سینوزیت چگونه بر عملکرد مغز تاثیر می گذارد؟

به گزارش مجله وبلاگ فروش، به نقل از اسپوتنیک، مشکل سینوزیت مزمن یا انسداد مزمن بینی یکی از مسائلی است که تعداد زیادی از شهروندان در سراسر دنیا را دچار مشکل می نماید؛ به گونه ای که با بسیاری از مسائل مربوط به سر درد، مسائل خواب عمیق، تنفس و موارد دیگر همراه است.

سینوزیت چگونه بر عملکرد مغز تاثیر می گذارد؟

براساس یک مطالعه تازه، بسیاری از مردم در سراسر دنیا از سینوزیت رنج می برند؛ به شکلی که فقط در آمریکا، 11 درصد از شهروندان از مشکل سینوزیت مزمن رنج می برند؛ اکنون تحقیقات تازه نشان داده است که بین این مشکل و عملکرد مغز ارتباط عجیبی وجود دارد.

تیمی از دانشمندان دانشگاه واشنگتن تحقیق تازهی را بر اساس مطالعه گروهی از بیماران در بیمارستان و داده های پروژه پزشکی Connectome به منظور پیدا کردن افرادی که از این مشکل رنج می بردند انجام داده و طی آن داده های حاصل از MRI عملکردی برای مقایسه جریان خون و فعالیت سلول های عصبی در مغز تهیه شد.

آریا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی از دانشگاه واشنگتن که در این تیم تحقیقاتی حضور داشت، گفت: این اولین مطالعه ای است که سینوزیت مزمن را با تغییرات عصبی بیولوژیکی مرتبط می نماید.

بر اساس مطالعه منتشر شده در مجله JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery، محققان ارتباط عملکردی کمتری را در افراد مبتلا به این مشکل در شبکه پیشانی-جداری مغز (که برای توجه و حل مسائل استفاده می گردد) و ارتباط عملکردی بالاتر را در حالت فرضی شبکه (مرتبط با خود-سیگنال دهی) و ارتباط عملکردی کمتر در شبکه مرتبط با محرک های بیرونی، ارتباطات و رفتار اجتماعی را مدیریت می نماید کشف کردند.

اما محققان تأکید کردند که نمونه کوچکی که در این مطالعه انجام شد و افرادی که مبتلا به رینوسینوزیت مزمن بودند هیچ نشانه قابل توجهی از افت شناختی در طول آزمایشات نشان نداد.

محققان حدس می زنند که علت آن می تواند این باشد که افراد شرکت کننده گروهی بین 22 تا 35 سال بودند، اما محققان معتقدند که این نوع کاهش ممکن است بعدا در زندگی رخ دهد، چیزی که یک مطالعه طولی ممکن است بتواند تشخیص دهد.

کریستینا سیمونیان، متخصص گوش و حلق و بینی از دانشگاه هاروارد نیز گفت: احساسات ذهنی توجه در بیماران را کاهش می یابد و مسائل مربوط به تمرکز یا اختلالات خواب در فرد مبتلا به سینوزیت ممکن است با تغییرات کوچک در نحوه نواحی مغز همراه باشد. این سینوس ها با یکدیگر ارتباط دارند.

تیم دانشمندانی که این مطالعه را انجام داده اند امیدوارند که این ارتباط به شرح بعضی دیگر از آثار رایج این مشکل، به ویژه مشکل در تمرکز، حملات افسردگی، سرگیجه و مسائل خواب یاری کند.

منبع: همگردی
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 15319

به "سینوزیت چگونه بر عملکرد مغز تاثیر می گذارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سینوزیت چگونه بر عملکرد مغز تاثیر می گذارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید