لیست خوشبخت ترین کشورهای دنیا؛ رتبه ایران چند است؟

به گزارش مجله وبلاگ فروش، نهاد توسعه پایدار سازمان ملل در گزارش تازه خود رده بندی خوشبخت ترین کشورهای دنیا را در سال 2021 منتشر نموده است.

لیست خوشبخت ترین کشورهای دنیا؛ رتبه ایران چند است؟

به گزارش یورونیوز، هرچند تعریف دقیق خوشبختی یا سعادت می تواند بسته به شرایط متغیر باشد، با این حال این نهاد وابسته به سازمان ملل از سال 2012 بدین سو کوشش نموده است تا بر مبنای معیارهایی نظیر آزادی های شخصی و مدنی، امید به زندگی، درآمد سرانه، میزان فساد و خدمات اجتماعی کشورها را رتبه بندی کند.

سخاوت، صداقت، اعتماد بین افراد و دولت و همچنین میزان نابرابری های اجتماعی از دیگر فاکتورهای این آنالیز بوده اند.

گزارش تازه نسبت به سال های گذشته کمی تفاوت می نماید و علاوه بر موارد آنالیز پیشین، واکنش عاطفی افراد نسبت به همه گیری ویروس کرونا، نحوه روبرو دولت ها با بحران و اعتماد شهروندان به دولت ها نیز در محاسبات وارد شده است.

نتایج آنالیز ها نشان می دهد در سالی که دستکم 3 میلیون تن جان خود را به خاطر همه گیری از دست دادند، مردم جهان تا حد زیادی نسبت به آینده خوشبین مانده اند.

10 کشور برتر این لیست نسبت به سال گذشته تغییری ننموده است و کشورهای اروپای غربی و شاقتصادی همچنان 9 کشور از 10 کشور صدر این فهرست را تشکیل داده اند.

در این فهرست فنلاند برای چهارمین سال متوالی در شماره نخست لیست قرار گرفته است. پس از فنلاند؛ دانمارک، سوئیس، ایسلند، هلند، نروژ، سوئد، لوکزامبورگ، نیوزلند و اتریش در رده های بعدی جای گرفته اند.

نیوزیلند تنها کشور غیراروپایی حاضر در این لیست است. ایالات متحده آمریکا در رده 19 قرار گرفته، انگلیس صندلی 17 را به خود اختصاص داده و فرانسه نیز در رتبه 21 جای گرفته است.

نبود استرس حاصل از بیکاری، نداشتن غذا و ذخیره اقتصادی و همچنین وضع سلامتی باعث بالا رفتن رتبه کشورها به لحاظ احساس خوشبختی شده است. در سوی مقابل کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا عمدتا به دلیل شرایط ناپایدار حاکم بر کشورها در رده های انتهایی لیست قرار دارند.

ایران در این لیست پایین تر از اقتصادی، نیجریه و موزامبیک و بالاتر از اوگاندا، لیبریا و کنیا رتبه 118 را از میان 149 کشور به خود اختصاص داده است.

در قعر فهرست نیز افغانستان به عنوان تیره بخت ترین کشور جهان قرار گرفته است و پس از آن زیمباوه، رواندا و بوتساونا جای دارند.

جان هلیول، از نویسندگان این گزارش می گوید علیرغم وقوع همه گیری و بر خلاف انتظارها، در ارزیابی های شخصی شهروندان میزان کاهش خوشبختی گسترده ای مشاهده نشده است.

وی اضافه کرد: یک شرح می تواند این باشد که مردم کووید-19 را یک تهدید مشترک می دانند که همه را تحت تاثیر قرار می دهد و این باعث ایجاد همبستگی بیشتر می گردد.

در میان کشورهای آسیایی چین با ده رتبه بهبود نسبت به سال گذشته از صندلی 94 به 84 رسیده است.

رده بندی نهاد توسعه پایدار سازمان ملل عمدتا بر پایه نظرسنجی گروه گالوپ در 149 کشور جهان اجرا شده است.

در این نظرسنجی از شرکت کنندگان پرسیده می گردد بر اساس 6 فاکتور میزان حمایت اجتماعی، امید به زندگی، سخاوت، آزادی، میزان فساد و فراوری ناخالص ملی به زندگی شان از 1 تا 10 نمره بدهند.

منبع: فرارو
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 10828

به "لیست خوشبخت ترین کشورهای دنیا؛ رتبه ایران چند است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لیست خوشبخت ترین کشورهای دنیا؛ رتبه ایران چند است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید