غریب آبادی خطاب به نماینده سعودی: بقای عربستان با تداوم جنگ و تنش گره خورده است

به گزارش مجله وبلاگ فروش، نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در واکنش به ادعا های بی اساس نماینده عربستان، برنامه هسته ای این کشور را بسیار غیرشفاف خواند و گفت که بقای رژیم سعودی با تداوم جنگ و تنش گره خورده است.

غریب آبادی خطاب به نماینده سعودی: بقای عربستان با تداوم جنگ و تنش گره خورده است

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، در جریان بررسی گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص راستی آزمایی اجرای برجام در ایران، کاظم غریب آبادی سفیر و کننده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین و همچنین کننده ایران در آژانس به ادعا های کننده عربستان سعودی در این نشست که ایران را به باج خواهی هسته ای و استفاده از منابع مالی حاصل از برجام برای حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد٬ واکنش نشان داد.

* آژانس و کشور های عضو باید برای عربستان روشن کنند که جامعه بین المللی هیچ انحرافی را از برنامه صلح آمیز هسته ای در این کشور تحمل نخواهد کرد

سفیر و کننده دائم کشورمان در بخشی دیگر از توضیحات خود، با اشاره به اینکه عربستان سعودی به عنوان کشوری با برنامه هسته ای بسیار غیر شفاف، شاید بتواند سکوت را در قبال شرایط کنونی خود بخرد، اما نمی تواند آن را برای همیشه مخفی کند، با ابراز نگرانی گفت: پادشاهی سعودی یک عضو معاهده ان. پی. تی بوده و دارای موافقتنامه جامع پادمان دوجانبه لازم الاجراء با آژانس است. اما متاسفانه این کشور همچنین کماکان پروتکل به اصطلاح مقادیر کم را اجرا کرده که آن را از تعهد به پذیرش بازرسان آژانس استثناء می کند.

غریب آبادی افزود: باعث تاسف جدی است که به رغم درخواست های مکرر آژانس طی سال های طولانی، پادشاهی عربستان تا به امروز مدل به روز شده پروتکل مقادیر کوچک را که اختیارات دولت ها در رد بازرسان را محدود می کند، نپذیرفته است.

وی، همچنین با ابراز تاسف از اینکه این واقعیت حتی در بحبوحه تهدید آشکار از سوی مقامات سعودی جهت کسب سلاح های هسته ای کماکان توسط آژانس به شورای حکام گزارش نشده است، افزود: متاسفانه، چنین رفتار های غیرمسئولانه عربستان سعودی حتی با پاداش از سوی دولت ترامپ ذیل رویکرد سودمحور، مورد حمایت واقع شده و انتقال دانش هسته ای را به عربستان در چندین نوبت تایید کرده است. از این رو، آژانس و کشور های عضو باید برای عربستان روشن کنند که جامعه بین المللی هیچ انحرافی را از برنامه صلح آمیز هسته ای در این کشور تحمل نخواهد کرد.

*بقای برخی کشور های منطقه مانند امارات و عربستان با تداوم جنگ و تنش گره خورده است

کننده دائم کشورشان همچنین در پاسخ به اتهام زنی عربستان در خصوص به اصطلاح حمایت ایران از تروریسم و فعالیت های بی ثبات کننده در منطقه و برنامه موشکی گفت: در خصوص تروریسم در منطقه لازم نیست تحقیق مبسوطی صورت گیرد، صرفا با یک جستجوی اینترنتی ساده در خصوص کلماتی نظیر القاعده، یازده سپتامبر، داعش، طالبان و ... متوجه محل تولد آن ها خواهید شد که تمامی این ها در عربستان سعودی نیز ریشه دارند. در خصوص ثبات منطقه نیز نیازی به اثبات نیست که این، عربستان سعودی است که پشت فجایع یمن، سوریه، لیبی و ... واقع شده است.

وی افزود: در خصوص موشک نیز باید بگویم که امنیت ایران، مانند هر کشور دیگری، از بالاترین اهمیت برخوردار است. امنیت برای ایران وارداتی نیست، بلکه متکی بر مردم و قابلیت های داخلی آن است. ایران حداقل در دو قرن گذشته به هیچ کشوری حمله نکرده، بلکه خود در معرض تجاوز بوده است. تجربه ما از جنگ تحمیلی با رژیم صدام به ما آموخته است که در حوزه دفاعی از جمله موشک، باید مستقل و خودکفا باشیم. این برنامه کاملا دفاعی است.

سفیر و کننده دائم کشورمان در بخش پایانی صحبت های خود گفت: اجازه دهید تا دوباره تاکید کنم که جمهوری اسلامی ایران مایل است تا بهترین روابط را در نوع خود با همه کشور های خلیج فارس داشته باشد، همانگونه که هم اکنون با برخی از آن ها داریم، و از پیشنهاد ها برای مصاحبه، اعتمادسازی و رسیدگی به اختلافات در راستای اهداف مشترک، استقبال می کنیم.

وی افزود: تا به امروز ایران پیشنهاد های مختلفی را در همین رابطه ارائه کرده، از جمله برای ایجاد مجمع منطقه ای مصاحبه و توافق در خصوص بسته عدم تجاوز در بین کشور های منطقه و همچنین ابتکار امید. این یک حقیقت کاملا مایوس کننده است که برای برخی کشور های منطقه مانند امارات و عربستان، تداوم جنگ و تنش به طور نزدیکی با بقای آن ها گره خورده است. امیدوار و منتظر هستیم برای روزی که آن ها سر عقل بیایند.

عبدالله بن خالد بن سلطان بن عبدالعزیز، سفیر رژیم سعودی در اتریش و کننده این کشور در سازمان های بین المللی مستقر در وین روز چهارشنبه در سخنانی ضمن استقبال از گزارش اخیر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره اجرای برجام توسط ایران، به حمله لفظی علیه تهران پرداخت.

وی مدعی شد که نقض مستمر توافق هسته ای توسط ایران باج خواهی تلقی شده و تهدیدی برای جامعه بین المللی است و همچنین بیانگر محدودیت های برجام است.

وی همچنین ایران را متهم کرد که از منابع مالی حاصل از برجام برای حمایت از گروه های تروریستی بهره برده و فعالیت های بی ثبات کننده خود را تشدید کرده است.

این دیپلمات سعودی در سخنان خود همچنین از ادعای آژانس مبنی بر لزوم دسترسی به برخی اماکن در ایران حمایت کرده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 3252

به "غریب آبادی خطاب به نماینده سعودی: بقای عربستان با تداوم جنگ و تنش گره خورده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غریب آبادی خطاب به نماینده سعودی: بقای عربستان با تداوم جنگ و تنش گره خورده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید