شورای ثبت جهانی ماسوله در استان گیلان تشکیل می گردد

به گزارش مجله وبلاگ فروش، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان از تشکیل شورای ثبت جهانی ماسوله در آینده ای نزدیک اطلاع داد.

شورای ثبت جهانی ماسوله در استان گیلان تشکیل می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی استان گیلان، شهرود امیر انتخابی روز چهارشنبه 3 اردیبهشت ماه 99 ضمن اعلام این خبر گفت: شهرک تاریخی ماسوله از سال 1354 در فهرست آثار ملی نهاده شد اما حدود 44 سال است که هیچ اقدامی برای ثبت جهانی آن نشده است. امیدواریم با کوشش هایی که در دست انجام است این امر محقق گردد.

او با بیان اینکه ثبت جهانی ماسوله یکی از مطالبات جدی مردم استان است، گفت: ثبت جهانی ماسوله نقطه عطف جذب جهانگردی خارجی در استان است.

او عنوان نمود: برای فراوری ثروت در استان باید صنعت جهانگردی در استان رونق و توسعه یابد، باید در جذب هر چه بیشتر جهانگرد خارجی کوشش کرد که بدین منظور برنامه ریزی ها و اقداماتی با تعامل و هماهنگی استانداری گیلان اجرا شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی استان گیلان همچنین اضافه کرد: به زودی شورای ثبت جهانی ماسوله به ریاست استاندار و با عضویت بعضی از مدیران دستگاه های اجرایی استان به منظور برطرف موانع ثبت جهانی این شهرک تاریخی تشکیل خواهد شد.

شهرک تاریخی ماسوله دارای 350 خانه تاریخی و با قدمتی 800 تا هزارساله است که در سال 1354 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این شهرک تاریخی و منحصربه فرد دارای جلوه های خاص طبیعی است و با توجه به ویژگی های تاریخی، جغرافیای ظاهری و اقلیم خزری توأم با کوهستانی یکی از مهم ترین سایت های ایران گردی و جهانگردی در استان و حتی در میان کشورهای خاورمیانه است.

ماسوله در 25 کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن و در 62 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است و فرآیند جهانی شدن آن از سال 89 شروع شده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 4214

به "شورای ثبت جهانی ماسوله در استان گیلان تشکیل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای ثبت جهانی ماسوله در استان گیلان تشکیل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید