مالیات خانه های خالی به صندوق ملی مسکن می رود

به گزارش مجله وبلاگ فروش، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: هر مالیاتی که از خانه های بدون سکه اخذ گردد به صندوق ملی مسکن می رود و به پرداخت تسهیلات برای مسکن گروه های کم درآمد اختصاص می یابد.

مالیات خانه های خالی به صندوق ملی مسکن می رود

محمود محمود زاده اظهار کرد: سامانه املاک و اسکان یک اقدام پایه برای شناسایی شرایط مسکن کشور است. هدف هم صرفا مالیات نیست بلکه برنامه اصلی، شناسایی اوضاع سکونتی خانوارها برای برنامه ریزی های حوزه مسکن است.

وی اضافه نمود: هر مالیاتی از خانه های خالی گرفته گردد مستقیم به صندوق ملی مسکن می رود و به عنوان تسهیلات برای مسکن کم درآمدها هزینه می گردد. اینکه تصور کنیم دولت برای افزایش درآمدهای مالیاتی، این سامانه را ایجاد نموده تصور اشتباهی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مطالبه عموم مردم ساماندهی بازار مسکن است، گفت: برای کنترل بازار مسکن باید ابتدا اطلاعات داشته باشیم تا بتوانیم برنامه ریزی کنیم. این سامانه یک اقدام خوب و مهم است و با قانونی که آذرماه سال گذشته از سوی مجلس تصویب شد ضمانت اجرایی پیدا کرد.

محمودزاده تاکید نمود: هم میهنان عزیز از این منظر به ثبت اطلاعات ملکی خود نگاه نمایند که اگر موضوع مسکن قرار است ساماندهی گردد احتیاج به این اطلاعات پایه دارد و به وسیله این سامانه انجام می گردد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در صورت عدم ثبت اطلاعات، بسیاری از خدمات شامل یارانه، افتتاح حساب بانکی، گذرنامه، پلاک خودرو و غیره قطع می گردد گفت: بله به هر حال این موضوعی است که در بند 7 تبصره 8 اصلاحیه ماده 54 قانون مالیاتهای مستقیم به آن اشاره شده است. کسانی که ظرف دو ماه اطلاعات سکونتی را ثبت ننمایند و پیروز به دریافت کد یکتا نشوند ارایه خدمات دستگاههای دولتی به آنها دچار اختلال می گردد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی درباره جرایم مالیاتی خانه های خالی گفت: هر خانوار می تواند یک اقامتگاه اصلی و یک اقامتگاه فرعی در شهری دیگر داشته باشد که مشمول مالیات خانه های خالی نمی گردد. صاحبان واحدهای نوساز نیز پس از 12 ماه و در حالت انبوه سازی پس از 18 ماه در صورت خالی بودن مالیات پرداخت می نمایند. همچنین خانه های خالی شهرهای کمتر از 100 هزار نفر و روستاها مشمول مالیات نیست اما اگر در سامانه ثبت نگردد مشمول 20 درصد مالیات متعلقه خواهد شد. معافیتهای دیگری نیز برای بعضی گروهها از جمله دانشجویان، دانش آموزان، مبتلایان به بیماریهای خاص و غیره در نظر گرفته شده است.

به گفته محمودزاده، در مواردی بجز موارد مذکور، واحدهای مسکونی پس از چهار ماه از زمان خالی بودن در سال اول مشمول شش برابر مالیات متعلق به واحدهای اجاری می گردد که در سال دوم 12 برابر و سال سوم 18 برابر خواهد شد. برای اشخاص حقوقی نیز این میزان دو برابر است. یعنی سال اول 12 برابر، سال دوم 24 برابر و سال سوم 36 برابر مالیات متعلقه به واحدهای اجاری است.

بنابراین گزارش، ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی خانوارها در سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir از روز پنجشنبه 19 فروردین شروع شده است. طبق این قانون کلیه سرپرستان خانوار اعم از شهری و روستایی، مالک و مستاجر و تمامی مالکین واحدهای مسکونی مکلف هستند که اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) را ظرف مدت دو ماه از تاریخ 19 فروردین 1400 در سامانه املاک و اسکان درج نمایند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 11169

به "مالیات خانه های خالی به صندوق ملی مسکن می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات خانه های خالی به صندوق ملی مسکن می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید