ظرفیت مسکن ملی در تهران افزایش می یابد

به گزارش مجله وبلاگ فروش، به گزارش تجارت نیوز، خلیل محبت خواه با اشاره به اجرای طرح اقدام ملی در استان تهران گفت: در مرحله اول بعد از ابلاغ برنامه اولیه طرح اقدام ملی مسکن، برنامه استان تامین زمین برای 73هزار واحد بود.

ظرفیت مسکن ملی در تهران افزایش می یابد

جهت دریافت خدمات محوطه سازی باغ ایرانی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

وی ادامه داد: با کوشش هایی صورت گرفته، این امکان به وجود آمد که برای 66 هزار واحد مسکونی زمین تامین و این ظرفیت اعلام شد. در واقع به تعداد 66 هزار متقاضی که در مرحله اولیه پذیرش شدند، زمین مناسب موجود است. ثبت نام در 4 شهر پرند هشتگرد پردیس و ایوانکی برای نزدیک به 46 هزار واحد و در سایر شهرها برای 20 هزار واحد انجام شد که در مجموع 66 هزار واحد برای 66 هزار متقاضی واجد شرایط احداث خواهتد شد.

وی اضافه کرد: به دنبال این هستیم تا ظرفیت فراوری مسکن را در طرح اقدام ملی مسکن افزایش دهیم. بخشی از این افزایش از محل افزایش ظرفیت انجام می گردد و بخشی از محل ریزش متقاضیان و کسانی که انصراف داده اند.

وی توضیح داد: مرحله دوم ثبت نام و تکمیل ظرفیت هم خوشبختانه به خوبی انجام شد. پس از زمان اعلامی افرادی که پیامک ارسال نموده و رزرو شده اند، وارد سایت اقدام ملی خواهند شد و مراحل ثبت نام را طی می نمایند تا در مرحله بعدی پالایش شوند.

محبت خواه با بیان اینکه تیم اقدام ملی اداره کل راه و شهرسازی تهران تا به امروز بیش از 10 جلسه سه ساعته هفتگی را برای پایش زمین های پیشنهادی برگزار نموده است، بیان داشت: براساس گزارش تهیه و ارائه شده، مدیران شهرستان ها و حوزه های املاک و حقوقی، مسکن و شهرسازی و معماری همه در این تیم حضور فعال دارند و پس از بحث و آنالیز در جلسات، پایش های میدانی انجام می گردد. تمام پروژه ها در استان تهران در قالب فروش اقساطی زمین (5 ساله) است.

وی گفت: یک بخش از قرادادهای ساخت وساز اقدام ملی در بحث مشارکت جای می گیرد و بخشی هم به صورت واگذاری زمین 99 ساله بوده که در قالب انجام تفاهم با ارگان ها برای تامین مسکن کارکنان آن ها و تکمیل پروژه های نیمه تمام و… انجام می گردد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران گفت: هدف از شرح سرفصل های اصلی طرح اقدام ملی مسکن این است که مخاطب بداند طرح اقدام ملی، اقدام ملی فراوری مسکن است. یعنی محرک، ابزارهای مختلفی از جمله وام، فروش اقساطی زمین، اجاره 99 ساله زمین، معین تکلیف پروژه های نیمه تمام، قراردادهای مشارکتی روی زمین های با ارزش کارشناسی و قیمت بالا است که به تحریک فراوری مسکن در کشور و افزایش عرضه یاری می نماید.

رییس طرح اقدام ملی استان تهران درادامه با بیان این که طرح اقدام ملی مسکن یک پروژه عظیم است، گفت: زمین های تخصیص داده شده به طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای دماوند، صفا دشت، شریف آباد و فیروزکوه، کیلان و پیشوا به بنیاد مسکن تحویل داده شده و در مراحل طراحی و اخذ پروانه هستند. از نظر پیشرفت فیزیکی، 11 هزار واحد قرار است توسط بنیاد مسکن اجرایی گردد و 2 هزار واحد نیز توسط ستاد اجرایی فرمان امام عملیاتی می گردد.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی ما برای تحویل واحدهای طرح اقدام ملی مسکن 2 ساله است، گفت: امیدواریم که به جامانده پروژه های طرح اقدام ملی مسکن تهران نیز در اوایل سال 99 شروع گردد و قبل از سرانجام سال 1400 با یاری سازنده ها به متقاضیان تحویل داده گردد.

وی با اعلام شروع کلنگ زنی پروژه های طرح اقدام فراوری مسکن و کلنگ زنی تهرانسر و در شهرهای استان طی بهار و تابستان سال جاری، گفت: سخت ترین قسمت طرح اقدام ملی مسکن و بزرگترین مشکل کار در طرح اقدام ملی مسکن تامین زمین مناسب بود.

وی گفت: اگر زمین در جای مناسب، یعنی در بافت شهری یا نزدیک به بافت شهری انتخاب گردد، به این معنی است که آب و برق و گاز در مجاورت زمین وجود دارد و این گونه نیست که نزدیک ترین تاسیسات زیربنایی به پروژه ما 5 کیلیومتر آن طرف تر باشد. ما تجربه مسکن مهر را گذرانده ایم و این تجربیات قطعا چراغ راه مان قلمداد می گردد.

وی توضیح داد: به عنوان مثال زمین های اختصاص یافته در دماوند در ورودی شهر بوده و زمین اسلامشهر در داخل شهرک واوان اسلام شهر در بلوار ولی عصر و سایر اراضی هم تماما در محدوده شهرها و بافت مسکونی قراردارند. ما دنبال این هستیم که خطاهایمان را تکرار ننموده و امیدواریم مردم در این جهت همکاری لازم را انجام دهند.

محبت خواه با بیان اینکه نقش بنیاد مسکن نیز در این موضوع بسیار برجسته است، گفت: پروژه طرح اقدام ملی مسکن در دماوند 2 هزار واحد است که این تعداد در قالب 4 پروژه 500 واحدی پیش بینی شده و بنیاد مسکن سرمایه گزاران مختلفی را برای آن در نظر گرفته است. به واقع خرد کردن پروژه و ساخت آن توسط سازنده های مختلف امکان عملیاتی شدن آن در طول 2 سال را فراهم می نماید.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران در ادامه با اشاره به دلایل مسائل مربوط به پروژه 5 هزار واحدی مسکن مهر در اسلامشهر یا 8 هزار واحدی پاکدشت گفت: این پروژه ها قرار بود به شکل متمرکز ساخته گردد. حجم پروژه بسیار زیاد بود و زمان زیادی احتیاج داشت. آماده سازی زمین، زیرساخت، آب و برق و گاز به اندازه خود ساخت پروژه انرژی می گرفت و این ظرفیت دربخش دولتی وجود نداشت. با این حال در اقدام ملی ما فقط با یک مدل جلو نمی رویم و تمام سناریوهای و توان بخش دولتی و خصوصی را به خدمت خواهیم گرفت .

وی در ادامه گفت: به عنوان مثال در طرح اقدام ملی مسکن یک پروژه 700واحدی در اسلامشهر داریم که در مقایسه با پروژه 5هزار واحدی مسکن مهر اسلامشهر به دلیل انتخاب زمین مناسب، کوچک بودن مقیاس پروژه، فرآهم بودن زیرساخت ها و همکاری سازمان ها و دستگاه های دیگر عملیاتی خواهد شد.

محبت خواه توضیح داد: بدون شک سوال بسیاری از مردم این است که چطور طرح اقدام ملی در مقایسه با طرح مسکن مهر که 10 ساله به سرانجام رسید، قرار است طی 2 سال به اتمام برسد. اگرچه طرح استان تهران بزرگ مقیاس است اما این طرح را در شهرستان ها خردتر و کوچک تر نموده ایم. ضمن اینکه این طرح در زمین های داخل بافت شهری و یا چسبیده به بافت طرح اجرا می گردد و احتیاج به آوردن زیرساخت ها نخواهیم داشت در نتیجه زمان در بحث اجرا قابل مدیریت است.

وی ادامه داد: از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن تقاضا داریم این طرح را جدی بگیرند. بخش مهم طرح ملی مسکن بر عهده متقاضیان است و بانک مسکن به مرور در مراحل ساخت مسکن، وام و تسهیلات بانکی را تزریق خواهد نمود. بخشی از هزینه ساخت مسکن را خود متقاضیان تعهد می نمایند. متقاضی باید در نظر داشته باشد این مبالغ را به موقع پرداخت کند. اگر آورده های اقتصادی متقاضیان به موقع به پروژه ها تزریق نگردد، باعث طولانی شدن پروژه می گردد و خستگی دست اندرکاران و متقاضیان را در پی دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران اضافه کرد: بخشی از پروژه های مسکن مهر که با موفقیت و به موقع سرانجام یافت و مردم در آن ساکن شدند، همان هایی بودند که مردم پای کار بودند و و آورده های خود را به موقع واریز می کردند.

وی در سرانجام گفت: در بخش دولت هم بدنه کارشناسی و هم بدنه مدیریتی از تجربیاتی که در مسکن مهر رخ داد (شامل جانمایی پروژه ها، فاصله با شهرها، تامین خدمات زیربنایی) به عنوان تجربه برای عملکرد بهتر در طرح اقدام ملی مسکن استفاده می نماید و با سرمایه گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی مذاکراتی داشته ایم و از طرح های نوین و سبز در حوزه انبوه سازی و صنعتی سازی حمایت خواهیم کرد.

منبع: ایلنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 25 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 3021

به "ظرفیت مسکن ملی در تهران افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت مسکن ملی در تهران افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید