20 خاصیت چای بابونه برای سلامتی و زیبایی

به گزارش مجله وبلاگ فروش، خواص بابونه دم نموده را چقدر می شناسید؟ چای بابونه یک نوشیدنی محبوب با فواید فراوان است. بابونه، این گیاه گلدار از خانواده کاسنیان، از قرن ها پیش به عنوان درمانی طبیعی برای مسائل مختلف به کار رفته است. برای درست کردن چای بابونه، باید گل های خشک شده آن را به آب جوش افزود. برخی ها به خاطر ماهیت بدون کافئین چای بابونه و طعم جالبش، آن را جانشین چای سبز یا چای سیاه می نمایند.

20 خاصیت چای بابونه برای سلامتی و زیبایی

خواص چای بابونه

1. بهبود کیفیت خواب
بابونه خواص منحصربه فردی دارد، ازجمله می تواند کیفیت خواب را بهبود ببخشد. این گیاه حاوی آپیژنین است، آنتی اکسیدانی که به گیرنده های خاصی در مغز می چسبد و موجب خواب آلودگی می گردد، به این ترتیب بی خوابی یا اختلالات مزمن خواب را کاهش می دهد.

طی مطالعه ای مشاهده شد زنانی که بعد از زایمان به مدت دو هفته چای بابونه نوشیدند نسبت به سایرین کیفیت خواب بهتری داشتند. بعلاوه علائم افسردگی که با مسائل خواب در ارتباط است در این زنان نسبت به بقیه کمتر بود.

مطالعه دیگری نشان داد کسانی که به مدت 28 روز و 2 بار در روز به مقدار 270 میلی گرم عصاره بابونه مصرف کردند نسبت به سایرین 15 دقیقه زودتر به خواب رفتند و 1/3 کمتر از دیگران، شب ها از خواب بیدار می شدند.

این نتایج امیدوار نماینده است ولی برای مشخص اثرات دقیق چای بابونه روی خواب احتیاج به مطالعات بیشتری است. بااین وجود، اگر مشکل بی خوابی دارید، نوشیدن چای بابونه قبل از خواب ارزش امتحان کردن را دارد.

2. بهبود سلامت سیستم گوارشعملکرد مناسب سیستم گوارش و هضم صحیح غذا برای سلامتی عمومی بدن لازم است.

شواهد اندکی نشان می دهد بابونه با کاهش خطر ابتلا به بیماری های خاص دستگاه گوارش، می تواند موجب هضم بهتر غذا گردد.

نتایج چندین مطالعه درباره خواص چای بابونه حاکی از آن است که عصاره بابونه به علت خاصیت ضدالتهابی، می تواند در موش ها از اسهال جلوگیری کند.

طی آنالیز دیگری روی موش صحرایی، مشاهده شد بابونه می تواند در جلوگیری از زخم معده هم مؤثر باشد؛ زیرا موجب کاهش اسید معده می گردد و از رشد باکتری هایی که باعث ایجاد زخم معده می شوند جلوگیری می نماید.

با وجود تمام این یافته ها، برای تأیید نقش بابونه در سیستم گوارش، احتیاج به آزمایش های بیشتری روی انسان است.

با این حال، می گویند چای بابونه برای معده آرام بخش است؛ و از قدیم از آن برای درمان بسیاری از بیماری های گوارشی مانند حالت تهوع و گاز معده استفاده می گردد.

3. پیشگیری از بعضی سرطان هاآنتی اکسیدان های موجود در چای بابونه خطر ابتلا به بعضی از انواع سرطان را کاهش می دهد.

بابونه حاوی آنتی اکسیدان آپیگنین است. پژوهشگران در مطالعات آزمایشگاهی مشاهده کردند آپیژنین با سلول های سرطانی، به خصوص سرطان سینه، دستگاه گوارش، سرطان پوست، سرطان پروستات و سرطان رحم مبارزه می نماید.

علاوه براین، بعد از انجام آزمایشی روی 537 نفر، مشاهده شد کسانی که هفته ای 2 تا 6 مرتبه چای بابونه نوشیدند بسیار کمتر از سایرین در معرض ابتلا به سرطان تیروئید قرار گرفتند.

این یافته ها امیدوارنماینده است اما برای اطمینان از نقش چای بابونه روی پیشگیری از سرطان به تحقیقات دقیق تر و بیشتر روی انسان احتیاج داریم.

4. کنترل قند خونیکی دیگر از خواص چای بابونه این است که می تواند به کاهش قند خون یاری کند.

وقتی سطح قند خون افزایش می یابد، سلول های پانکراس آسیب می بینند، خواص ضدالتهابی بابونه از این آسیب ها جلوگیری می نماید.

پانکراس، انسولین (هورمونی مسئول حذف قند از خون) فراوری می نماید، بنابراین سلامت آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

در مطالعه ای روی 64 فرد مبتلا به دیابت، مشاهده شد کسانی که روزانه به مدت 8 هفته چای بابونه مصرف کردند، نسبت به سایرین که فقط آب می نوشیدند میانه قند خون کمتری داشتند.

مطالعات روی حیوانات هم نشان می دهد چای بابونه می تواند به مقدار قابل توجهی سطح قند خونِ ناشتا را کاهش دهد و از افزایش قند خون بعد از خوردن غذا جلوگیری کند.

بیشتر نتایجی که مربوط به نقش چای بابونه در کنترل قند خون می گردد براساس مطالعه روی حیوانات است. با این حال، نتایج این مطالعات امیدوارنماینده است.

5. بهبود سلامت قلبچای بابونه سرشار از فلاون (دسته ای از آنتی اکسیدان ها) است. فلاون ها با کاهش فشار خون و هم کاهش کلسترول احتمال بیماری های قلبی را کاهش می دهند.

پژوهشگران با مطالعه ای که روی 64 بیمار دیابتی انجام دادند دریافتند، مقدار کلسترول کل، تری گلیسیرید و سطح کلسترول بد (LDL) در کسانی که با هر وعده غذایی چای بابونه مصرف کردند نسبت به سایرین کاهش قابل ملاحظه ای داشته است.

برای اطمینان از نقش چای بابونه در سلامت قلب احتیاج به تحقیقات بیشتری است ولی می توان با اطمینان گفت این چای حداقل باعث بدتر شدن سلامت قلب نمی گردد.

6. کاهش التهاباتبابونه خاصیت ضداسپاسم و ضدالتهابی بالایی دارد و در درمان اسپاسم و گرفتگی های روده و معده تأثیر چشمگیری دارد. مصرف منظم چای بابونه به بهبود مسائلی مانند سندروم روده تحریک پذیر، حالت تهوع، درمان اسپاسم عضلانی و گاستروانتریت (بیماری التهابی معده ای روده ای) یاری می نماید.

7.تقویت سیستم ایمنیترکیبات فنُلی موجود در چای بابونه به تقویت سیستم ایمنی و نابودی عفونت ها یاری می نماید. بعلاوه دیگر ترکیبات موجود در چای بابونه هم با سرماخوردگی، آنفولانزا و مسائل سینوس مبارزه نموده و به تسکین و بهبود گرفتگی ها یاری می نماید.

8. کاهش استرس و نگرانییکی از معروف ترین فواید چای بابونه در درمان استرس و هم درمان نگرانی است. پس از یک روز طولانی کاری، طبع گرم و آرام بخش این نوشیدنی می تواند به افزایش سطح هورمون ملاتونین و سروتونین در بدن یاری بکند. این هورمون ها می توانند استرس و نگرانی را از بین ببرند.

براساس گزارش یک مجله آمریکایی بابونه می تواند به تسکین فوری سردرد و میگرن یاری بکند. بعلاوه بابونه به آرامش فکر و ازبین بردن علائم رایج اضطراب یاری می نماید. مصرف یک تا دو فنجان چای بابونه در روز می تواند به بهبود استرس مزمن یاری چشمگیری بکند. براساس تحقیقات چای بابونه در درمان علائم افسردگی پس از زایمان هم مؤثر است.

9. خواص بابونه برای پوست؛ مراقبت از پوستاز دیگر خواص چای بابونه می توان به ویژگی های ضدالتهابی آن اشاره نمود. این چای به خاطر خواص ضدالتهابی و سرشاربودن از آنتی اکسیدان ها، چیزی فراتر از یک نوشیدنی گیاهی داغ است. مصرف موضعی چای بابونه به بهبود و بیماری ها و حساسیت های پوستی مانند درماتیت (اگزما) یاری می نماید.

نوشیدن چای بابونه می تواند برای شفافیت پوست هم بسیار مفید باشد. می توان از چای بابونه به عنوان یک شفاف نماینده طبیعی پوست استفاده کرد. چای بابونه سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که به سلامت پوست یاری می نمایند.

بابونه می تواند رنگ پوست را شفاف تر بکند و به شما همان پوستی را ببخشد که همواره آرزویش را داشتید.

بعلاوه چای بابونه می تواند به طور چشمگیری به سلامت پوست یاری کند و در کاهش آکنه و هم کاهش چین و چروک پوست صورت مؤثر است. چای بابونه با کاهش استرس اکسیداتیو (پیروزی رادیکال های آزاد بر دفاع آنتی اکسیدانی بدن) و تقویت عکس العمل سیستم ایمنی تأثیرات شگفت انگیزی بر پوست دارد.

10. پیشگیری از پوکی استخوانعصاره بابونه می تواند اُستئوبلاست (یاخته هایی که استخوان می سازند یا استخوان ساز) را به فعالیت تحریک کند. این سلول ها در ساخت استخوان نقش دارند. بنابراین یکی از خواص چای بابونه افزایش تراکم استخوان است.

درنتیجه از بروز مسائلی مانند پوکی استخوان جلوگیری می نماید.

11. تسکین دردهای قاعدگیطبع ضدالتهاب چای بابونه آن را به گزینه ای محبوب و آرام بخش برای زنانی تبدیل نموده که از درد قاعدگی و علائم سندروم پیش از قاعدگی مانند نفخ شکم، گرفتگی عضلات، اضطراب، عرق کردن، ناتوانی در خوابیدن و تغییرات خلقی رنج می برند.

12. درمان واکنش های آلرژیکاز دیگر خواص بابونه درمان واکنش های آلرژیک است. چای بابونه می تواند واکنش های دستگاه ایمنی نسبت به آلرژی ها را تعدیل بکند. بابونه می تواند مانند یک آنتی هیستامین عمل کند و واکنش های آلرژیک بدن را کاهش بدهد.

13. خواص بابونه برای مو؛ محافظت از موعلاوه بر تمام خواص چای بابونه که تا به امروز به آنها اشاره نمودیم، بسیاری از مصرف نمایندگان مدعی اند که این چای می تواند به بهبود ظاهر و مقاومت مو یاری بکند. براساس مطلبی که در مجله بین المللی دارو و علوم زیستی به چاپ رسید ترکیبات ضدالتهاب بابونه می توانند موجب کاهش حساسیت پوست سر بشوند. ترکیبات شیمیایی موجود در بابونه می توانند موجب تقویت موها شوند، در درمان شوره سر مؤثر باشند و به شما مویی زیباتر و نرم تر هدیه بکند.

14. سلامت دهاناز دیگر خواص چای بابونه توانایی مبارزه با عفونت های دهان، جلوگیری از پوسیدگی دندان و محافظت از دندان ها و لثه هاست. علاوه بر این خواص ضدالتهابی آن می تواند به تسکین دندان درد یاری بکند.

15. درمان بواسیربه لطف خواص بابونه در تسکین دهندگی، این گیاه می تواند به درمان بواسیر (هموروئید) و صرع یاری بکند.

16. درمان سرماخوردگیآیا سرما خورده اید؟ یکی از مهمترین فواید بابونه یاری به درمان سرماخوردگی است. برای یاری به درمان سرماخوردگی تنها کافی است یک فنجان چای بابونه داغ میل بکنید و اجازه بدهید این چای جادوی خودش را انجام بدهد. بعلاوه می توانید با استفاده از بخور چای بابونه از گرفتگی بینی و پشت حلق، آبریزش بینی و سوزش گلو بکاهید.

17. خواص بابونه برای معده؛ تسکین دردهای معده ایبراساس اطلاعات مرکز ملی بیوتکنولوژی چای بابونه می تواند به آرامش دستگاه گوارش و بهبود اختلالات گوارشی مانند نفخ، سوء هاضمه، اسهال، بی اشتهایی عصبی، بیماری سفر، حالت تهوع و استفراغ یاری بکند.

18. درمان بریدگی ها، زخم ها و بیماری های پوستیآیا می دانستید در یونان، مصر و روم باستان برای درمان زخم ها و یاری به سلامت افراد از چای بابونه استفاده می شد؟ این امر به آن خاطر است که بابونه از گیاه بابونه آلمانی مشتق می گردد که خواص ضدالتهابی و ضدمیکروبی دارد. بعلاوه این گیاه به درمان بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و اگزما یاری می نماید. از مطالعه این همه خواص بابونه شگفت زده شده اید، نه؟

19. ضدپیریچای بابونه منبع فوق العاده ای از آنتی اکسیدان هاست و از پوست در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می نماید. بابونه فرایند ترمیم سلول ها و بافت ها را تسریع می نماید و می تواند منافذ پوست را تنگ تر کند و از سرعت پیرشدن پوست بکاهد.

20. کاهش کبودی یا سیاهی دور چشمبهتر است کیسه های چای بابونه کیسه ای را پس از مصرف دور نریزید. به جای این کار آنها را در یخچال بگذارید. سپس بسته های سردشده را بر روی چشم تان بگذارید (مخصوصا پس از ماساژ چشم) تا اطراف چشم تان به طور چشمگیری روشن و پف زیر چشم ها کم بگردد.

دیگر خواص چای بابونهموارد زیر تعدادی دیگر از خواص چای بابونه هستند که به صورت علمی ثابت نشده اند:

افزایش ایمنی بدن: ظاهرا چای بابونه برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی مفید است، اما شواهدی در این زمینه وجود ندارد. بعضی معتقدند بابونه گلودرد را تسکین می دهد.

کاهش اضطراب و افسردگی: بر اساس بعضی شواهد، بابونه می تواند در کاهش اضطراب و افسردگی مؤثر باشد، البته به شرطی که به عنوان رایحه درمانی و یا به صورت درمان مکمل از آن استفاده گردد.

بهبود سلامت پوست: ظاهرا استفاده از محصولات آرایشی حاوی بابونه شامل لوسیون، کرم دور چشم و صابون می تواند پوست را مرطوب نگه دارد و التهاب آن را کاهش دهد.

جلوگیری از پوکی استخوان: بعضی ادعا می نمایند چای بابونه می تواند از مواردی مانند پوکی استخوان جلوگیری کند. البته شاهد زیادی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

این خواص بابونه هنوز به صورت علمی ثابت نشده اند اما منظور این نیست که صحت ندارند، صرفا تا به حال آنالیز نشده اند و ممکن است در آینده درباره آن تحقیقات گسترده صورت گیرد.

مضرات چای بابونهمعمولا نوشیدن چای بابونه برای کسی ضرر ندارد، ولی بر اساس بعضی گزارش ها، افرادی به این گیاه آلرژی داشته اند. معمولاً کسانی به بابونه آلرژی دارند نسبت به گیاهان خانواده کاسنی مانند کهنه واش و گل داودی هم حساسند.

علاوه براین، محصولات آرایشی حاوی بابونه ممکن است در صورت تماس مستقیم با چشم، آن را تحریک کند و موجب قرمزی و التهاب چشم ها گردد.

بعلاوه ممکن است نوشیدن چای بابونه برای بچه ها، زنان باردار یا شیرده و افراد مبتلا به بیماری های کبد یا کلیه خوب نباشد.

با این حال هیچ گزارشی مبنی بر خطرات جدی چای بابونه برای سلامتی اعلام نشده است.

و در آخر اینکه…چای بابونه یک نوشیدنی سالم است. این چای حاوی آنتی اکسیدان های قدرتمندی است که فواید زیادی دارند، ازجمله، خطر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی را کاهش می دهند.

اگرچه تحقیقات خوب و امیدوارنماینده ای راجع به خواص بابونه اجرا شده ولی برای نتیجه گیری نهایی درباره تأثیر آن روی سلامت انسان احتیاج به تحقیقات بیشتری است. بسیاری از مطالعات در این زمینه روی حیوانات و در آزمایشگاه اجرا شده و درنتیجه ممکن است در خصوص انسان صدق نکند.

با تمام این تفاسیر نوشیدن چای بابونه ضرری ندارد و می توان از طعم خوش و عطر آرامش بخش آن لذت برد و می توان گفت به امتحان کردنش می ارزد!

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 14847

به "20 خاصیت چای بابونه برای سلامتی و زیبایی" امتیاز دهید

1 کاربر به "20 خاصیت چای بابونه برای سلامتی و زیبایی" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 خاصیت چای بابونه برای سلامتی و زیبایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید