درمان اورژانسی فشارخون بالا

به گزارش مجله وبلاگ فروش، شرایطی مانند استرس، بی خوابی، چاقی مفرط و سایر شرایط پزشکی نهفته می تواند به فشار خون بالا دامن بزند. گاهی اوقات حتی افراد سالم هم از فشارخون بالا رنج می برند.

درمان اورژانسی فشارخون بالا

به گزارش صدآنلاین، امروزه تکنیک و روش های متعددی کشف شده است که با توجه به رعایت آن ها، رگ های خونی و ماهیچه ها به آرامش می رسند و درنهایت فشارخون کاملاً قابل کنترل می گردد.

فشار دادن توپ استرس

انجام حرکات ورزشی دستی، سفت و شل کردن ماهیچه های دست با فشار دادن توپ استرس به افزایش میزان انعطاف رگ های خونی یاری می نماید، درنتیجه ماهیچه ها انعطاف قابل توجهی به دست می آورند. سه بار در هفته و هر بار برای 12 تا 15 دقیقه این کار را تکرار کنید. پس از گذشت یک ماه، باید میزان فشارخونتان تا 10 درصد افت داشته باشد.

قرار دادن پا در ظرف آب گرم

پاهایتان را در آب گرم و تا حدودی ولرم بگذارید؛ با انجام این کار سر و گردنتان خنک شده و از سرازیر شدن خون به سمت مغز جلوگیری می نماید. یک سطل یا تشت را از آب گرم پر کنید، روی صندلی بنشینید و برای 10 تا 15 دقیقه پا های خود را در ظرف آب قرار دهید. با این کار خون از سر به سمت پا ها حرکت نموده و به مرورزمان فشارخونتان به حد طبیعی خود نزدیک و نزدیک تر می گردد و از فشار خون بالا رهایی می یابید.

قرار گرفتن در شرایط شاواسانا

شاواسانا، یا حالت نشئه (سرخوشی) در کاهش تعداد ضربان قلب یاری می نماید و به طور مؤثر میزان فشارخون را پایین می آورد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی کمرتان دراز بکشید، چشمانتان را ببندید، و سعی کنید تا هرکدام از ماهیچه های خود را آرام کنید. برای مدت 10 تا 15 دقیقه در این حالت بمانید. باید تا زمانی این کار را تکرار کنید که در انتها احساس خوبی به دست آورید. علاوه بر این که با انجام این حرکت ورزشی جسمتان به آرامش رسیده است، میزان فشارخونتان نیز به میزان طبیعی نزدیک می گردد؛ و همین طور سیستم عصبی بدنتان هم به تعادل نسبی می رسد.

نوشیدن آب

گاهی اوقات کم شدن آب باعث افزایش میزان فشارخون می گردد. زمانی که بدنتان میزان زیادی آب از دست می دهد، میزان خون در آن کم شده و برخلاف آن، مقاومت ثانویه بیشتر و بیشتر می گردد. برای این که اجازه ندهید آب بدنتان از دست برود و از تکرار این شرایط جلوگیری کنید، کافی است 1 یا 2 فنجان آب بنوشید. با این کار میزان خون بدنتان به میزان قابل توجهی کم می گردد؛ درنتیجه فشارخون نیز کاهش می یابد.

ماساژ گردن و گوش ها

3 قسمت در ناحیه گردن و گوش ها وجود دارد که با ماساژ دادن آن ها می توان فشارخون بالا را در عرض چند دقیقه کم کرد:

اولین نقطه در قسمت پشت لاله گوش قرارگرفته است؛ این نقطه را پیدانموده و یک خط مستقیم فرضی به سمت مرکز ترقوه رسم کنید.

نقطه دوم در این قسمت واقع شده است. با انگشتانتان به آرامی گردن را به سمت بالا و پایین در یک خط ماساژ دهید. 10 مرتبه این کار را در هر دو سمت گردن انجام دهید.

سومین نقطه روی صورت در قسمت لاله گوش قرارگرفته است و 1/2 سانتی متر از گوش ها فاصله دارد. با نوک انگشتان هر دو طرف را به مدت یک دقیقه ماساژ دهید. حرکات دستتان باید به صورت دایره ای یا دورانی باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 12 دی 1401 بروزرسانی: 12 دی 1401 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 23715

به "درمان اورژانسی فشارخون بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان اورژانسی فشارخون بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید