روسیه: آمریکا باید کوشش غیرقانونی برای تحریم نفتی ایران را متوقف کند

به گزارش مجله وبلاگ فروش، نماینده روسیه در وین در تفسیر شروع مرحله چهارم کاهش تعهدات برجامی تهران، تأکید کرد بقای برجام به توقف کوشش های غیرقانونی آمریکا برای تحریم نفتی ایران و برقراری توازن بین توافقات هسته ای و مالی بستگی دارد.

روسیه: آمریکا باید کوشش غیرقانونی برای تحریم نفتی ایران را متوقف کند

به گزارش گروه بین الملل مجله وبلاگ فروش به نقل از خبرگزاری نووستی، میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین، از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی در رابطه با اعلام قصد ایران برای شروع مرحله چهارم کاهش تعهدات این کشور در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تاکید نمود، به خاطر حفظ توافق هسته ای با ایران، آمریکا باید کوشش های خود برای تحریم غیرقانونی نفتی جمهوری اسلامی را متوقف کند.

این دیپلمات روس در صفحه تویئتر خود نوشت: به منظور حفظ برجام، همه شرکت نمایندگان در آن باید تعهدات خویش، چه در عرصه هسته ای و چه در عرصه مالی را انجام دهند و به خصوص آمریکا باید کوشش های غیرقانونی خود برای تحریم نفتی ایران را متوقف سازد. راهکار مسائل موجود به راحتی قابل تدوین است، هرچند اجرای آن بسیار سخت است.

نماینده روسیه شروع مرحله جدید کاهش تعهدات ایران در چارچوب توافق هسته ای را قابل پیش بینی نامید و گفت: اقدام جدید ایران در چارچوب برنامه جامعه اقدام مشترک (برجام) کاملاً قابل پیش بینی بود. مقامات تهران از مدتها قبل اعلام نموده اند که تصمیم خود برای کاهش تعهدات این کشور را هر دو ماه یکبار اجرا می نمایند. بقای توافق هسته ای به کوشش فوری برای برقراری توازن بین توافقات هسته ای و توافقات مالی بین طرفین شرکت نماینده در برجام بستگی دارد.

گفتنی است، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه گفت که جمهوری اسلامی از تاریخ 6 نوامبر (15 آبان ماه) مرحله جدید کاهش تعهدات برجامی تهران را با راه اندازی سانتریفیوژهای تاسیسات هسته ای فردو، شروع خواهد نمود.

ایران حق داشته به اولین اقدامات در نقض برجام از طرف مقابل پاسخ دهد

کنستانتین کاساچوف رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه معتقد است که تهران می تواند به طور کامل تعهدات خویش در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را تا اوایل سال آینده میلادی متوقف سازد.

این سناتور روس امروز در تفسیر اعلام مقامات تهران درباره شروع دور جدید کاهش تعهدات برجامی در صفحه فیس بوک خود نوشت: مسلماً خبر جدید رسیده از تهران درباره شروع مرحله جدید کاهش تعهدات، نمی تواند دلگرم نماینده باشد، برای اینکه تا پایان توقف کامل تعهدات ایران در چارچوب توافق هسته ای تنها چند گام دیگر باقی مانده و این رویداد ممکن است در اوایل سال آینده رخ دهد.

کاساچوف تاکید نمود که تهران از همان ابتدا وظیفه انتقال از اورانیوم غنی شده تا سطح تسلیحاتی آن را در اولویت قرار نداده بود، ولی اکنون مقامات جمهوری اسلامی تاکید می نمایند که اوضاع قابل بازگشت است.

این نماینده مجلس روسیه معتقد است: ایران آشکارا و به طور دقیق مراحل اقدامات خود را به صورت انفعالی به اقدامات طرف های اروپایی پیوند داده، بدان معنی که: اگر این اقدامات را دوست ندارید، همه چیز در دست شماست و می توانید آن را تغییر دهید. ولی همانطور که بصورت عامه گفته می گردد: مذاکره در صبح و پول در شب، اصلی قابل قبول نیست. واقعیت این است که این ایران نبوده که اولین گام را در عدم اجرای تعهدات در چارچوب برجام برداشته و این حق را دارد که به اولین اقدامات در نقض توافقات از سوی طرف مقابل پاسخ دهد.

وی افزود: واکنش کشورهای اروپایی به آنچه که در حال اتفاق افتادن است، نشان می دهد که اروپایی ها بیشتر از آنکه نگران آن باشند که ایران به سلاح هسته ای دست یابد، از تحریم های آمریکا می ترسند و این بدان معناست که حتی در اروپا هم کسی چنین تهدیدی را جدی نمی گیرد که تهران قصد فراوری سلاح هسته ای را دارد. وآنچه که طی 10 سال گذشته نیز ثابت شده تعیین می نماید که آنها از همان ابتدا درباره تهدیدات هسته ای از جانب ایران دروغ می گفتند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 365

به "روسیه: آمریکا باید کوشش غیرقانونی برای تحریم نفتی ایران را متوقف کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: آمریکا باید کوشش غیرقانونی برای تحریم نفتی ایران را متوقف کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید