لایه نگاری در یکی از شاخص ترین تپه های باستانی زاگرس مرکزی

به گزارش مجله وبلاگ فروش، سرپرست هیات باستان شناسی تپه های باستانی حوزه زاگرس مرکزی گفت: لایه نگاری تپه باستانی قلا در گیلان غرب استان کرمانشاه به عنوان یکی از شاخص ترین تپه های باستانی حوزه زاگرس مرکزی با هدف معین توالی فرهنگی انجام شد.

لایه نگاری در یکی از شاخص ترین تپه های باستانی زاگرس مرکزی

ایرنا: هوشنگ رستمی با اعلام این خبر گفت: تپه باستانی قلا در مرکز شهر گیلان غرب استان کرمانشاه، یکی از شاخص ترین تپه های باستانی حوزه زاگرس مرکزی است که سال 1349 در فهرست آثار ملّی به ثبت رسید.

وی اضافه نمود: موقعیت کاملاً استراتژیک و قرارداشتن تپه یادشده در آستانه راستا مواصلاتی و باستانی خراسان بزرگ (بین النهرین به فلات مرکزی) در کنار تراکم بالای شواهد و بقایای فرهنگی مشهود بر سطح و پیرامون آن، گویای غنای باستانی تپه قلا و نقش موثر آن در بستر مطالعات باستان شناسی دوران تاریخی و پیش از تاریخ غرب ایران و حوزه زاگرس مرکزی است.

این باستان شناس توضیح داد: نخستین فصل از کاوش های باستان شناسی تپه قلا با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با هدف لایه نگاری این تپه و مشخص توالی فرهنگی دشت گیلان غرب انجام شد.

وی گفت: در این پروژه با توجه به عوارض فیزیکی تپه و در نظرداشتن امکان دستیابی به بیشترین لایه های باستانی، گمانه ای در جبهه جنوب غربی تپه مشخص حدود شده و مورد کاوش نهاده شد.

به گفته رستمی، مبنای کار در این پروژه، شناسایی، ثبت و ضبط شواهد باستان شناختی و لایه های استقراری دوره های مختلف است.

سرپرست هیات باستان شناسی گفت: مضاف بر این به منظور دستیابی به قطعیت هرچه بیشتر و تامین غایی اهداف این فصل، نمونه های لازم جهت انجام مطالعات آزمایشگاهی و گاهنگاری مطلق نیز برداشت خواهد شد.

او با بیان اینکه تاکنون شواهد مهمی از دوران ساسانی و اشکانی بدست آمده ابراز امیدواری کرد: در ادامه کاوش به سوالات مهمی که پاسخ به آنها دغدغه شروع این پروژه بوده پاسخ داده گردد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 356

به "لایه نگاری در یکی از شاخص ترین تپه های باستانی زاگرس مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لایه نگاری در یکی از شاخص ترین تپه های باستانی زاگرس مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید