سقف بازار امین السلطان تهران برای دومین بار فروریخت

به گزارش مجله وبلاگ فروش، به دنبال بارندگی مستمر باران در روزهای گذشته، صبح آدینه 22 فروردین بخشی از طاقِ ضربی بازار میدان امین السلطان ریزش نموده بود که با اطلاع عوامل شهرداری منطقه به میراث فرهنگی تهران، معاون میراث فرهنگی میزان آسیب های وارد شده را آنالیز و بیان کرد که یکی از تویزه های این بخش از بازار امین السلطان در اثر رطوبت ناشی از سقف، (آدینه 22 فروردین) ریزش نموده است.

سقف بازار امین السلطان تهران برای دومین بار فروریخت

جهت دریافت خدمات اجرای هزینه اجرای بام سبز با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

مرتضی ادیب زاده - معاون میراث فرهنگی استان تهران - حتی بعد بازدید از سقفِ ریخته شده در بازار امین السلطان بیان کرد که قرار شد تا شهرداری ناحیه چهار منطقه 12 تهران، ضمن ایمن سازی گذر با داربست فلزی، مالکان و کسبه واحدهای پیرامون این بخش، با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی در اسرع وقت نسبت به عایق بندی پشت بام و تویزه آسیب دیده اقدام نمایند. از این رو به محض مساعد شدن شرایط جوی پس از بارندگی، اقدامات مرمتی لازم انجام خواهد شد.

این در حالی است که کسبه این بازار در گفت وگو با ایسنا از بازدید میراث فرهنگی و شهرداری از بخش ریخته شده بازار مسقف امین السلطان در حد چند دقیقه یاد کردند و گفتند ماموران شهرداری آدینه 22 فروردین و بعد از نخستین ریزش سقف، به کسبه گفته اند داربست زیرِ این سقف می زنیم تا کسبه به کارشان برگردند. اما حرفی از زمان شروع مرمت نزدند.

با این وجود دومین بخشِ سقفِ بازار میدان امین السلطان، در همان نقطه قبلی و درست در کنار یکی از ناودان های سقف و در ادامه همان طاقِ فرو ریخته شده، در میانه های روز شنبه 23 فروردین فرو ریخت تا بالاخره شهرداری مجبور گردد آن بخش را محصور کند.

از سوی دیگر نگاهی هر چند کوچک به دیگر بخش های سقفِ بازار امین السلطان این هشدار را برای ریزش احتمالی دیگر بخش های این بازار مسقف می دهد.

شدت دومین ریزشِ سقفِ این بنای تاریخی به حدی بود که سیم های برقِ کشیده شده در سرتاسرِ این بازار مسقف در آن بخش نیز با بخشی از آجرهای سقف، به حالت آویزان در آمد.

بازار امین السلطان از چهاراه مولوی به سمت میدان امین السطان کشیده شده است. این بازار قدیمی حدود 150 سال پیش در اواسط سلطنت ناصرالدین شاه توسط ابراهیم خان امین السلطان ایجاد شد. در واقع آن را دومین بازار بزرگ ایران در دوران قاجار می نامیدند. این بازار راهی بود برای کسانی که از دروازه تهران داخل شهر تهران می آمدند و محل رفت و آمد مردم از بیرون شهر به داخل شهر بود. به خاطر این رفت و آمدها به مرور زمان این خیابان به بازاری تبدیل شد. مردم محصولات کشاورزی خود را در این بازار عرضه می کردند و تمام کالاهایی که از شهرستان ها یا کشورهای خارجی به تهران می رسید، از دروازه گمرک عبور می کرد و وارد این بازار می شد و محل خرید کاسبان شمیران، لواسان و سایر بخش های تهران و اطراف آن بود.

منبع: گردشبان
انتشار: 24 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 3017

به "سقف بازار امین السلطان تهران برای دومین بار فروریخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقف بازار امین السلطان تهران برای دومین بار فروریخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید