خبرنگاران گزاره برگ وزارت خارجه درمورد رأی صلاحیتی دیوان بین المللی دادگستری

به گزارش مجله وبلاگ فروش، تهران - خبرنگاران - وزارت امور خارجه ایران با انتشار گزاره برگی به تشریح موضوع حکم دیوان بین المللی دادگستری در خصوص رای صلاحیتی در پرونده شکایت جمهوری اسلامی ایران از ایالات متحده آمریکا بابت نقض عهدنامه 1955 مودّت پرداخت.

خبرنگاران گزاره برگ وزارت خارجه درمورد رأی صلاحیتی دیوان بین المللی دادگستری

به گزارش خبرنگاران، دیوان بین المللی دادگستری روز چهارشنبه با صدور حکمی تاریخی، اعتراض مقدماتی آمریکا را رد و صلاحیت خود را برای رسیدگی به پرونده شکایت ایران از ایالات متحده به دلیل نقض پیمان مودت ایران و آمریکا تأیید کرد.

براساس حکم صادر شده که یک نسخه از آن در تارنمای دیوان لاهه منتشر شده این نهاد قضایی 6 اعتراض مقدماتی آمریکا را نسبت به عدم صلاحیت دادگاه و اینکه این پرونده باید از دستور کار خارج شود، رد کرده است.

ایران پس از تجدید تحریم های آمریکا و با استناد به پیمان مودت دوجانبه سال 1955 و با توجه به آنکه پیمان، دیوان لاهه را مرجع برطرف اختلافات معین کرده است، از آمریکا به اتهام نقض این پیمان شکایت کرد.

متن فارسی گزاره برگ این شکایت که توسط وزارت امور خارجه ایران منتشر شده به توضیح زیر است:

در تاریخ 3 فوریه 2021 (15 بهمن 1399) دیوان بین المللی دادگستری رأی صلاحیتی خود را در پرونده شکایت جمهوری اسلامی ایران از ایالات متحده آمریکا بابت نقض عهدنامه 1955 مودّت صادر کرد. مطابق روال معمول، قاضی عبدالقوی احمدیوسف رئیس دیوان، بخش های مهم رأی مزبور در خصوص ایرادات مقدماتی دولت آمریکا در اعتراض به صلاحیت و قابلیت پذیرش دعوی را در مقر دیوان در کاخ صلح شهر لاهه قرائت نمود. خوشبختانه رأی صلاحیتی دیوان به نفع دولت ایران صادر شده و دیوان ضمن رد همه ایرادات مقدماتی ایالات متحده، خود را برای ورود به مرحله ماهوی پرونده صالح دانست و بنابراین، پیروزی حقوقی قابل توجهی در این مرحله از دادرسی برای کشورمان حاصل شد.

1- موضوع شکایت ایران علیه آمریکا در این پرونده چیست؟

دولت ایران به خاطر اِعمال مجدد تحریم های یک جانبه اقتصادی و تشدید اقدامات محدودنماینده علیه دولت، ملت و شرکت های ایرانی و مغایرت آن ها با مفاد عهدنامه 1955 مودّت میان دو کشور از دولت آمریکا نزد دیوان بین المللی دادگستری شکایت کرده است. به موجب تصمیم اجرایی 18 اردیبهشت 1397 (8 مه 2018) دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق ایالات متحده و خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تحریم های یک جانبه ای علیه کشورمان اِعمال شد و اقدامات محدودنماینده جدیدی علیه اتباع ایرانی و غیرایرانی وضع شد که با پاره ای از مفاد عهدنامه مودّت مغایرت دارد. عهدنامه مزبور متضمن تعهداتی در حمایت از اتباع یکدیگر در قلمرو سرزمین طرف دیگر از جمله در زمینه واردات و صادرات، جابجایی پولی، رعایت حقوق و منافع مکتسبه و منع رفتار تبعیض آمیز و همچنین آزادی تجارت بین سرزمین های دو کشور است.

2- مرجع رسیدگی به شکایت کشورمان کدام دادگاه است؟

دیوان بین المللی دادگستری یک محکمه بین المللی و یکی از ارکان اصلی سازمان ملل متحد مستقر در لاهه هلند است که از 15 قاضی تشکیل شده و آراء ترافعی آن یعنی آرایی که در دعاوی بین دولت ها صادر می نماید برای دولت های طرف دعوی از نظر حقوقی الزام آور است. هر دولت طرف دعوا که اتباع آن به عنوان قاضی در دیوان حضور نداشته باشد حق دارد یک نفر قاضی اختصاصی را به دیوان معرفی کند. برهمین اساس، دکتر جمشید ممتاز از اساتید برجسته حقوق بین الملل کشورمان به عنوان قاضی اختصاصی ایران در این پرونده انتخاب و معرفی شدند.

3- خواسته های ایران از دیوان بین المللی دادگستری چیست؟

کشورمان در تاریخ 25 تیر 1397 دو لایحه را به صورت هم زمان تقدیم دیوان کرد. یکی دادخواست تنظیم شده علیه ایالات متحده آمریکا مبنی بر مسئولیت بین المللی آن دولت به دلیل نقض عهدنامه مودّت و دیگری درخواست از دیوان برای صدور دستور موقت مبنی بر توقف اجرای تحریم ها تا زمان صدور رأی نهایی. دیوان تنها درصورتی اقدام به صدور دستور موقت می نماید که برای رسیدگی صلاحیت علی الظاهر داشته باشد و در ضمنً خطر فوری و زیان های غیرقابل جبرانی متوجه منافع یک طرف دعوا باشد.

دولت ایران در دادخواست خود از دیوان خواسته ضمن احراز صلاحیت برای رسیدگی به ماهیت پرونده، اعلام کند:

الف) اقدامات آمریکا علیه ایران برخلاف تعهدات آن کشور براساس مواد (1)4، (2)4، (1)5، (1)7، (1)8، (2)8، (2)9، (3)9 و (1)10 عهدنامه 1955 مودّت مبنی بر تعهد به رفتار منصفانه و عادلانه با اتباع و شرکت های ایرانی و خودداری از محدودسازی صادرات و واردات کالا و تبادلات اقتصادی بین دو کشور و در نهایت تضمین آزادی تجارت فی مابین بوده است.

ب) آمریکا باید به هر وسیله که می تواند اِعمال تحریم هایی را که در ارتباط با تصمیم اجرایی 8 مه 2018 رئیس جمهوری ایالات متحده اتخاذ شده، سرانجام دهد.

ج) آمریکا باید بلافاصله تهدیدات خود را در ارتباط با اِعمال تحریم های بیشتر سرانجام دهد.

د) آمریکا باید تضمین دهد که هیچ گونه اقدامی برای دور زدن تصمیمی که دیوان می گیرد، انجام ندهد و عدم تکرار نقض عهدنامه را تضمین کند.

ه) آمریکا باید غرامتی را که دیوان در مراحل بعدی رسیدگی معین می نماید، به صورت کامل پرداخت کند.

4- براساس دستور موقت دیوان، دولت آمریکا چه تعهداتی در قبال کشورمان دارد؟

دیوان در تاریخ 11 مهر 1397 (3 اکتبر2018) پس از آنالیز درخواست ایران و استماع دفاعیات طرفین به اتفاق آراء به این نتیجه رسید که ادعاها و استدلال های حقوقی دولت آمریکا مردود بوده و نگرانی ها و ملاحظات دولت ایران در خصوص آثار غیرانسانی تحریم ها براساس عهدنامه مودت باورپذیر است. بر همین اساس دیوان، آمریکا را ملزم نمود هرگونه موانع ناشی از تحریم های وضع شده از تاریخ 8 مه 2018 را که مانع واردات اقلام بشردوستانه به ایران می شود، مرتفع نماید.

متعاقب صدور دستور موقت، دولت آمریکا باید مطابق با تعهدات خود طبق عهدنامه هرگونه مانعی را که ناشی از اعمال مجدد تحریم ها 8 مه 2018 بر سر صادرات آزاد الف) دارو و اقلام پزشکی ب) مواد غذایی و محصولات کشاورزی و ج) قطعات یدکی، تجهیزات و ارائه خدمات لازم برای ایمنی هواپیمایی کشوری به ایران ایجاد شده، مرتفع سازد. به علاوه، آمریکا می بایست از اعطای مجوزهای لازم برای مبادله کالا و خدمات مزبور اطمینان حاصل کرده و محدودیت ها در پرداخت و انتقال وجوه در این زمینه را بردارد. همچنین براساس این دستور، طرفین دعوی باید از انجام هرگونه اقدامی که ممکن است باعث تشدید اختلاف مطروحه شود ، خودداری نمایند.

5- آیا دولت آمریکا تا به امروز به تعهداتش در دستور موقت دیوان عمل کرده است؟

دولت آمریکا تا به امروز به تعهدات خود به موجب دستور موقت دیوان عمل نکرده و دولت ایران طی چندین مکاتبه با دولت آمریکا و دیوان، موارد نقض دستور موقت را گوشزد کرده و در نهایت دیوان تصمیم گرفته است که رسیدگی به موارد نقض را در مرحله ماهوی آنالیز کرده و تصمیم گیری نماید؛ بنابراین، دولت ایران این فرصت را دارد تا در مرحله رسیدگی به ماهیت به دلیل عدم ایفای تعهدات آمریکا بر مبنای دستور موقت، از دیوان درخواست جبران خسارت کند.

6- فرآیند دادرسی طی شده نزد دیوان از زمان صدور دستور موقت تا به امروز چگونه بوده است؟

دولت ایران لایحه ماهوی خود را در 24 مه 2019 به ثبت رساند و در آن ضمن تشریح آثار وخیم تحریم های آمریکا علیه کشورمان به اثبات نقض مواد مختلف عهدنامه مودت و استدلال های حقوقی مربوط به آن پرداخت. دولت آمریکا در اوت 2019 اقدام به ثبت لایحه ایرادات مقدماتی اعتراض به صلاحیت و قابلیت استماع دعوی کرد. دولت ایران نیز لایحه جوابیه به ایرادات مقدماتی آمریکا را در دسامبر 2019 به دیوان تسلیم نمود. جلسات استماع رسیدگی به ایرادات مقدماتی آمریکا از 14 لغایت 21 سپتامبر و به دلیل لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی مرتبط با همه گیری کرونا به وسیله ویدئوکنفرانس و به صورت مجازی برگزار گردید.

نهایتا رأی صلاحیتی دیوان در 3 فوریه 2021 صادر شد.

7- فرایند احراز صلاحیت در دیوان چگونه است؟

احراز صلاحیت دیوان یک فرآیند پیچیده حقوقی است و تنها پس از آنکه دیوان خود را صالح به رسیدگی بداند، می تواند به ماهیت پرونده و خواسته های خواستار رسیدگی کند. دیوان تنها درصورتی می تواند به دعاوی دولت ها رسیدگی کند که هر دوی آن ها نسبت به حضور در دیوان رضایت داشته باشند. به بیان دیگر ضروری است دولت ها بعد از بروز اختلاف، برای رجوع به دیوان با یکدیگر موافقت نمایند و یا اینکه قبلا طی یک معاهده یا با صدور یک اعلامیه موافقت خود را راجع به ارجاع اختلافات آینده به دیوان خاطرنشان کرده باشند. مطابق بند 2 ماده 21 عهدنامه مودّت، دیوان بین المللی دادگستری صلاحیت رسیدگی به اختلافاتی که راجع به تفسیر یا اجرای عهدنامه مزبور به وجود می آید را دارد. بر این اساس، ایران در سال 1397 شکایت خود علیه آمریکا را در دیوان ثبت نمود و متقابلاً دولت آمریکا نیز ایرادات و اعتراضات صلاحیتی متعددی را برای عدم ورود دیوان به مرحله ماهوی مطرح نمود.

8- در مرحله رسیدگی به ایرادات مقدماتی به صلاحیت دیوان، طرفین چه استدلالاتی کردند؟

محور اصلی استدلال های آمریکا برای زیر سؤال بردن صلاحیت دیوان عبارت بود از:

الف) عدم ارتباط دعوا با عهدنامه مودّت و ناشی شدن اختلاف از برجام.

ب) عدم ارتباط دعوای ایران با اقدامات آمریکا و مرتبط بودن آن ها با اقدامات دولت های ثالث و خارج بودن آن از شمول عهدنامه دوجانبه مودّت.

ج) وجود استثنائات ماده 20 عهدنامه مودّت راجع به مواد شکافت پذیر و منافع امنیتی اساسی آمریکا و خارج بودن ادعاهای ایران از شمول عهدنامه.

د) ادعای سوءاستفاده از جریان دادرسی توسط ایران.

در مقابل، محور اصلی دفاعیات و پاسخ های ایران به ایرادات ایالات متحده عبارت بود از:

الف) مرتبط بودن موضوع اصلی دعوا با نقض مفاد عهدنامه مودّت و بند مربوط به حل و فصل اختلاف آن.

ب) شمول عهدنامه بر آنچه آمریکا اقدامات دولت های ثالث می نامد، اما در واقع نام دیگری برای تحریم های ثانویه است و ناشی شدن دعوا از اقدامات غیرقانونی آمریکا که ناقض مواد مختلف عهدنامه است.

ج) عدم قابلیت اِعمال استثنائات ماده 02 در مرحله صلاحیتی و بی ارتباط بودن ایرادات آمریکا با اِعمال صلاحیت دیوان.

همچنین در جریان جلسات استماع، وکلا و نمایندگان کشورمان به سیاست فشار حداکثری دولت آمریکا و مسائل ناشی از آن از جمله ایجاد محدودیت در زمینه تجارت و مراودات اقتصادی با سایر کشورها و واردات مواد غذایی و دارو و تجهیزات پزشکی و دسترسی به نظام بانکی بین المللی اشاره کرده و آثار منفی اقدامات آمریکا بر افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملی و وضع معیشتی مردم ایران را تشریح کردند.

9- رأی صلاحیتی دیوان دربردارنده چه نکاتی است؟

در این رأی دیوان پس از آنالیز ایرادات صلاحیتی آمریکا، نظر خود را به توضیح ذیل راجع به آن ها خاطرنشان کرد:

1- به اتفاق آرا ایراد مربوط به عدم ارتباط دعوا با تفسیر یا اجرای عهدنامه مودت 1955 را رد کرد.

2- به اتفاق آرا ایراد مرتبط با اقدامات راجع به معاملات بین جمهوری اسلامی ایران یا اتباع و شرکت های ایرانی با کشورهای ثالث یا اتباع و شرکت های آن ها را رد و رسیدگی به آن ها را به مرحله ماهوی موکول کرد.

3- با پانزده رأی موافق در برابر یک رأی مخالف، ایراد راجع به عدم قابلیت پذیرش دعوا را رد کرد.

4- با پانزده رأی موافق در برابر یک رأی مخالف، ایراد راجع به مستثنابودن اقدامات مربوط به مواد شکافت پذیر و مواد رادیواکتیو و محصولات ناشی از آن ها مندرج در قسمت ب بند 1ماده 20 عهدنامه مودت را در این مرحله رد و آن را مربوط به مرحله ماهوی دانست.

5- به اتفاق آرا، ایراد راجع به مستثنابودن اقدامات مربوط به منافع امنیتی اساسی مندرج در قسمت د بند 1 ماده 20 عهدنامه مودت را در این مرحله رد و آن را مربوط به مرحله ماهوی دانست.

6- با پانزده رأی موافق در برابر یک رأی مخالف، صلاحیت خود را بر اساس بند 2 ماده 21 عهدنامه مودت برای رسیدگی به دعوای مطروحه احراز نمود و ادعای ایران را مسموع تشخیص داد.

شایان ذکر است که تنها رأی مخالف مورد اشاره در بندهای فوق الذکر، مربوط به قاضی اختصاصی منصوب آمریکا است.

10- رسیدگی ماهوی دیوان چه زمانی سرانجام خواهد یافت؟

در حال حاضر با صدور رأی صلاحیتی و رد ایرادات مقدماتی ایالات متحده توسط دیوان، پرونده وارد مرحله رسیدگی ماهوی می شود. با احراز صالح بودن دیوان برای ورود به ماهیت دعوا، یکی از موانع مهم پیش رو مرتفع شده و از این پس با توجه به ثبت لایحه ماهوی ایران در 24 مه 2019 ، اکنون نوبت دولت آمریکاست که لایحه متقابل خود را تسلیم دیوان نماید. مطابق رویه متداول در این گونه پرونده ها و با توجه به پیچیدگی و اهمیت پرونده و حجم بالای مدارک و مستندات ارائه شده، احتمالاً رسیدگی به پرونده در ماهیت، فرآیندی زمان بر و حتی دومرحله ای خواهد بود. به عبارت دیگر، پس از ثبت لایحه متقابل توسط ایالات متحده، دولت ایران نیز لایحه جوابیه تهیه کرده و در دیوان ثبت می نماید. متعاقباً ایالات متحده نیز می تواند لایحه بازدفاع خود را تهیه و در دیوان به ثبت برساند. البته دو مرحله ای بودن دادرسی در این خصوص بستگی به نظرات طرفین و تصمیم دیوان دارد. پس ازآن، جلسات استماع برگزار خواهد شد و در سرانجام، دیوان پس از آنالیز لوایح و مستندات و استماع دفاعیات شفاهی طرفین مبادرت به شور و صدور رأی ماهوی خواهد نمود و به این ترتیب نتیجه نهایی پرونده معین خواهد شد.

11- آیا آراء صادره از سوی دیوان دارای ضمانت اجرا است؟

به طور کلی، طبق ماده 94 منشور سازمان ملل متحد، آراء صادره توسط دیوان برای اعضای سازمان ملل لازم الاجراست. البته ضمانت اجرای آراء محاکم قضایی بین المللی در حقوق بین الملل با نظام های حقوق داخلی متفاوت است. با وجود این، کشوری که در دیوان بین المللی دادگستری محکوم شود، در صورت عدم متابعت از رأی، هزینه سیاسی و حیثیتی زیادی را متحمل می شود. همچنین درصورت عدم اجرای تعهدات مندرج در آن توسط هر یک از طرفین دعوا، طرف دیگر می تواند موضوع را به شورای امنیت ارجاع دهد. در این صورت، شورای امنیت نیز اتخاذ تصمیم خواهد نمود. البته گفتنی است که آمریکا در گذشته در بعضی از پرونده هایی که در آن ها محکوم شده است برخلاف قواعد حقوق بین الملل از تبعیت از آرای دیوان امتناع کرده است و از این جهت سابقه سیاهی دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 10153

به "خبرنگاران گزاره برگ وزارت خارجه درمورد رأی صلاحیتی دیوان بین المللی دادگستری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گزاره برگ وزارت خارجه درمورد رأی صلاحیتی دیوان بین المللی دادگستری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید