شب سینماگران ایرانی در ویتره فرانسه

به گزارش مجله وبلاگ فروش، جشنواره فیلم های ایرانی در ویتره فرانسه افتتاح شد.

شب سینماگران ایرانی در ویتره فرانسه

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، مراسم افتتاحیه فستیوال فیلم های ایرانی شهر ویتره فرانسه با حضور شهردار ویتره، مقام های استانی و محلی منطقه بروتاین و کارگردانان ایرانی مدعو، برگزار گردید.

در این مراسم که شامگاه پنجشنبه 12 دسامبر 2019 در مجموعه فرهنگی ژاک دو آمل شهر ویتره و با استقبال اهالی این شهر و منطقه بروتاین فرانسه برگزار گردید، فیلم سینمایی پایکوبیِ خاک به کارگردانی ابوالفضل جلیلی به نمایش درآمد.

در ابتدای مراسم و پس از پخش نماهنگی از معرفی آثار شرکت کننده در این فستیوال، پییر مئنوری شهردار ویتره و وزیر اسبق فرانسه طی سخنانی ضمن قدردانی از حضور کارگردانی ایرانی در این شهر و برگزارکنندگان این فستیوال با اشاره به حمایت معنوی وزارت فرهنگ فرانسه، برگزاری اینگونه برنامه های مشترک فرهنگی و توجه به موضوع فرهنگ را یکی از عوامل مهم در مقوله صلح دانست و اضافه کرد: ویتره با سابقه فرهنگی و تاریخی خود همیشه سعی در پیشبرد این موضوع مهم داشته است.

در ادامه علیرضا خلیلی رئیس مرکز ایران و فرانسه در حضور لوران گارو مدیر هنری فستیوال، طی سخنانی از همه عوامل برگزاری این فستیوال به ویژه بنیاد سینمایی فارابی، شهرداری ویتره و استانداری بروتاین فرانسه تشکر و قدردانی کرد و با تاکید بر نقش سینمای ایران در عرصه بین الملل، توجه به نسل نوین سینمای ایران را در این رویداد سینمایی از جمله اهداف اصلی آن برشمرد.

ابوالفضل جلیلی نیز سپس با اشاره به سابقه فیلمسازی خود طی دهه های گذشته و تجربیات خود در این زمینه و نیز بیان ویژگی های فرهنگ والای ایرانی نظیر مهمان نوازی و نوع دوستی، مضمون اصلی فیلم پایکوبی خاک را عاشقانه خواند.

در انتها این بخش و قبل از نمایش فیلم افتتاحیه هر یک از کارگردانان ایرانی با حضور بر روی سن و معرفی خود به گفت وگوی کوتاه با حاضران پرداختند.

در این بخش آناهید آباد به روحیه انسان دوستی ایرانیان و لزوم شناخت ملت ایران از طریق شعر و هنر فارسی اشاره نمود.

ابراهیم مختاری نیز درباره موضوع شکستن حصر تحریم های کنونی علیه ایران به واسطه سینما که به عنوان دریچه ای در جهت ارتباط مردم ایران با دنیا بیرون شناخته می گردد، صحبت کرد و موضوع شناخت دقیق تر جامعه ایران از ورای سینما و تصویر را مورد تأکید قرار داد.

اشاره به نقش سینما در نزدیکی ملت ها توسط منیر قیدی، اعلام حضور رقیه توکلی از شهر یزد و بیان جنبه های تاریخی این شهر و ویتره در فرانسه توسط او و تشکر صمیمانه از اهالی ویتره و دست اندرکاران این فستیوال توسط حسین نمازی، از دیگر مطالب مورد گفت وگو بین سینماگران ایرانی و دست اندرکاران جشنواره بود.

نمایش پایکوبی خاک و پرسش و پاسخ توسط مخاطبین با حضور کارگردان فیلم و ارائه توضیحات در مورد آن و سپس پذیرایی از حاضرین توسط شهرداری ویتره، انتها بخش مراسم افتتاحیه فیلم های ایرانی در شهر ویتره بود.

بر اساس این خبر، حمیدرضا قربانی کارگردان فیلم سینمایی خانه ای در خیابان چهل ویکم دیگر کارگردان ایرانی دعوت شده به این فستیوال، به دلیل ساخت فیلم سینمایی تازه خود، فرصت حضور در این فستیوال را نیافت.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 1608

به "شب سینماگران ایرانی در ویتره فرانسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شب سینماگران ایرانی در ویتره فرانسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید