کسری بودجه نباید به پایه پولی بانک مرکزی تحمیل گردد

به گزارش مجله وبلاگ فروش، یک کارشناس پولی و بانکی معتقد است که تعریف عملیاتی انضباط پولی این است که کسری نقدی به پایه پولی بانک مرکزی تحمیل نشود و بانک ها مجبور نباشند از منابع بانک مرکزی برداشت نمایند.

کسری بودجه نباید به پایه پولی بانک مرکزی تحمیل گردد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، محمد ربیع زاده در گفت وگو با ایبِنا با بیان اینکه کسری بودجه در همه کشورها ممکن است به دلیل برتری هزینه ها نسبت به درآمدهای دولت رخ دهد، اظهار کرد: کسری بودجه بستگی به شرایط، منابع، امکانات، قدرت اقتصادی، برنامه ریزی و حکمرانی خوب و انضباط اقتصادی کشورها دارد که با راه چارههایی هم می توان آن را جبران کرد.

این کارشناس پولی و بانکی توضیح داد: یکی از راه چارههای قدیمی جبران کسری بودجه، قرض از دیگر کشورها و بانک جهانی است و همچنین بعضی موارد در داخل است که به هرحال در ایران نیز با توجه به شرایط تحریم و همچنین وابستگی شدید کشور به درآمدهای نفتی این کسری رخ داده است و ممکن بود هر دولتی با این شرایط نیز دچار کسری بودجه می شد.

وی ادامه داد: راه چاره رفع کسری بودجه کشور ، انضباط اقتصادی است که باعث می گردد دولت بتواند این کسری ناخواسته یا خواسته را برای چند سال مدیریت کند تا کشور از شرایط تحریم خارج گردد و از سوی دیگر اقتصاد داخلی خود را بر اساس عدم وابستگی به درآمدهای نفتی تطبیق دهد.

این کارشناس پولی و بانکی با تاکید بر اینکه انضباط اقتصادی به عنوان شعار نیست، توضیح داد: تعریف عملیاتی این مولفه این است که کسری نقدی به پایه پولی بانک مرکزی تحمیل نگردد و بانک ها مجبور نباشند از منابع بانک مرکزی برداشت نمایند که به تعبیری به معنای قرمز شدن حساب بانک هاست.

ربیع زاده گفت: این موضوع اگر در کسری بودجه و مدیریت آن رعایت گردد چنین اتفاقی نمی افتد و استقلال بانک مرکزی هم حفظ می گردد. استقلال بانک مرکزی به یک معناست و آن هم اینکه کسری بودجه از نظر عملیاتی به پایه پولی یا منابع بانک مرکزی و بانک ها تحمیل نگردد، چراکه در نهایت منجر به برداشت از منابع بانکی خواهد شد. در این صورت این نگرانی درباره ایجاد تورم نیز رفع خواهد شد.

وی ادامه داد: اما اگرکسری بودجه بر اساس این برنامه ریزی گردد که از منابع بانک مرکزی با بانک ها به صورت مستقیم با غیرمستقیم برداشت گردد، طبیعتا این نگرانی ایجاد می گردد که تورم و رشد نقدینگی را شاهد خواهیم بود.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 10963

به "کسری بودجه نباید به پایه پولی بانک مرکزی تحمیل گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسری بودجه نباید به پایه پولی بانک مرکزی تحمیل گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید