صرف نظر از نتیجه انتخابات تنش میان آمریکا و چین افزایش می یابد

به گزارش مجله وبلاگ فروش، به گزارش خبرنگاران، گاردین در تحلیل خود از تنش های میان واشنگتن و پکن می نویسد: روابط چین و آمریکا پیش از انتخابات نوامبر به پایین ترین میزان رسیده است. دولت ترامپ در زمینه موضوعات همچون سینک یانگ و هنگ کنک به وضع تحریم علیه مقامات چینی اقدام کرد و همزمان روابط با تایوان را، ازجمله در زمینه فروش سلاح، افزایش داد. در حال حاضر توافق سرانجام جنگ تعرفه ای متوقف شده است و آمریکا محدودیت هایی بر رسانه های چینی وضع نموده است.

صرف نظر از نتیجه انتخابات تنش میان آمریکا و چین افزایش می یابد

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

بایدن، هم در مناظره ریاست جمهوری از شیء جینپینگ، رهبر چین، به عنوان یکی از گردن کلفت هایی یاد کرد که ترامپ روابط گرمی با او داشته است.

بایدن همچنین اتخاذ موضعی محکم در برابر چین را وعده داده است.

وندی کاتلر، معاون سابق دفتر نمایندگان تجاری آمریکا، در این زمینه گفت: فارغ از اینکه چه کسی در انتخابات ریاست جمهوری پیروز خواهد شد، باید در سال های پیش رو منتظر افزایش تنش های مالی، سیاسی و ژئواسترتژیک و حقوق بشری بین آمریکا و چین باشیم.

به نوشته گاردین، در دوران ترامپ، موضوع هنگ کنگ و تایوان از نقاط عطف بوده اند. دولت ترامپ در پاسخ به وضع قانون جنجالی امنیت ملی در هنگ کنگ، تحریم هایی را بر مقامات مرتبط با سرکوب در این کشور و موضوعاتی مشابه وضع نموده است.

در خصوص تایوان، آمریکا بعضی از اعضای بلندپایه را به این کشور اعزام داشت، که با انتقاد پکن روبرو شد، رزمایش های نظامی در این منطقه را افزایش داد و مذاکرات مالی جدیدی را با این کشور شروع کرد.

اگرچه در این زمینه از دولت آمریکا خواسته شده است تا به سیاست ابهام استراتژیک خود خاتمه دهد؛ سیاستی که هم پکن و هم تایوان را با خودداری از اظهار اینکه آیا آمریکا در صورت وقوع جنگ بین این دو به یاری تایوان خواهد آمد یا خیر، سردرگم و ناراضی نموده است.

گاردین در ادامه می نویسد: تنش ها در صورت انتخاب شدن بایدن نیز ادامه خواهد یافت، ناظران سیاسی انتطار دارند که تفاوت اصلی در رویکرد باشد.

بایدن متعهد شده است که با متحدان آمریکا برای اعمال فشار بر چین به وسیله سازمان های چندجانبه همکاری کند؛ کاری که ترامپ از آن دوری کرد. اما تحلیلگران انتظار دارند که بایدن در صورت پیروزی در انتخابات در زمینه هایی همچون تغییرات اقلیمی و واکنش به همه گیری کرونا همکاری کند.

چنگ ژیائو، استاد همکار در زمینه روابط بین الملل در دانشگاه رمنین در پکن در این زمینه گفت: روابط آمریکا و چین هرگز به دوران گذشته خود بازنخواهد گشت.

در هر صورت، افق رابطه با آمریکا برای چین پس از انتخابات به هیچ وجه روشن نیست و پکن باید خود را آماده کند تا یا رقابت و تقابل تنگاتنگ کنونی با آمریکای ترامپ را غالباً در موضوعات مالی- سیاسی ادامه دهد و یا دردسرهای یک دولت دموکرات به رهبری بایدن را با تأکید بر موضوعات سیاسی و با چاشنی حقوق بشر تجربه کند.

وبلاگ راضانی: وبلاگ راضانی، یک ورزشکار که به دنبال رستگاری است

کیوسک خبری آشنا: کیوسک خبری آشنا | مجله اخبار روز جهان

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 7921

به "صرف نظر از نتیجه انتخابات تنش میان آمریکا و چین افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صرف نظر از نتیجه انتخابات تنش میان آمریکا و چین افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید