عراقچی: آژانس باید بتواند وظایف خود در قبال برجام را به موقع انجام دهد

به گزارش مجله وبلاگ فروش، معاون وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار با مدیرکل آژانی بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که وقتی مذاکرات کنونی برای احیای برجام به نتیجه برسد، آژانس نیز وظایفی در قبال برجام خواهد داشت که باید بتواند این وظایف را به موقع انجام دهد.

عراقچی: آژانس باید بتواند وظایف خود در قبال برجام را به موقع انجام دهد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان عصر پنج شنبه پس از دیدار با رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، این دیدار را مثبت ارزیابی کرد.

سید عباس عراقچی در مورد دیدارش با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: دیدار خوبی با آقای گروسی داشتم. به هر حال در جریان مذاکراتی که الان صورت می گیرد، وقتی به جمع بندی برسیم وظایفی هم برای آژانس وجود دارد که آژانس باید بتواند وظایف خود را به موقع انجام دهد .

وی شرح داد: لازم بود ایشان را در جریان آخرین شرایط مذاکرات قرار بدهم و هماهنگی بیشتری بین ما به عمل بیاید، برای زمانی که لازم است آژانس ورود پیدا کند و نقش خود را ایفا کند .

معاون وزیر امور خارجه در ادامه گفت: همین طور در رابطه با بقیه مسائلی که بین ما و آژانس وجود دارد و بعضی از سوالاتی که از قدیم بوده هم هماهنگی کردیم. تعامل بین ایران و آژانس در مورد موضوعات مورد اختلاف و سوالاتی که وجود دارد، ادامه پیدا خواهد کرد و اطمینان داریم که در یک تعامل سازنده اگر حسن نیت وجود داشته باشد، این مسائل می تواند حل و فصل شود و برای همیشه این مسائل را کنار بگذاریم .

عراقچی شرح داد: همه همکاری های ما چه مربوط به راستی آزمایی آژانس و چه مربوط به کمک های فناوری و تکنولوژی آژانس در حوزه های مختلف به ایران، ادامه دارد .

وی افزود: حتی در موضوع ویروس کرونا هم آژانس همکاری های با ایران داشت و در بعضی از تجهیزات مورد نیاز کمک هایی را انجام داد .

معاون وزیر امور خارجه همچنین در مورد مذاکرات دو روز اخیر خود در وین گفت: ما ظرف دیروز و امروز هر دو کار گروه ، که یکی در حوزه هسته ای و دیگری در حوزه تحریم هاست، به صورت فشرده کارشناسان همه کشورها کار کردند و خیلی جامع مسائل را مد نظر قرار دادند که هدف آنها هم تنظیم اقداماتی است که هر دو طرف در یک مرحله باید انجام دهند .

عراقچی با بیان اینکه بحث گام به گام و اقدامات اولیه و یا میانی مدتهاست کنار گذاشته شده است، گفت: کاری که ما می کنیم این است که طبق مواضع جمهوری اسلامی ایران، در مورد برداشته شدن یکجای تحریم ها مذاکره کرده و به طور دقیق مشخص و روشن می کنیم که چه تحریمهایی چگونه باید برداشته شود .

مذاکره کننده ارشد کشورمان در وین با بیان اینکه از نظر ما همه تحریم های برجامی و تحریم های دوران ترامپ باید به طور یکجا رفع شود، گفت: از طرف دیگر اقداماتی که ایران باید حوزه فعالیت های هسته ای خود انجام دهد تا به پایبندی کامل برشود اینها هم مشخص می شود و بعد از آن ترتیب و توالی اقدامات دو طرف را تنظیم و بحث خواهیم کرد .

معاون وزیر امور خارجه گفت: از نظر ما آمریکا باید همه اقدامات را یکجا انجام دهد، ما راستی آزمایی میکنیم و بعد ایران اقدامات خود را انجام خواهد داد. اینکه چگونه ما راستی آزمایی می کنیم این هم موضوع دیگر بحث است که در چه دوره زمانی و چگونه صورت بگیرد درباره آن هم بحث خواهد شد .

وی افزود: امیدوارم در ادامه مذاکرات بتوانیم در این موارد به جمع بندی برسیم.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 11098

به "عراقچی: آژانس باید بتواند وظایف خود در قبال برجام را به موقع انجام دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: آژانس باید بتواند وظایف خود در قبال برجام را به موقع انجام دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید