کاردار سفارت ترکیه به وزارت خارجه عراق فراخوانده شد

به گزارش مجله وبلاگ فروش، وزارت خارجه عراق ضمن احضار کاردار ترکیه در بغداد مراتب اعتراض شدید اللحن را به وی به علت اقدام نظامی بدون هماهنگی در خاک عراق ابلاغ کرد.

کاردار سفارت ترکیه به وزارت خارجه عراق فراخوانده شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از بغداد الیوم، وزارت امور خارجه عراق با صدور بیانیه ای اعلام نمود: نزار خیرالله قائم مقام وزیر امور خارجه عراق روز دوشنبه(دیروز) کاردار ترکیه در بغداد را به ساختمان وزارتخانه احضار و یادداشت اعتراض شدید اللحنی را به وی تسلیم کرد.

بغداد در این یادداشت اعتراض آمیز به اقدام خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه در زمینه حضور در خاک عراق بدون هماهنگی یا دریافت موافقت قبلی از نهادهای عراقی ذیربط و همچنین ملاقات با نیروهای ترکیه که به صورت غیر قانونی در خاک عراق حضور دارند، اعتراض نموده است.

نزار خیرالله همچنین به شدت اظهارات وزیر کشور ترکیه مبنی بر قصد احداث پایگاه نظامی دائمی در شمال عراق را محکوم نموده است.

معاون اول وزیر خارجه عراق همچنین تأکید کرد: عراق تجاوزات مکرر علیه حاکمیت و اراضی و حریم هوایی این کشور از سوی ارتش ترکیه را به شدت محکوم می نماید.

وی اضافه کرد: ادامه این روش، تناسبی با روابط محبت آمیز و حسن همجواری و قوانین و عرف بین الملل ندارد.

معاون اول وزیر خارجه عراق بیان نمود: به همین دلیل ضروری است ترکیه بداند که بهره گیری از راهکار نظامی یکجانبه، راهکار مؤثری برای حل چالش های امنیتی مشترک نیست.

عملیات جدید ترکیه در شمال عراق با نام پنجه صاعقه از روز شنبه هفته گذشته شروع شده و هنوز هم ادامه دارد. این عملیات مناطق متینا، زاب و آواشین را در بر می گیرد. بر اساس اظهارات مقامات کرد، ترکیه بیش از 50 پایگاه نظارتی و دائمی در شمال عراق ایجاد نموده است.

عملیات های ترکیه طی دو سال گذشته در شمال عراق افزایش چشم گیری یافته و بعضی از آنها بیش از 40 کیلومتر در داخل عراق انجام می گیرد. ترکیه این عملیات ها را برای مقابله با گروه تروریستی پ ک ک عنوان می نماید؛ اما این عملیات ها منجر به اعتراض گروه ها و جریانات سیاسی در بغداد شده است.

آیا دولت از حضور وزیر دفاع ترکیه در شمال عراق اطلاع داشته است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از المعلومه، منار عبد المطلب عضو مجلس نمایندگان عراق با انتقاد از سفرهای محرمانه مسئولان کشورهای مختلف به عراق، تاکید نمود که سفر اخیر وزیر دفاع ترکیه به شمال عراق نقض حاکمیت کشور بوده و با علم و اطلاع دولت صورت گرفته است.

این نماینده مجلس توضیح داد که دولت باید نسبت به ماهیت سفرهای مسئولان خارجی به کشور شرح دهد.

پیشتر هم فاضل جابر نماینده مجلس عراق از ائتلاف الفتح، از سکوت دولت در مقابل نقض حاکمیت عراق توسط ترکیه انتقاد نموده و آن را مشکوک و سوال برانگیز توصیف نموده بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: sale-blog.ir شناسه مطلب: 11707

به "کاردار سفارت ترکیه به وزارت خارجه عراق فراخوانده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاردار سفارت ترکیه به وزارت خارجه عراق فراخوانده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید