طریق دولت و وزارت کشور به شهرداریهای سراسر کشور تعمیم داده شود.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران درباره تاثر تسهیلات تا سقف 600 میلیون تومان برای نوسازی بافتهای فرسوده که اخیرا به تصویب رسیده است گفت: تامین منابع برای طرحهای نوسازی اقدام خوبی است اما در واقع نگاهمان باید به نوسازی تغییر کند و در این زمینه برنامه ریزی منسجم داشته باشیم.

در کشورهای دیگر چگونه عمل می شود؟

رهبر با اشاره به نوسازی محله ای در یکی از کشورهای آسیای میانه گفت: آنجا اینطور عمل می شود که در کنار یک محله، محدوده ای را نوسازی می کنند و ساکنان محله قدیمی را به آنجا منتقل می کنند. بعد با در اختیار گرفتن زمینهای مالکان، محله قدیمی را می سازند و بدین ترتیب، نوسازی و بهسازی به شکل محله به محله و اصولی صورت می گیرد.

در کنار بافت، مراکز خدماتی ساخته شود

وی شرح داد: یکی از رویکردها می تواند ساخت مراکز خدماتی در کنار بافتها باشد. به طور مثال در نوسازی محله سیروس به جای آنکه تعدادی واحد را بسازند می توانستند به دلیل نزدیکی آن منطقه به بازار در آن منطقه انبارهای مدرن احداث می کردند. بدین ترتیب هم نیاز بازاریان به انبار رفع می شد، هم محله نوسازی می شد. بازاریان هم به جای انبارهای فعلی که قدیمی و دارای معابر باریک هستند صاحب انبارهای مدرن می شدند و قطعا با قیمتهای خوبی آن را خریداری می کردند. این تحقیقات و بررسیها باید قبل از نوسازی انجام شود اما عمدتا فاقد چنین برنامه ریزی در بافتها هستیم.

افزایش سقف تسهیلات نوسازی به 600 میلیون تومان

بنا بر این گزارش، سقف تسهیلات نوسازی و بهسازی در بافتهای ناکارآمد تا پیش از این 250 میلیون تومان بود که در روزهای اخیر به 600 میلیون تومان افزایش پیدا کرد. بر این اساس هم اکنون تسهیلات بافت فرسوده در تهران 450 میلیون تومان است، در کلانشهرها 400 میلیون تومان، در مراکز استان ها 350 میلیون تومان و در باقی شهرها 300 میلیون تومان است. از سوی دیگر مبلغ نوسازی بافت فرسوده در چهار شهر مشهد، قم، شیراز و تهران و در محدوده حرم امام رضا (ع)، حرم حضرت معصومه (ع)، حرم شاهچراغ (ع) و حرم حضرت عبدالعظیم (ع) تا سقف 600 میلیون تومان رسیده است که 150 میلیون تومان از وام کلیه متقاضیان بدون سود بانکی پرداخت می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1401 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 18335

به "در بافتها نوسازی نمی شود، فرسوده سازی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در بافتها نوسازی نمی شود، فرسوده سازی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید