هشدار به بایدن درباره برجام

به گزارش مجله وبلاگ فروش، پایگاه خبری میدل ایست آی در گزارشی به مذاکرات وین، فرآیند احیای برجام، و نقش جمهوریخواهانِ آمریکایی در اثرگذاری بر اقدامات دولت بایدن در رابطه با ایران و توافق هسته ای این کشور پرداخته و به طور خاص به این مساله اشاره داشته که چالشِ سیاست حزبی در آمریکا، یکی از مهمترین مسائل دولت بایدن در راستای تعامل با ایران است. با این حال، به زعم این پایگاه خبری، بایدن باید تا جایِ ممکن از ظرفیت های مختلف خود استفاده نموده و با خنثی سازیِ کارشکنی های جمهوریخواهان در فرایند احیای برجام، عملا توافق مذکور را که یک دستاورد مهم برای دیپلماسی بین المللی است، احیا کند.

هشدار به بایدن درباره برجام

میدل ایست آی در این رابطه می نویسد: همزمان با برگزاری مذاکرات وین، جمهوریخواهان آمریکایی نیز به نحو قابل ملاحظه ای بر شدتِ مخالفت های خود علیه توافق برجام و رویکردِ دولت بایدن در این رابطه افزوده اند. امری که در نوع خود می تواند نمودی از تعمیق و گسترش تنش ها و مخالفت های حزبی در آمریکا، با نوعِ رویکرد دولت جدید آمریکا در قبال ایران و مسائل مرتبط با این کشور باشد.

همزمان با شروع مذاکرات وین از تاریخ 17 فروردین ماه و تعامل غیرمستقیم ایران و آمریکا جهت احیای توافق برجام، شماری از جمهوریخواهانِ برجسته، بیانیه های مختلفی را صادر و در جریان آن ها، اقدامات دولت بایدن جهت احیای توافق هسته ای ایران را محکوم نموده و حتی آن ها را علیه منافع ملی این کشور ارزیابی نموده اند.

به گزارش خبرنگاران، دونالد ترامپ، رئیس جمهور اسبق آمریکا که از حزب جمهوریخواه نیز بود، سال 2018 کشورش را از این توافق خارج نموده و عملا در تضاد با توافق مذکور، تحریم های گسترده ای را علیه ایران وضع نموده است.

چهار سناتورِ برجسته جمهوری خواه که در کمیته های مهم سنای آمریکا، صاحب کرسی هستند، به تزازگی در نامه ای خطاب به بایدن گفته اند: ایالات متحده آمریکا نباید اهرم های موثر خود علیه نظام جمهوری اسلامی ایران را از دست بدهد و صرفا بخواهد به توافق برجام بازگردد. توافقِ برجام همان توافقی است که به دلیل دیدگاه ها و چشم انداز های کوته فکرانه و بی ملاحظه خود، به شدت، امنیت و منافع ملی ما را به خطر انداخته است.

جونی ارنست سناتورِ جمهوریخواه در بیانیه جداگانه ای گفته است: بازگشت به توافق برجام، برای امنیت و منافع ملت آمریکا، کاملا غیرعاقلانه است. سناتور تام کاتن از سناتور های افراطی جمهوریخواه نیز در مدت اخیر، بار ها و بار ها با توئیت زنی های خود، به شدت به توافق برجام حمله نموده و هرگونه اقدام دولت آمریکا در بازگشت به این توافق را اساسا محکوم به شکست، و حاملِ خطرات فراوان برای این کشور توصیف نموده است.

لی زلدین ازکنندگان کنگره آمریکا که جزو حامیان دو آتشه ترامپ نیز است، بایدن و دولتش را به نشان دادنِ ضعف و میل فراوان به حصول توافق با ایران متهم نموده است. نیکی هیلی کننده اسبق آمریکا در سازمان ملل متحد (در دوره ترامپ) نیز در موضع گیری تاکید نموده که بایدن به شدت به دنبال احیای توافق برجام است که کاملا به نفع ایران است و در عین حال، منافع چندانی را برای آمریکا به همراه ندارد.

سیلِ پیغام ها و بیانیه های قانونگذاران و مقام های سیاسی اسبق آمریکایی از حزب جمهوریخواه نشان می دهد که اساسا این حزب بنا دارد تا سیاستِ بایدن در قبال ایران را نزد افکار عمومی این کشور، توام با ضعف نشان دهد (اگر نخواهند آن را در تضاد با منافع ملی آمریکا توصیف کنند). با این حال، در این نقطه باید به طرح این سوال پرداخت که آیا اقدامات آن ها می توانند کوشش ها جهت احیای برجام را با شکست رو به رو کنند؟

بعضی در پاسخ به این پرسش می گویند: این یک مساله چالش برانگیز است با این حال، مسسر جو بایدن و دولت وی جهت احیای توافق برجام، بسته نشده است. رئیس جمهور آمریکا همچنان از اختیارات کافی جهت لغو تحریم های ایران برخوردار است. وزارت خزانه داری دولت بایدن می تواند در این رابطه کنشگری فعالی داشته باشد و عملا به عاملِ اجرایی موثر در لغو بسیاری از تحریم ها علیه ایران تبدیل گردد. از این منظر باید گفت: بایدن و دولتش از اختیار و قدرت کافی جهت بازگشت به برجام برخوردار هستند.

مذاکرات وین، احیای برجام و چالش سیاست داخلی آمریکا

باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا، توافق برجام را سال 2015 به وسیله یک فرمان اجرایی، امضا کرد و مورد تصدیق قرار داد. توافق برجام از ایران می خواست که میزانی از محدودیت ها را بر برنامه هسته ای خود بپذیرد و در عوض، از امتیازات اقتصادی نظیر لغو تحریم های هسته ای علیه این کشور، برخوردار گردد. در نقطه مقابل، ترامپ در سال 2018 از توافق برجام که آن را بدترین توافق در کل تاریخ آمریکا توصیف می کرد خارج شد و کارزارِ فشار حداکثری را علیه ایران (به این امید که بتواند توافقی جدید با تهران که در آن اصولِ مطلوب دولت آمریکا لحاظ شده باشند، امضا کند)، به راه انداخت.

سال 2015، کنگره آمریکا، قانون بازنگری توافق هسته ای ایران را به امضا رساند که بر اساس آن، در باز های زمانیِ محدود و تعیین، التزام ایران به توافق برجام و مفاد آن، بایستی به تایید ایالات متحده آمریکا می رسید.

این قانون به کنگره آمریکا اجاره می داد تا قطعنامه عدم موافقت خود با توافق برجام را (در صورت لزوم) به تصویب برساند. با این حال، یکچنین قطعنامه ای برای تصویب شدن به رضایتِ دو سوم قانونگذاران آمریکایی در مجالس سنا و کنندگان نیازمند است. در شرایط فعلی، دولت دموکراتِ آمریکا به ریاست جمهوری جو بایدن، در هر دو مجلس قانونگذاری آمریکا، با فاصله بسیار اندک، از اکثریت برخوردار است (دموکرات ها از اکثریت برخوردارند). این شرایطِ دولت بایدن، در مقایسه با وضعیتی که دولت اوباما در زمان انعقاد توافق برجام در سال 2015 داشت و جمهوریخواهان، کنترل کنگره آمریکا را در دست داشتند (اما نتوانستند جلوی امضای توافق را بگیرند)، به مراتب بهتر است.

در این چهارچوب، بسیاری از ناظران، تحلیلگران و سیاستمداران آمریکایی با این پرسش مواجهند که چرا حتی زمانیکه دولت ترامپ تایید می کرد که ایران به توافق برجام پایبند است، دولت وقت آمریکا (ترامپ) از آن خارج شد؟ چرا آمریکا برنامه نظارت های گسترده آژانس بین المللی انرژی اتمی در رابطه با برنامه هسته ای ایران را از دست داده و اکنون تهران پیشروی های هسته ای قابل توجهی را انجام می دهد (در واکنش به بدعهدی های آمریکا و اروپا).

تحلیلگران معتقدند: جمهوریخواهان آمریکا در حال پرورش ایده های متوهمانه در خصوص توافق برجام هستند. آن ها مدام از نزدیک شدنِ ایران به دستیابی به تسلیحات اتمی خبر می دهند. این در حالی است که نظارت های گسترده برجام بر برنامه هسته ای ایران که مورد تایید نهاد های قانونی آمریکایی نیز بودند، عملا شرایطِ باثباتی را راجع به پفراینده هسته ای این کشور ایجاد نموده بودند. اکنون به وضوح شاهدیم که توانمندی های هسته ای ایران در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، افزایش بیشتری پیدا نموده اند و این کشور اکنون قوی تر از گذشته است. در شرایط فعلی، ایران در پاسخ به کارزار فشار حداکثریِ ترامپ، میزان غنی سازیِ اورانیوم را در سطوحِ به مراتب بالاتری از آنچه در توافق برجام گنجانده شده بود، انجام می دهد.

در دوره فعلی نیز که مذاکرات وین با هدف اتخاذ تعامل و دیپلماسی جهت احیای توافق برجام در حال اجرا دریافت هستند، اگر دولت بایدن بخواهد اشتباهات گذشته را تکرار کند، بدون تردید با نتایجِ مشابه رو به رو خواهد شد و اساسا منافع و امنیت ملی آمریکا، آسیب های جدی تری را تجربه خواهند کرد.

مذاکرات وین و محاسبات سیاسی در خصوص آینده برجام

کاخ سفید و مقام های ارشد دولت بایدن گفته اند که انتظار دارند مصاحبه ها و مذاکرات برجام با ایران طولانی باشند. با این حال، صرفِ ایده و کوشش ها جهت احیای برجام از سوی دولت بایدن، خشم زیادی را در اردوگاه جمهوریخواهان برانگیخته است. به نظر می رسد جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، چالش های اساسی را در فرایند پیشبرد دستورکار خود در قبال برجام، تجربه نموده و می نماید. مخصوصا با توجه به اینکه وی اقدام و طرح تعیینی جهت جلب رضایت ایران و جمهوریخواهان آمریکایی نیز ارائه ننموده است.

برای مثال، اوایل امسال میلادی، بایدن بسته محرک اقتصادی خود در بحبوحه اپیدمی ویروس کرونا در آمریکا را بدون حتی یک رای موافق از سوی جمهوریخواهان، و با صرفِ حمایت دموکرات ها به تصویب رساند. این مساله به خوبی نشان می دهد که بایدن نتوانسته در عرصه سیاست حزبی آمریکا خوب عمل کند و جمهوریخواهان را نیز با خود در طرح هایش همراه سازد.

در این چهارچوب، با توجه به درپیش بودنِ انتخابات میان دوره ای آمریکا در سال 2022، به نظر می رسد جمهوریخواهان سعی دارد تا سیاست بایدن در قبال ایران را به مثابه نقطه ضعف دولت او و دموکرات ها معرفی کنند و از این طریق، آرا مردمی را به سمت خود جلب کنند. با این حال، به تازگی و بر اساس داده های یک نظرسنجی که توسط شورای شیکاگو در امور جهانی صورت گرفته، حدودا 57 درصد از پاسخ دهندگان آمریکایی، خواهان بازگشتِ سریع و بی قید و شرط آمریکا به توافق برجام شده اند.

اضافه بر این، آمریکا در برهه کنونی با بحران هایی نظیر شیوع گسترده ویروس کرونا رو به رو است که همین مساله عملا ایران را از لیست اولویت های انتخاباتی در این کشور خارج می سازد. حتی در جریان مناظرات انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا نیز، به سختی صحبت از مسائل سیاست خارجی می شد و عمده مسائل، مرتبط با دغدغه ها و بحران های داخلی این کشور بودند.

باربارا سالوین عضو ارشد اندیشکده شورای آتلانتیک می گوید: بسیار بعید است که کوشش هایِ بایدن جهت بازگشت به برجام و احیای این توافق، با مخالفت ها جدی از سو جمهوریخواهان رو به رو گردد. جمهوریخواهانِ افراطی و حامیان ترامپ سعی دارند تا از سیاست بایدن در قبال ایران، به عنوان نوعی سازش و نقطه ضعف دولت فعلی آمریکا یاد کنند. با این حال، بایدن در راستای منافع ملی آمریکا، باید به آن ها بی اعتنایی کند و توافق برجام را که یک موفقیت قابل توجه در عرصه چندجانبه گرایی بین المللی است، هر چه سریع تر نجات دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 11182

به "هشدار به بایدن درباره برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار به بایدن درباره برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید